ČSOB BRATISLAVA MARATHON 2018 hlási vypredané

Daniela Hantuchová

„Vypredané!“ – hlásil hrdo na štvrtkovej tlačovej besede riaditeľ 13. ročníka ČSOB Bratislava Marathon Jozef Pukalovič.

Počet prihlásených na ČSOB Bratislava Marathon 2018 prekročil métu 11 500 bežcov. Preto organizátori – podotýkame neradi – museli z kapacitných dôvodov ďalších záujemcov o štart v niektorej z deviatich disciplín víkendového programu odmietnuť.

„Tešíme sa z obrovského záujmu, máme radosť najmä z veľkého počtu maratóncov a polmaratóncov. Existuje celkom reálny predpoklad, že prekročíme hranicu 1000 a 3000 vytrvalcov, čo je na stredoeurópske pomery už veľmi slušné,“ radoval sa Jozef Pukalovič.

Bohatá štartovacia listina

Maratóncov figurovalo v predbežnej štartovej listine 1203, polmaratóncov dokonca až 3333. Obe tieto disciplíny sa uskutočnia v nedeľu 8. apríla o 10.00 h. Súčasne odštartujú aj štafety na polmaratónskej a premiérovo aj na maratónskej trati. Jedno kvarteto na kratšej trati ponúkne aj Slovenský atletický zväz, jeho lídrom bude prezident a bývalý úspešný chodec – olympionik Peter Korčok, spolu s ním pobežia jeho brat Július, bývalá popredná oštepárka a v súčasnosti solídna vytrvalkyňa Veronika Ľašová a jeden z popredných slovenských bežcov Matúš Kompas. „Už som štartoval v polmaratóne v rámci košického MMM, v Bratislave budem mať bežeckú premiéru,“ podotkol Korčok.

ČSOB Bratislava Marathon 2018 sa však začne prvou súťažnou disciplínou už v sobotu 7. apríla o 9.30 h pretekmi lezúňov v OC Eurovea, kde je situované aj celé zázemie podujatia. O 10.00 h budú nasledovať detské behy, o 12.00 h je štart pretekov Senior Run & Walk, o 14.00 h minimaratón na 4,2 km a o 16.00 h príde na rad populárna Desiatka.

„Z celkového počtu takmer 12-tisíc bežcov je 1909 cudzincov a 4804 Bratislavčanov. O hladký priebeh pretekov sa stará dovedna až 600-členný štáb,“ ponúkol šéf pretekov Jozef Pukalovič ďalšie zaujímavé čísla. „Bratislavský maratón bude špeciálny pre pani Evku Seidlovú – v jej kariére bude mať poradové číslo 400. Preto sme pre ňu pripravili špeciálne tričko s číslom 400 a také isté bude mať aj na hrudi.“

Behanie chutí aj bývalej špičkovej tenistke Daniele Hantuchovej, ambasádorke ČSOB Bratislava Marathon 2018. Veľmi sa tešila, že sa postaví na štart, no pre operáciu pravého ramena si zabehne len symbolicky záverečný kilometer. Pripojí k štafete svojho brata spolu s ľuďmi, ktorý majú nejaký zdravotný hendikep.

Daniela Hantuchová, ambasádorka ČSOB Bratislava Marathon 2018

Ambasádorka Daniela Hantuchová pobeží aj s boľavou operovanou rukou

„Chceme ukázať, že nie je podstatné, ako rýchlo dobehnete do cieľa, ale dôležité je vyvíjať nejakú pohybovú aktivitu. Už sa neviem dočkať, kedy sa to všetko začne. Je super, že pred hlavnými behmi dostanú možnosť zašportovať si aj deti. Teším sa na výbornú atmosféru a vážim si, že môžem byť súčasťou tohto skvelého podujatia,“ poznamenala 34-ročná bývalá svetová päťka, ktorá až do operácie svedomito trénovala. „Beh v príprave som aj počas tenisovej kariéry milovala a bežecké tréningy ma bavili aj teraz.“

Daniela Hantuchová ešte sľúbila, že na budúci rok pobeží minimálne polmaratón. „No jedného dňa by som určite chcela odbehnúť aj celý maratón,“ prezradila bývalá skvelá tenistka.

Na štarte mužského maratónu bude chýbať Košičan Jozef Urban, ktorý uprednostnil sobotný polmaratón v Prahe. Jeho rovnocenná náhrada so šancou na ďalšie slovenské prvenstvo na maratóne v hlavnom meste Slovenska (Urbanovo lanské bolo historicky prvé) bude Tibor Sahajda. Vlani sa na MMM v Košiciach zlepšil na 2:18:44 h, splnil limit na augustové ME v Berlíne a v posledný marcový víkend štartoval na MS v polmaratóne vo Valencii, kde však pre bolesti chrbta záverečné kilometre len doklusal. „Zdravotne by mal byť v poriadku. On sám by chcel dosiahnuť čas pod 2:20 h, ale nechajme sa prekvapiť. Či samu to podarí, to bude závisieť od rôznych okolností – od tempa – nesmie ho prepáliť, od počasia, ale i od toho, ako mu v prvej polovici pomôže vodič,“ vravel riaditeľ ČSOB Bratisava Marathon 2018 Jozef Pukalovič.

Maratónska špička

Z popredných slovenských bežcov budú cez víkend súťažiť v Bratislave maratónci Gabriel Švajda, Kristína Néč-Lapinová. V polmaratóne Marek Hladík, v sobotnom behu na 10 km Zuzana Durcová, Lucia Janečková a v minimaratóne na 4,2 km jeho viacnásobný víťaz Lukáš Olejníček z Česka. „Potešilo by ma, ak by mužský aj ženský maratón vyhrali Slováci. To sa ešte nikdy v histórii nestalo,“ želal si Jozef Pukalovič.

Riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon vyzdvihol aj tohtoročnú spoluprácu so Slovenským atletickým zväzom. Pred samotným podujatím pripravili v spoločnej réžii workshop organizátorov najvýznamnejších slovenských bežeckých a triatlonových podujatí, I. športový kongres.  V rámci slávnostného otvorenia 13. ročníka bratislavského mestského maratónu odovzdajú výročné ocenenia za rok 2017 na Running Gala.