GAIA Run 2018 – Beh Matky Zeme

Gaia

Pôvodne mal byť tento článok správou, suchým zhodnotením jedného bežeckého podujatia. Až keď som chytil do ruky pero a rozpomenul sa na úžasnú atmosféru vytvorenú všetkými, ktorí sa akcie zúčastnili…

Bože, aké mám šťastie, že môžem byť v tomto čase na tomto mieste s toľkými super ľuďmi. Všetci dohromady sme stvorili krásne podujatie a ja som vďačný, že som mohol byť jeho súčasťou.

Ďakujem všetkým bežcom GAIA Run. Za ich účasť. Každý z nich prispel na pomoc a ochranu matky Zeme. Buď spoločne v skupine vyčistili časť lesa od odpadkov alebo jednoducho počas svojho pobytu v prírode vyzbierali odpadky na svojich bežeckých tratiach. Komunity aj skupiny organizovali a ešte organizujú vlastné brigády. Janka Mareková a Behaj so psom spolu so svojimi štvornohými priateľmi vyčistili časť lesa v blízkosti dostihovej dráhy. Janka navyše prispela aj peknými cenami pre bežcov CANI Cross na Behu Matky Zeme. Rasťo Cích so svojou partiou už druhý rok upratuje Karpaty, Priatelia Behu Ležérneho zorganizovali 2 brigády, jednu na brehoch Dunaja, druhú počas testovania trate GAIA Run. Veď... nie je to nič zložité, stačí si so sebou zobrať jedno, dve vrecia. Ak si myslíte, že zoznam tých, čo priložili ruku k dielu, je len zoznamom bežcov, ktorí sa zúčastnili, poteším vás. Je to omnoho optimistickejšie. Patrik Válek, Mariana Jergová, Blažena Orošová, Andy Cséfalvay, Slavo Hodúl, Gabika Karelová, Oktávia Spálová, Bežci Maratónu Budapešť, kamaráti z Južnej Moravy, tí všetci si upratali vlastné lesy. Je nám ľúto, že im povinnosti nedovolili vychutnať si spoločne s ostatnými krásnu trať GAIA Run.

A sme pri trati. Minulý rok, keď sme s Milanom Polákom a Soňou Polákovou vyberali trať, bol som skutočne presvedčený, že to bol vrchol, že už krajšia neexistuje. A predsa. Tento rok bola ešte pôvabnejšia. Lúky, lesy, háje, príroda... naša milovaná matka Zem sa nám predviedla v tej najkrajšej podobe. MIlan, Soňa ešte raz veľká vďaka, pretože trať ste nielen vybrali, ale sa aj postarali o jej značenie a odznačenie po preteku.

Čo by bola trať bez poriadneho zázemia? Keby nebolo kam sadnúť, prezliecť sa, osprchovať sa? Už druhý rok nás prichýlil Ján Drobný a Poľnohospodárske družstvo Vinohrady. O sprchy a šatne doplnil zázemie Lukáš Bohm a Hard Gym. Ďakujeme.

Priestory na úrovni a .. kto do nich vniesol život? DJ Maroš so svojou aparatúrou. Dvaja výnimoční bežci, Jožko Rajchl a Peter Brestovanský sa s nami podelili o svoje zážitky a skúsenosti s behom. No a ... náš špičkový a zatiaľ neprekonaný moderátor Vlado Planka. Vlado, bol si tým človekom, ktorý držal bežcov v dobrej nálade až do konca. Teda trošku aj tombola, to je pravda :o)

A pri tombole chcem poďakovať tým, ktorí do nej prispeli. Priateľom Behu Ležérneho: Miške Fajtovej, Ferovi Slezákovi, Petrovi Hudecovi, Viktorovi Petrželovi, títo ľudia sami od seba prišli a venovali niekoľko cien do tomboly. Zuzka Nosková už druhý rok venovala peknú cenu. Ceny do tomboly sme mali aj od ExiSport-u. Zo sietí obchodov so športovými potrebami je podľa mňa jediný Slovenský. Je s nami a s GAIA Run od začiatku, už 4 roky. Tak ako fandia oni nám, fandíme aj my im a držíme palce v podnikaní. Kokosový olej venoval do cien Marián Bujdoš a www.zdravesladkosti.sk.

Ceny pre všetkých 24 víťazov v celkovej hodnote 1300 eur venoval Roman Ferko a obchod s výživou www.gaiaproducts.sk Roman sa už 4 roky zasadzuje s nami o krajšiu matku Zem a životné prostredie. Nielen venoval ceny do tomboly, pomáha nám aj materiálne a tento rok sa jeho synovia Roman a Robo spolu so Zuzanou Noskovou postarali o časomieru, ktorej nie je z hľadiska profesionality čo vytknúť. Zuzka Nosková bola ako dobrovoľníčka úplne všade. Spolu s Katkou Klemanovou sa postarali o registráciu účastníkov, bola pri časomiere, vydávala obedy. A Katka, až keď som prišiel domov a vybaľoval tašky, uvedomil som si aký veľký poklad som v týchto dvoch dievčatách mal. Všetko sedelo až do najmenších detailov. Katka sa navyše spolu s Robom Ferkom postarala o medaily so skutočne umeleckou hodnotou.  Ešte večer pred behom som nemal ani jedného fotografa. A na akcii? Fero Slezák, Miška Fajtová, Zuzana Suchá, Milan Polák, ďakujem, vzorne ste sa postarali o zvečnenie našich bežcov.

Ale, vráťme sa späť k cenám. Vďaka Andrejovi Ilavskému a Suzuki Slovakia sme mali možnosť oceniť víťazov všetkých kategórií automobilmi Suzuki Ignis. Pravda, dnes je všetko miniatúrne a tak sa im automobily vošli do ruky. Zato sú tieto autá vybavené najekologickejším motorom aký kedy existoval. Ready2Run a Dušan Drozda venovali druhým v každej kategórii čelenku CEP. Ivan Štefanec už tradične prispieva víťazom pohármi a finančne prispieva na výrobu medailí. Čo sa finančných prispievateľov týka, je tu jeden človek, na ktorého sa nedá zabudnúť. Povedal: “Palo, robíš dobrú vec.” a prispel na akciu 1000 eurami. Jozef Palka zo spoločnosti Plastic Slovakia.

Miloš Zágoršek z portálu BehSiTy.sk nám od začiatku myšlienky poskytuje priestor pre prihlasovanie účastníkov, Ľubomír Hrčka, Ľuboš Ferenc, Juraj Dolejší z portálu BEH.sk, René Valent z BEHAME.sk, títo všetci nás podporili zaradením do svojich kalendárov.

Ak to zhrniem, skutočne viac bolo nás obyčajných ľudí, ktorí prispeli, ako veľkých nadnárodných a zahraničných spoločností... vlastne prispeli aj oni, pretože veľká časť odpadu, ktorý sme v lese mohli zbierať niesol ich logá a názvy :o)

Tento článok píšem tak, ako si spomínam. Nehnevajte sa preto prosím, že som vás spomenul na začiatku, v strede, či na konci. Poradie pre mňa nie je dôležité, či už v behu alebo živote. Dôležité je dobro, ktoré sme na tomto malom kúsku našej matky Zeme mohli  spoločne vytvoriť. Ešte raz za to všetkým zo srdca ďakujem.

Pavol Sovič
Priatelia Behu Ležérneho