Desiaty ročník Cyrilometodského behu v Kolonici

Pred desiatimi rokmi malo mladé dievča z Kolonice nápad – „Čo tak zorganizovať bežecké preteky aj u nás doma v Kolonici?“

Dievča dnes zbiera po svete trofeje v behoch do schodov a preteky v Kolonici sa chystajú na jubilejný desiaty ročník. Autorka myšlienky – Kamila Chomaničová bude v úlohe riaditeľa pretekov. Od druhého ročníka získal pretek v Kolonici prívlastok „Cyrilometodský“ a preto sa koná vždy 5. júla. Organizátori sa nedali zastaviť ani pandémiou. V roku 2020 sa uskutočnil virtuálny beh. Minulý rok už bolo všetko po starom a teraz, pri príležitosti jubilea by sa patrilo zaznamenať rekordnú účasť. V Kolonici to neznamená veľké číslo. Obec je položená excentricky pri ukrajinských hraniciach. Navyše v ten istý deň sa beží Domašská desiatka. Pre niektorých je to však výzva a zabehnú si oba preteky.

Akokoľvek, v Kolonici vždy kládli dôraz na mládež. Mládežnícke kategórie bývali súčasťou Východoslovenskej mládežníckej bežeckej ligy. Aj teraz sa očakáva účasť kvalitných mladých bežcov z celého východného Slovenska.  Tradične sa zapájajú aj účastníci šachového tábora, ktorí si termín podujatia prispôsobili termínu behu. Bežať by malo aj čoraz viac detí z Kolonice a okolitých obcí. A to je vlastne hlavný cieľ organizátorov.

Trať hlavného preteku pozostáva z dvoch okruhov v uliciach obce a celkovo meria 6,6 km. Rovinatého úseku na nej prakticky niet. Beží sa buď do kopca, alebo z kopca. Prínosom trate v uliciach obce je aj to, že pretek budí záujem obyvateľov.  Pre mládežnícke kategórie sú pripravené kratšie trate v priestore štartu a cieľa hlavného preteku uprostred rekreačného areálu Bejvoč.

Ešte jedna novinka je spätá s desiatym ročníkom. Oficiálny organizátor – obec Kolonica má spoluorganizátora. Je ním Vihorlatská hvezdáreň v Humennom, ktorá okrem iného ponúka všetkým aktívnym bežcom bezplatný vstup na jedno z podujatí, ktoré organizuje na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle. Len 2 km od miesta štartu a cieľa behu.


Pavol A. Dubovský