Kipruto zazářil světovým rekordem na silniční desítce

Někdejší odchovanec RunCzech Racing týmu Rhonex Kipruto se stal hvězdou první velikosti. Dvacetiletý Keňan zaběhl ve španělské Valencii čerstvý světový rekord na 10 kilometrů v čase 26 minut a 24 vteřin.

Naplnil tak své předsevzetí z loňského roku zaútočit na nejlepší čas planety, kterému byl blízko už v roce 2018 v Praze.

Rhonex Kipruto už se ve zmiňované sezoně prosadil a stal se druhým nejrychlejším mužem světa, když tehdy zaběhl druhý nejlepší čas historie 0:26:46 na Birell Grand Prix Praha. Do hlavního města Česka se plánuje vrátit ve skvělé formě i letos. Ještě předtím se však chystá na svou první olympiádu v Tokiu, kam se podívá s keňskou reprezentační výpravou jako její nejlepší současný vytrvalec na kratších tratích.

Kipruto je odchovancem RunCzech Racing týmu, který mu poskytl zázemí a podmínky pro kvalitní trénink, vývoj i světové výkony. RunCzech tento program pro profesionální a talentované běžce zřídil ve spolupráci s dnes již zesnulým manažerem elitních atletů Zane Bransonem v roce 2014 s cílem vychovat novou generaci světových atletů. Dnes má ve svých řadách celkem 40 závodníků z Keni, Etiopie, Česka a Francie. Jeho soupisku tak tvoří 36 mužů a 4 ženy.

RunCzech Racing tým se může pochlubit i tím, že se v pětileté historii projektu jeho současní členové a odchovanci postarali o sedm světových rekordů a dva nejlepší světové časy roku. Získali také jedno juniorské světové zlato a jednu zlatou medaili z evropského šampionátu.

Závodníci v barvách RunCzech Racing týmu byli v sezoně 2019 hodně vidět díky 34 pódiovým umístěním – 16 vítězství, 8 druhých míst a desetkrát obsadili třetí příčku. Ve vlastní historické tabulce už si připsali 61 vítězství, 43 stříbrných a 41 bronzových medailí. Jen za rok 2019 skončili v 41 případech mezi top 5 a přiblížili se ke skvostné metě dvou stovek získaných umístění mezi pěticí nejrychlejších atletů závodů.

Mezi nejblyštivější klenoty českého projektu patří kromě Rhonexe Kipruta také světová rekordmanka na 10 kilometrů i na půlmaraton Joyciline Jepkosgei. Odchovancem je i dvojnásobný vítěz Sportisimo 1/2Maratonu Praha a Birell Grand Prix Praha Benard Kimeli. Absolventy programu jsou také držitel světového juniorského rekordu na 10 a 15 km Mathew Kimeli či dvojnásobný vítěz Eindhovenského maratonu Festus Talam. RunCzech Racing tým má na soupisce také českou běžeckou jedničku, účastnici Newyorského maratonu a bronzovou medailistku z maratonu na ME 2018 v Berlíně Evu Vrabcovou Nývltovou.