1. Super Šprint FTVŠ Bratislava vyhrali slovenka Gajdošová a Čelůstka z Česka

Bratislava zažila po prvýkrát v histórii triatlonové podujatie na unikátnych vzdialenostiach: na v bazéne FTVŠ sa plávalo 175 m, 5-kilometrová cyklistická trať viedla po dunajskom nábreží a lávke Mosta Lafranconi a záverečný beh na 1,5 km sa uskutočnil tiež na nábreží Dunaja.

Športová agentúra BE COOL spolu s Prestigio Realiz Team pripravila prvý raz na Slovensku jedinečný model pretekov s názvom Super šprint FTVŠ Bratislava v areáli fakulty na dunajskom nábreží.

Išlo o divácky atraktívne podujatie, nakoľko počas celého dňa sa uskutočnilo až 13 kvalifikačných a 3 finálové rozjazdy. Podujatie bolo zaujímavé aj pre hobby triatlonistov, ktorí si mohli otestovať svoju kondíciu a okrem toho vidieť na vlastné oči elitných pretekárov a niečo sa od nich naučiť.

Rozjazdy a semifinále elite zaujali opakovanými súbojmi najlepších slovenských (Matúš Verbovský a Tadeáš Fazekaš) a českých triatlonistov (Ján Čelůstka, František Kubínek, Ondra Olšar). V akcii však boli mladší i starší žiaci, no aj najmenšie detské nádeje, ktoré napriek chladnejšiemu počasiu nebojácne súťažili a zožali veľké ovácie.

Po súťaží detí nasledovalo semifinále mužov so štartom „gundersenovou“ metódou, ktoré bolo výborným predkrmom pred všetkými finálovými súbojmi vrátane elity. V absolútnom finále bez rozdielu veku vyhral v peknom súboji Michal Buček (Tartran) pred Marekom Parikrupom (SMTA Nitra). Rozhodovalo sa až v behu, ktorý lepšie zvládol Buček časom 16:58,6 s náskokom 35,9 sekundy, na treťom mieste dobehol Rastislav Gajdoš (Prestigio Realiz Team) za 18:36,1 min.

Trinásta triatlonistka z MS v kategórií do 23 rokov Romana Gajdošová suverénne vyhralasúťaž elitných žien v rámci Super šprint FTVŠ Bratislava 18:12,6 min pred Lýdiou Drahovskou (ŠBR Piešťany, 18:58,3) a Danou Ignačákovou (Prestigio Realiz Team), ktorá dobehla do cieľa časom 19:14,4.

Som veľmi rada, že som tieto preteky zaradila do svojho programu. Systém rozjázd, semifinále a finále je zaujímavý nielen pre pretekárov, ale aj divákov. Vďaka organizátorom za pozvanie, už teraz sa teším na ďalšie ročníky týchto atraktívnych pretekov. V budúcnosti sa budem snažiť osloviť viac dievčat, aby si včas zarezervovali termín, aby sme si aj my zasúťažili v takej kvalitnej konkurencii ako elitní muži. Tí vytvorili na naše pomery veľmi nevšednú a dramatickú atmosféru. Mala som pocit, že sa pretekám niekde inde ako na Slovensku,“ skonštatovala Romana Gajdošová.

Finále elitnej kategórie mužov vysielal naživo športový kanál „213“. Diváci mohli vidieť skvelý výkon víťazného českého olympionika Jana Čelůstku (15:22,2 min).

Boli to veľmi pekné preteky na netradičných tratiach. Klobúk dolu pred organizátormi! Na to, že išlo iba o prvý ročník, všetko klapalo parádne. Za celý deň nabral program len 10-minútové oneskorenie, čo je pri tomto počte štartov dobrý základ do budúcna,“ povedal víťazný Jan Čelůstka. Na druhom mieste skončil so stratou 13,2 sekundy jeho český reprezentačný kolega Ondřej Olšar ahetrik našich susedov zavŕšil 3. miestom František Kubínek (15:39,5). Najlepší zo slovenských reprezentantov bol Matúš Verbovský, ktorý dobehol do cieľa na piatej pozícii (15:51,3). Tadeáš Fazekaš bol siedmy (16:00,1)

Organizátori Jozef Pukalovič a Maroš Horínek unisono konštatovali: „ Podujatie sa určite vydarilo, na Slovensku mal tento formát pretekov premiéru, čo bolo pre mnohých triatlonistov aj divákov určite zaujímavé. Dúfame, že na budúci rok si tieto preteky nájdu miesto aj v kalendári Slovenského pohára. Máme už teraz množstvo nápadov, ako podujatie na ďalší rok vylepšiť a oživiť. Tiež veríme, že na štart sa postaví ešte viac triatlonistov a nezvyčajné dĺžky tratí si prídu vyskúšať aj hobby športovci, pretože pre nich je táto akcia naozaj ako stvorená.“

FTVŠ super šprint Bratislava je súčasť novej triatlonovej série TRIATLON TOUR 2017 (Bratislava – Lozorno – Domaša), ktorá pokračuje 18. júna na Záhorí podujatím Karpatský triatlon. Triatlonisti si môžu vybrať kratšiu verziu (600 m – 20 km – 6 km) alebo dlhšiu verziu (1200 m – 60 km – 12 km), ktorej cyklistická časť povedie opäť cez legendárnu Pezinskú babu. Súčasťou podujatia budú aj disciplíny pre deti a mládež. Zaregistrovať sa môžete na www.karpatskytriatlon.sk.