Goral Run 2017…

V sobotu 21. októbra 2017 pribudne na bežeckej mape Slovenska nové podujatie. Organizátori chystajú na tento deň premiérový 1. ročník podujatia – GORAL RUN 2017. Ponúkame beh v zaujímavom prostredí, trať pôjde ulicami mesta Spišská Belá ale i chodníkom smerom na Tatranskú Kotlinu. Vytýčili sme ju tak, aby nebola len priamo v  centre mesta ale i na unikátnom prírodnom prostredí spojení ciest medzi nimi. Sme presvedčení, že tento beh môže byť lákadlom a magnetom nielen pre špičkových vytrvalcov, ale najmä pre rekreačných bežcov“ povedal v rozhovore Radoslav Hrivko, riaditeľ organizačného výboru a predseda OZ Runners’n Roses.

Čo bolo podnetom, že ste sa rozhodli organizovať podujatie v Spišskej Belej?
RH:  Spolu s kolegami sme pri káve uvažovali nad myšlienkou, ako rozhýbať  tunajšiu bežeckú komunitu a dať jej priestor na realizáciu. Ponúknuť bežcom novú výzvu ..a  šancu prezentovať sa moderným bežeckým podujatím. Pre profesionálov, ale hlavne ako unikátny projekt pre tzv. hobby amatérskych bežcov, ako ukončenie bežeckej sezóny. A možnosť zabaviť sa pri sprievodných aktivitách  pre ich sprievodné tímy, rodinných príslušníkov ktorí prídu..fandiť.

Aká trať čaká na účastníkov premiérového ročníka? Čo môžu prihlásení bežci očakávať?
RH: Naše trate –  to je  kombinácia mestského behu a trasy v prírode medzi Spišskou Belou a Tatranskou Kotlinou,  ktorá perfektne kopíruje terény  s príjemným prostredím. Štart je v Spišskej Belej pri salaši GORAL , v prípade Polmaratónu bežci budú mať otočku v  T. Kotline. Kratšia – desiatka sa otočí pri našom rybníku. Máme i mini maratón na 4,2 km pre všetkých, čo  začínajú s behaním a chcú si vyskúšať pretekovú  atmosféru … Plánujeme i štart pretekov v disciplíne Nordic Walking . Pre zberačov rekordov máme už teraz výbornú motivačnú správu, že každý čas víťaza bude rekordom podujatia, keďže ide o prvý ročník (smiech). Sme presvedčení, že tento typ  kombinovaných tratí môže byť lákadlom a magnetom nielen pre špičkových vytrvalcov, ale aj pre rekreačných bežcov, pre bežcov – začiatočníkov, respektíve pre bežeckých turistov. Ako už býva dobrým zvykom, každý účastník dostane v cieli pamätnú medailu, víťazi atraktívne ceny.

Čo si sľubujete od prvého ročníka tohto podujatia v našom regióne?
RH: Našou primeranou ambíciou je, aby prvý ročník mal u bežcov pozitívny ohlas a  v budúcich rokoch úspešné pokračovanie. Aby  podujatie bolo stabilným miestom v kalendároch bežeckých nadšencov, miestnych športových komunít…a bol akousi čerešničkou na torte pre bežcov na záver bežeckej sezóny. Nezabúdame ani na detských účastníkov, tí budú mať veľa zábavných súťaži a taktiež možnosť získať pekné ceny…

Kde ste čerpali skúsenosti? Kto Vás podporuje resp.  radí pri príprave podujatia?
RH: Organizačný výbor je veľmi univerzálny a komplexný. Sú v ňom rôzne zameraní profesionáli, bývalí bežci, športovci, organizátori už existujúcich známych podujatí, projektoví manažéri.  Napríklad P. Hritz, bývalý československý reprezentant na stredných tratiach.. konzultujeme detaily tratí s bežcami, ktorý najlepšie vedia , čo pre ich účastníkov treba pripraviť a zabezpečiť, aby všetci boli spokojní so servisom od registrácie, štart až po dobehnutie do cieľa. S kolegami z OV chceme urobiť podujatie po všetkých stránkach na takej úrovni, aby sa ľudia k nám radi vracali…

Tu by som chcel poďakovať za doterajšiu podporu vedeniu z mesta Spišská Bela, a primátorovi Štefanovi Bielakovi, a tiež ľuďom z oddelení kultúry, športu ktorí veľmi aktívne riešia všetky úlohy. Prinášajú nám nové podnety a inovatívne námety na stretnutiach k úspešnej realizácii pretekov.

Chystáte počas polmaratónu aj samostatný kultúrny  a sprievodný program, či doplnkové akcie?
RH:  Samozrejme… Od 10 hodiny až do 16 h bude na tribúne zaujímavý športovo-kultúrny program.

Na mini námestí pred Salašom Goral sa  uskutočnia  zábavné aktivity pre deti,  a neskôr po štarte bude i kultúrny program  až po vyhlásenie výsledkov. Atrakciou bude i domáca zabíjačka s možnosťou ochutnávok,  alebo pokus o slovenský rekord v hode Goralským klobúkom…

Bežci si budú môcť u partnerov podujatia otestovať rôzne tipy bežeckej obuvi, oblečenia, doplnkov z oblasti zdravej výživy..Všetky detaily ešte neprezradím, tie si nechávame ako prekvapenie do  ďalších dni …:)

Robíme všetko pre to, aby tento deň bol naozaj hodnotným sviatkom celej bežeckej komunity, nielen tej, ktorá v  okolí žije, ale tiež z celého Slovenska i spoza jeho hraníc..

www.goralrun.sk