WIZZ AIR KOŠICE RUNWAY RUN 2017: Východniari odštartovali bežeckú sezónu na košickom letisku

Druhý ročník nočného behu po košickom runwayi prekonal očakávania. Nováčikovia i skúsení bežci sa nevedeli nabažiť kvalitnej trate či efektne a funkčne osvetlenej dráhy. Hlavným zdrojom energie však bola fantastická atmosféra, ktorú vytvorili tí, pre ktorých sú tieto podujatia určené – bežci a povzbudzujúci.

Neodradilo ich ani počasie, ktoré sa podvečer výrazne zlepšilo, aj keď to v závere týždňa vyzeralo kadejako.

Po minuloročnej premiére pribudol aj počet zaregistrovaných bežcov, celkovo sa ich na Košický Runway Run prihlásilo viac ako 1500. Číslo oproti minulému roku stúplo, rovnako sa u mnohých zlepšili aj výkony.

Beh pre dobrý pocit i najlepší čas

Zatiaľ, čo niektorí neustále sledovali svoj čas a burcovali seba i svoje okolie k čo najlepšiemu výkonu, na trati sa našli aj takí, čo si to prišli užiť vo svojom pohodovom tempe: „Nepýtajte sa ma na čas, ale na všetky tie endorfíny. V tom som teraz asi víťazka! My sme sa dohodli s kolegyňami, že to skúsime, ani nie pre výkon, ale ten pocit, že ste na obrovskom priestranstve a idete si svoje, v kľude, popri hudbe, svetlách a ďalších bežcoch, fantázia,“ uviedla Lenka z Košíc.

Víťazom mužskej kategórie na 5km sa stal Košičan PATRIK VYŠŇOVSKÝ s časom 0:16:29. Druhé miesto obsadil  EMIL HENČEK (0:17:08). Tretí v kategórii 5K bol MICHAL IVANČO z Banského (0:17:11).

Medzi ženami v kategórii 5K dominovala LUCIA LINKESCHOVÁ z Košíc, ktorá bola minulý rok tretia, teraz si prvé miesto vybehala s časom 0:20:13.   Druhá dobehla Košičanka SIMONA ŠOFRANKOVÁ (0:20:18), tretia skončila ďalšia Košičanka – IVANA SZABOOVA (0:20:45).

Najrýchlejším tímom bol Športový klub BANSKÉ (0:19:10) na čele s MICHALOM IVANČOM A TAMAROU IVANČOVOU.

Veľkej popularite sa teší aj 10km trať. V mužskej kategórii zvíťazil Košičan TIBOR SAHAJDA s časom 0:30:17, ktorý si beh užil: „Som spokojný, podujatie bolo na perfektnej úrovni, je to netradičný beh, je to iné, predsa len, človek nemá možnosť si hocikedy zabehnúť po letisku.“

Okrem iných mal premiéru na košickom letisku aj maratónec IMRICH PÁSTOR z Košíc, ktorý si rovno vybehal druhé miesto (0:32:04). Tretia priečka patrila  MARIÁNOVI ZIMMERMANNOVI z Kluknavy (0:32:36).

Prvé miesto v ženskej kategórii 10K získala Košičanka KATARÍNA LAMIOVÁ s časom  0:40:13. Strieborná priečka patrila Miriam REISTETTEROVEJ z Košíc (0:42:45),  tretie miesto si odniesla Prešovčanka LUCIA ILKOVA (0:44:07). Najrýchlejší team v rámci kategórie 10K bol GEKON Sport s časom 0:34:51, na ktorého čele bol IMRICH PÁSTOR a JOZEF STAŠIK.

Trať bola zabezpečená hneď z viacerých hľadísk, bežci prešli prísnou kontrolou. „Minulý rok sme vychytali chyby, druhý ročník nám preto išiel ľahšie, všetko sa stihlo presne na čas. Rád by som zdôraznil, že ľudia boli veľmi disciplinovaní, za čo im patrí veľká vďaka. Všetko doslova prebehlo bez komplikácii, ako vidíte, beh si všetci užívali, to je pre nás najlepšia spätná väzba, ešte aj vietor ustál vo večerných hodinách, “ zhodnotil hlavný organizátor podujatia Marek Petráš z Rádia Košice.

Wizz Air Košice Runway Run otvoril sezónu bežcom profesionálnym aj rekreačným. Rovnako však prilákal stovky fanúšikov, ktorí sa z bezpečnostného hľadiska na runway nedostali, no opakovane mohli využiť veľkoplošnú obrazovku, cez ktorú  pomocou priameho prenosu nechávali odkazy, ktoré sa bežcom premietali počas behu. Do tempa im hrali Bubonz, Dj´s Párty Rádia Košice, na hlavnom pódiu zabávali Peter Bič Projekt a ďalšie atrakcie.

Terminál letiska sa zmenil na obrovské ihrisko

Aby si bežci mohli pohodlne užiť beh, v termináli letiska mohli nechať svoje deti v detskom kútiku Tramtária. Riaditeľ Letiska Košice Michael Tmej sa tekémuto ruchu na letisku teší: „Súťaž je nádherná, minulý rok som bežal aj ja a uvedomil som si, že je to super začiatok letnej sezóny a ľudia môžu po runwayi najprv behať a potom z neho vzlietnuť.“

Letový poriadok upraviť nemuseli, bežci dokonca hodinu pred štartom odprevadili jedno lietadlo do Sheffieldu: „Pre leteckú spoločnosť Wizz Air je veľmi dôležité podporovať aktívny životný štýl. Máme niekoľko bežeckých podujatí na tých najdôležitejších základniach, tento rok sme podporili viac ako 35 tisíc bežcov. Košice sú pre nás rovnako veľmi dôležité, tešíme sa, že sme súčasťou tohto behu,“ uviedla Boglarka Spak, regionálna marketingová manažérka spoločnosti Wizz Air.

WIZZ AIR KOŠICE RUNWAY RUN napísal druhú kapitolu a potvrdil, že Rádio Košice nerobí nič iba pre prvý ročník. K tradícii by sa radi vrátili aj o rok. „V septembri si zabehneme Košice Night Run a v roku 2018 by sme sa určite radi vrátili aj na Letisko Košice,uzavrel úspešné podujatie hlavný organizátor Marek Petráš.

Hlavným organizátorom podujatia je RÁDIO KOŠICE, generálnym partnerom sa stal WIZZ AIR.COM, spoluorganizátormi podujatia sú Košice International Airport a Mesto Košice.

Zdroj: Rádio KOŠICE