Najpôvabnejší slovenský beh – dm ženský beh v Bratislave – prilákal na štart vyše 2100 žien a dievčat

Najpôvabnejší beh na Slovensku – dm ženský beh v Bratislave – napísal už svoju deviatu kapitolu. Deviaty ročník sa bežal symbolicky v sobotu 9. októbra. Po vlaňajšej „covidovej pauze“ sa na niektorú z dvoch tratí vydalo vyše dvetisíc krásnych žien – tínedžeriek i dám v rokoch. Bežkyniam prialo aj počasie, v ich úsilí zdolať štvor alebo desaťkilometrovú trať ich sprevádzali príjemné lúče jesenného slniečka.

„Bol to úžasný deň s neskutočným množstvom pozitívnej energie a spolupatričnosti, ktorá vyžarovala z účastníčok dm ženského behu,“ nadchýnal sa riaditeľ pretekov Peter Pukalovič. „Ďakujeme všetkým dievčatám a ženám za výbornú atmosféru i za to, že sa v tomto neskutočnom počte zišli na štarte 9. ročníka. Behajúci anjelici po dvoch rokoch opäť ovládli Bratislavu a užili sme si dm ženský beh v jeho najkrajšej podobe.“

 Veľmi sa tešíme, že sme po minuloročnej pauze mohli opäť zorganizovať naše už tradičné jesenné podujatie, ktoré zdobí najpôvabnejší prívlastok. Vážime si, že nám ženy a dievčatá zachovali svoju priazeň aj v týchto ťažších časoch aj napriek pandemickým opatreniam. Vrúcna atmosféra sa tak niesla nielen koridorom v štartovej zóne, ale aj v našej dm zóne, kde sa bežkyne a ich sprievod  zapájali do rôznych našich aktivít. Bolo citeľné, že po pauze sme sa všetci tešili, že sa opäť môžeme stretnúť aj týmto spôsobom. O rok nás čaká desiaty jubilejný ročník tohto krásneho podujatia, na ktorý sa nesmierne tešíme a budeme robiť všetko pre to, aby sme ho urobili opäť atraktívne a  nezabudnuteľne,“ povedal na margo tohtoročnej akcie Martin Podhradský, konateľ dm drogeriemarkt.

Z pôvodných vyše 2800 prihlásených bežkýň napokon štartovalo 2145. Len jediná z nich nedobehla do cieľa. Na 4-kilometrovú trať vybehlo až 1452 dievčat a žien, na 10-kilometrovú 693. Všetkým venoval generálny partner dm drogeriemarkt  bohatý štartový balíček.„Tentoraz sme v dôsledku pandemických opatrení a covid-automatu museli rozdeliť štart do viacerých vĺn, ale ani tento fakt nijako negatívne neovplyvnil skvelú akciu a verím, že všetky účastníčky si z dm ženského behu odniesli krásne zážitky a spomienky,“ nádejal sa technický riaditeľ podujatia Jozef Pukalovič.

Spomienkou na úspešný 9. ročník dm ženského behu ostane navždy aj nová športová „dm zóna“, ktorá vďaka financiám od generálneho partnera a príspevkov zo štartovného (5926 eur!) vyrastie v najbližších týždňoch v bratislavskej mestskej časti Rača vedľa detského ihriska na ulici Augustína Murína v Krasňanoch. „Takto vznikne úplne nová multifunkčná športová zóna,“ doplnil Peter Pukalovič.

Populárny beh s prívlastkom najpôvabnejší na Slovensku oslávi na budúci rok desaťročné jubileum. Predbežný termín stanovili organizátori z agentúry BeCool na 17. september 2022. „Už teraz máme v hlave viacero nápadov, ako premeniť toto krásne podujatie na jeden z vrcholov jesennej bežeckej sezóny pre nežnejšiu polovičku bežeckej komunity. Radi však privítame akékoľvek nápady, ktoré nám pomôžu ženský beh ešte vylepšiť,“ podotkol Jozef Pukalovič.

A napokon ešte zopár slov o tom, ktoré dámy boli v sobotu najrýchlejšie. Na 4-kilometrovej trati triumfovala Lucia Pelikánová z banskobystrickej Dukly. Po nedávnych dvoch druhých priečkach na akciách organizovaných agentúrou BeCool – v polmaratóne v rámci ČSOB Bratislava Marathon a na Telekom Night Run – zvíťazila tohtoročná slovenská šampiónka v behu do vrchu časom 14:12 min o 12 sekúnd pred Eliškou Klepkovou, v tomto roku juniorskou majsterkou SR v behu na 10 000 m na ovále a 10 km na ceste. Tretia skončila Lenka Kotianová(14:45).

