Deviaty ročník Cyrilometodského behu Kolonickým vrchom

Po minuloročnej virtuálnej prestávke, sa bežci znovu stretnú osobne v Kolonici, okres Snina.

Organizátori bežeckého podujatia spätého so sviatkom svätých Cyrila a Metoda sa zameriavajú na propagáciu bežeckého športu medzi mládežou a domácimi obyvateľmi. To sa celkom aj darilo. Osobitne v mládežníckych kategóriách. Beh býval súčasťou Východoslovenskej mládežníckej bežeckej ligy a tak domáci chlapci a dievčatá si mohli zmerať sily s bežeckými talentami z celého východného Slovenska.

Dúfajme, že po prestávke prídu bežci s ešte väčšou chuťou. V tomto roku, okrem tradične hodnotných vecných cien pre najlepších v jednotlivých kategóriách, sú pripravené aj finančné odmeny pre prvých troch v celkovom poradí. Lákadlom pre všetkých môžu byť atraktívne štartovné čísla s motívom hviezdnej oblohy, čo súvisí s existenciou astronomického observatória v obci.  Ako pri všetkých doterajších ročníkoch ani teraz nebude chýbať darček od miestneho výrobcu ponožiek. Čo sa týka termínu je 5. júl bežeckou výzvou. O 10:30 štartuje Domašská desiatka. O 15:00 kolonický beh. Čiže je časovo možné stihnúť oba behy.

Trať hlavného preteku pozostáva z dvoch okruhov v uliciach obce a celkovo meria 6,6 km. Rovinatého úseku na nej prakticky niet. Beží sa buď do kopca, alebo z kopca. Prínosom trate v uliciach obce je aj to, že pretek budí záujem obyvateľov.  Pre mládežnícke kategórie sú pripravené kratšie trate v priestore štartu a cieľa hlavného preteku uprostred rekreačného areálu Bejvoč.  Východoslovenská mládežnícka bežecká liga sa tento rok nekoná, ale ja tak rátame s hojnou účasťou detí, ktoré privezú rodičia súťažiaci v hlavnom preteku.

Pavol A. Dubovský