Čas letí ako bláznivý, ja nechytím ho ani vy …

Peter Buc

Slová tohto hitu „božského Káju“ by si asi odo mňa dnes vypočul Peter Buc, keby sme sa stretli. Veru tak, hoci sa to nezdá, tak dnes (9.9.2019) sa Peťo dožíva životného jubilea 60 rokov a na jeho chrbát tak pribudne už šiesty krížik.

Kto je Peťo Buc?

Ak položíte túto otázku nejakému bežcovi východniarovi, tak jeho reakcia by bola asi nasledovná. Ta co Ty šaľeny? Ty si s kadze prišol, keď neznáš kto je Peťo? A to by bol asi ten lepší prípad. Keďže východniari sú temperamentní ľudia, tak by to mohli brať ako provokáciu a možno by sa mi ušlo aj zopár po papuli. 🙂

Ale teraz vážne.  Peťo je človek, ktorého na východe pozná každá bežkyňa a každý bežec. Keby som to trošku „pritiahol za vlasy“, tak by som napísal: Peter Buc = beh na východe.

Ale poďme na to pekne po poriadku. Peter je rodákom z Krompách. Pri jeho kolíske mu jedna zo sudičiek povedala. „Vo svojom živote budeš mať dve veľké lásky.  Prvou bude dievča menom Anička a tou druhou beh.“ K Anke sa dostanem neskôr, teraz zopár písmenok k behu. S atletikou začal počas svojich stredoškolských štúdii v Košiciach. V tom čase sa venoval behom na stredné trate. Svoj prvý maratón absolvoval na Medzinárodnom Maratóne Mieru v olympijskom roku 1980.

Odvtedy si to zopakoval 26x a tak je so svojimi 27 absolvovanými ročníkmi členom Diamantového klubu MMM. Jeho srdcovkou je Bostonský maratón, ktorý absolvoval 6x. A práve tento maratón z roku 2015 je momentálne aj jeho posledný.  Zo série World Marathon Majors má absolvovaných 5 maratónov a chýba už len ten Tookijský, ktorý však bol zaradený medzi top maratóny až po tom ako Peter ukončil svoju maratónsku kariéru. Za zmienku určite stojí aj to, že v roku 1990 zvíťazil na Podvihorlatskom maratóne v Michalovciach. O dva roky skôr si na tomto maratóne zabehol aj svoj osobáčik, ktorý má hodnotu 2:35:32. No a ešte jeden údaj ohľadom aktívnej bežeckej kariéry. Peter má odbehnutých 125 maratónov a 4 ultra behy.

Spoluzakladateľ a člen BK Steel Košice

Čo sa týka organizátorskej činnosti, tak je spoluzakladateľ a stále aj členom BK Steel Košice (predtým VSŽ KE). Aktívne sa podieľa na organizácii MMM v Košiciach. Je členom Maratónskeho klubu Košice. Členom VV SBS. Je zakladateľom Jazerného maratónu a predtým Novoročného maratónu v Košiciach a spoluzakladateľ viacerých behov na východnom Slovensku ako napr. Beh do kopca na Kráľovu studňu, Novohradský maratón, Blažice a iné. Najviac viditeľný je však ako hlavný rozhodca, či časomerač na mnohých behov. No a v neposlednom rade je aktívny aj čo sa týka Bežeckej stránky. Musím priznať, že bez Petrovej pomoci by Bežecká stránka nebola tým čím je a jej obsah by bol o čosi chudobnejší. No a každoročne sa venuje príprave východoslovenského bežeckého kalendára a koordinuje preteky na východe Slovenska.

A teraz sa vrátim k Petrovej manželke Anke. Ako som už spomínal vyššie, už sudička pri kolíske Petrovi prorokovala, že sa mu osudnou stane dievča menom Anička. Našťastie to zariadila tak, že Petrova Anička mu toleruje jeho víkendy strávené kade tade po behoch. Ba dokonca práve naopak, sama s ním na tieto behy chodí a je mu nápomocná pri organizovaní a rozhodovaní. Anka aj Tebe patrí naša veľká vďaka.