„Na dm ženskom behu som štartovala tri razy za sebou v pretekoch na 4 km a z roka na rok sa na tieto preteky teším viac a viac – dm ženský beh je skvelý. Krásna atmosféra, diváci pri trati sú vždy super, aj sprievodný program,“ chválila podujatie Lucia Pelikánová. „Od majstrovstiev Slovenska na 10 km – Telekom Night Run mám už prechodné tréningové obdobie, takže ženský beh bol pre mňa super spestrenie. Počas pretekov som sa nepozerala na hodinky, len som bežala na pocity a užívala si beh.“

Na 10 km jasne triumfovala Katarína Došek z AKM Tlmače, ktorá má v tomto roku tiež výbornú formu a práve s Luciou Pelikánovou bojuje o celkový triumf v Bežeckom pohári SAZ 2021. Po minulotýždňovom veľkom zlepšení osobného rekordu v polmaratóne (1:22:08) zdolala v sobotu časom 36:36 min hladko o 1:06 min aj Romanu Komarňanskú. Na tretej priečke dobehla Pavla Krkošková (41:17).

Po výbornom výkone v polmaratóne v Košiciach som nemala veľké očakávania, keďže času zotaviť sa bolo máličko. Vedela som však, že sa mi posledný mesiac veľmi darí, a že moja forma je na vrchole. S Romanou sme začali pomerne rýchlo, prvú polovicu sme bežali plece pri pleci. Na piatom kilometri som sa od nej odpútala, stupňovala som tempo a vyšlo to na fantastický záver. Počas behu som ani raz nerozmýšľala nad tým, že by sa mi podarilo zabehnúť lepší čas ako na Telekom Night Run (38:00), o to väčšie bolo moje prekvapenie v cieli, keď som sa pozrela na hodinky,“ opisovala Katka Došek svoj sobotňajší triumf. „Tento výsledok je pre mňa veľké zadosťučinenie za vytrvalú prípravu. Ženský beh ukazuje svetu, že ženy nie sú druhotriedne športovkyne. Sme síce manželky, matky, gazdinky, manažérky, no popri tom dokážeme veľké veci, čo dokazujú výkony a počet štartujúcich na víkendovom podujatí dm ženský beh.“

Atmosféru podujatia si pochvaľovala aj jedna z vodičiek, Miriama Blahušiaková, ktorá pomáhala dámam držať tempo na 4 km aj 10 km trati: „Stáť po dvoch rokoch na štarte najkrajšieho behu sezóny bolo pre mňa opäť obrovským zážitkom, ale zároveň ma to napĺňalo aj pocitom veľkej zodpovednosti. A to najmä preto, lebo som si nešla plniť svoje bežecké sny a ciele, ale chcela som aspoň malou mierou prispieť k naplneniu bežeckých cieľov iných dievčat. Podarilo sa a bolo to úžasné.“

FAKTY Z DM ŽENSKÉHO BEHU 2021

4 km (1452 štartujúcich): 1. Lucia Pelikánová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 14:12 min, 2. Eliška Klepková (Slávia STU Bratislava) 14:24, 3. Lenka Kotianová (ŠKP Žilina) 14:45, 4. Petra Pukalovičová (SHEruns Bratislava) 14:57, 5. Simona Kurucová (ŠKP Bratislava) 15:12, 6. Bronislava Chrappa (ETOS Slovakia) 15:25.

4 km/mam s dcérou (143 dvojíc): 1. Tatiana Rajníková/Lenka Kotianová 34:10 min, 2. Jana Seidlová/Simona Seidlová 34:56, 3. Zuzana Polačiková/AnetaPolačiková 37:22.

10 km (693 štartujúcich): 1. Katarína Došek (AKM Tlmače) 36:36 min, 2. Romana Komarňanská (BMSC Bratislava) 37:42, 3. Pavla Krkošková (AK ZZO Čadca) 41:17, 4. Soňa Zajíčková (#kovalcuk_team/SHEruns Bratislava) 41:22, 5. Tatiana Vršanská 41:57, 6. Katarína Jánošová (Yogi Team) 42:10.