Kozárovské novoročné mosty

Kozárovské novoročné mosty

Tohtoročnú bežeckú sezónu som sa rozhodla odštartovať netradične v Kozárovciach 4.1 a nie ako bolo doteraz zvykom 6.1. v Banskej Bystrici.

Pravdu povediac, váhala som, či sa prihlásiť, pretože pre rozličné zdravotné dôvody som poriadne netrénovala asi od polovice augusta. Definitívne som sa rozhodla, že sa zúčastním až po novom roku,keď som sa dozvedela, že organizátor je jeden môj bežecký kamarát. Michal Šustek je nielen vynikajúcim nadšeným bežcom, ale aj je športovec s umeleckou dušou. Maľuje nádherné obrazy. Niekoľko z nich predal a utŕžené peniaze použil na organizáciu tohto behu. Je prvým zo série Kozárovskej bežeckej ligy. Páči sa mi myšlienka, organizáca a nadšenie okolo tohto podujatia. Celá Kozárovská bežecká liga pozostáva zo 4 podujatí, sú rozdelené počas celého roku.

Prvým z nich boli spomínané Novoročné mosty, ďalším bude  21.3. Jarný kolotoč, 20.6. Sokolí kros a sériu uzatvára 17.10. Beh cez slovenskú bránu.

Víťazi ligy budú odmenení krištáľovým glóbusom. Počítať sa bude umiestnenie v jednotlivých kolách.

2.1. som si zistila spojenie a ako ďaleko je štart od stanice a rozhodla som sa, že sa behu zúčastním.

4.1. som teda nasadla na vláčik, ktorý ma bez problémov a s minimálnym meškaním odviezol do Kozároviec. Registrácia, štart a cieľ bol hneď na železničnej stanici. My pretekári sme tam mali zabezpečené  všetko potrebné. Voľba tohto miesta bola priam vynikajúca. V blízkosti pomerne veľké parkovisko, a pre tých, ktorí nemajú autá, hneď železničná stanica.  Nasledovalo zvítanie so známymi, registrácia, rozcvička, výklad trate a štart.  Ja som sa prihlásila iba na krátku 5 km trať a začala som zvoľna a postupne zrýchľovala. Trať bola rovná (veď čo môžeme čakať na rovine), otočka bola na kopčeku asi s 3 m prevýšením a naspäť do cieľa. Viedla cez niekoľko mostov Čaradického potoka. Tie časti Kozároviec, ktoré som si mohla pozrieť, sa mi celkom páčili. Na križovatkách a mostoch stáli dobrovoľníci,ktorí nám s úsmevom a dobrou náladou ukazovali,kadiaľ ísť.  Ale okrem smerníkov boli na ceste a mostoch pokreslené šípky. Takže zablúdiť sme v žiadnom prípade nemohli.  Predbehovali ma pretekári, ktorí sa rozhodli odbehnúť 10 km. No a ja som zas  predbehovala chodcov s paličkami,ktorí si mohli v rámci preteku odkráčať 3 km.  Víťazi na 10 km dosiahli lepší čas ako ja na 5 km. Ani sa nečudujem, mala som dlho pauzu.

Nasledovalo vyhlásenie víťazov, tombola a pozvanie na obed do blízkeho motorestu. Guláš chutil vynikajúco.  Porozprávali sme sa  s miestnymi, ktorí si vrámci novoročných mostov odkráčali svoje kilometre s paličkami severskou chôdzou.  Páčilo sa mi toto spojenie bežcov a chodcov.

Umelecká duša organizátora sa prejavila aj vo výbere darčekov pre bežcov a chodcov. Dostali sme parádnu tašku a odznak s kópiou obrazu od Vincenta van Gogha „Most v Arles“ . Tento motív bol vytlačený aj na štartovnom čísle.

Moje stručné zhrnutie: Beh bol vynikajúco zorganizovaný,oceňujem výber miesta štartu, ktorý je vhodný pre bežcov, ktorí prídu autami, aj pre cestujúcich vlakom alebo autobusom. Starostlivosť o účastníkov, aby im nič nechýbalo a komornú atmosféru podujatia. Ukladám si ho medzi moje srdcovky.

Z. Jandurová