Čo by som ešte o Petrovi napísal? Verte, že je toho dosť, ale asi najlepšie vystihol Petra a jeho osobu Laco Šimko (organizátor Malého pieninského maratónu), ktorý povedal: „Peťa poznám už dlhé roky. Je to zanietený a neúnavný propagátor a organizátor bežeckého hnutia. Je veľmi seriózny, zodpovedný a ochotný vždy pomôcť. Vážim si u neho jeho priateľskosť a otvorenosť a nespomínam si, že by som mal s ním nejakú negatívnu skúsenosť.“
S týmito slovami len a len súhlasím a ak by bola nejaká sieň slávy Slovenského rekreačného behu, tak Peter v nej už dávno „visí“. 🙂

Milý Peter,
K Tvojmu dnešnému jubileu by som Ti chcel nielen vo svojom mene, ale určite aj v mene bežcov zaželať všetko, všetko najlepšie. Prajem veľa zdravia, lebo to je základ všetkého. Želám pohodu v rodine. A ešte to prosím Ťa potiahni s nami bežcami zopár rokov. Aspoň do tej stovky.  🙂

Mnoga ljeta, mnoga ljeta, mnoga ljeta živijo
Mnoga ljeta, mnoga ljeta, mnoga ljeta živijo
živijo, živijo, živijo!

Ľuboš Ferenc
Foto: Ladislav Maras (Peter Buc s manželkou Ankou)

Komentáre 18

 1. Chcem len toľko,že Peťa poznajú bežci na celom Slovensku aj v zahraničí. Je to PÁN ☺

 2. Ku gratulacii sa pridavam.

 3. O Peťovi sa v článku už takmer všetko dobré napísalo, za tie roky sa to ale spočítať nedá. Bolo toho veľmi veľa. Len by som spresnila jeho ochotu vždy pomôcť a to aj vtedy, keď si človek myslí, že sa s niečím už nedá nič urobiť. Peťo to dokáže a ochotne aj urobí, poradí, pomôže.
  Prajem mu hlavne veľa zdravia, aby čo najdlhšie vydržal byť takým, akým je.

 4. Chcela by som pripomenúť, že Peťa poznajú aj ľudia ktorí sa podieľajú na organizovaní bežeckých akcií v obciach a  mestách na celom Slovensku. Ďakujem osudu, že sme sa na takejto akcií v Sačurove stretli , a ja som spoznala dvoch úžasných a behu odhodlaných ĺudí. Neviem si predstaviť Peťa bez Aničky a Aničku bez Peťa. Preto ti Peter v deň Tvojho významného životného jubilea z celého srdca prajem pevné zdravie, veľa šťastia, lásky a rodinnej pohody. Nech Ti každý deň prinesie len pekné chvíle, na ktoré budeš rád a dlho spomínať. Pekný sviatočný deň. A poriadne to oslav.

 5. Priatelia moji,dojímate ma a ja vám pekne ďakujem za všetky milé slová…

 6. Pridávam sa. Peter Bič je unikát. Všetko najlepšie.

 7. A na pretekárov má dlhý bič, ak nepočúvajú jeho pokyny. Že Peter Buc.

  1. Zuzana Kočiščinová

   Prajeme pevné zdravíčko a na zdravie. ?‍♀️?

 8. Myslel som si, že ho poznám, ale nie celkom, dozvedel som sa o ňom aj novinky. Peťa si vážim, lebo čokoľvek som potreboval, toľkokrát neodmietol. Pozorovaním za posledných päť rokov som zistil, že v bežeckej komunite určite žije viac ľudí s dobrým srdcom, ako v bežnej populácii, preto tam Peťo je. Všetko dobré mu želám z úprimného bežeckého srdca.

 9. Peťo je aj môj kamarát, dúfam že budem mať možnosť stisnúť mu pravici na MMM v nedeľu 6.10.2019

 10. Pavol Uličny tak napríklad :: čislo ma byt na hrudi !!!!
  Však Peter.. treba byt dosledny ?gratulujem

 11. Ahojte
  Koľko?…2:35!!!!
  Brutál!!!….ani som nevedel,že mám takého kamaráta!!
  …a keby bol výnimočný len tým časom!!!???!!!
  Ďakujeme,že si(ste)
  Za všetkých od ľudí vidiacich srdcom!!

 12. Milému jubilantovi Petrovi posielam veľa veľa srdečných blahoželanī a pridåvam k napísaným slovám aj poďakovanie za ochotu a pomoc pri organizovaní spoločných akcií pre detičky spolupracovníkov manželky Aničky ako aj pri ďalšīch spoločenských podujatiach.
  Peter si obdivuhodný a dobrosrdečný priateľ a úžasný manžel. Krásny narodeninový večer a veľa Božích milostí do ďalších rokov života.

 13. Peťo je ochotný podať pomocnú ruku bežcom! Blahoželám!

 14. Síce meškám jeden deň, ale dodatočne prajem všetko najlepšie k narodeninám 🙂

 15. Všetko najlepšie k Tvojím narodeninám,
  veľa, veľa zdravia a Božieho požehnanie.

 16. Všetko dobré Peter aj v nasledujúcich desaťročiach!

 17. Všetko najlepšie, Peťo ! Mnoga leta ….