Vršatec a Pruské po 17 rokoch opäť hostia MS veteránov v behu do vrchu

BRATISLAVA 6. júna 2017 (SITA) Únia behov do vrchu v spolupráci so Slovenským atletickým zväzom (SAZ) chystajú na sobotu 2. septembra 2017 v poradí 17. majstrovstvá sveta veteránov v behu do vrchu v Pruskom (okr. Ilava).

Súťažné trate sú situované v peknom prostredí Vršatca, kde svetový šampionát veteránov pripravili už v roku 2000.

„Prvýkrát sme si takéto podujatie vyskúšali pred 17 rokmi, odvtedy svet pokročil dopredu, vyvinuli sa nové modernejšie technológie, zdokonalili sa komunikačné možnosti, veríme, že tých začiatočníckych chýb, ktorých sme sa dopustili pred 17 rokmi, sa už tentoraz vyvarujeme,“ povedal pre agentúru SITA prezident organizačného výboru pretekov Ján Bakyta z Dubnice nad Váhom. Slovenským organizátorom šampionát veteránov schválili na kongrese pred dvoma rokmi vo Walese, odvtedy mali čas pripraviť celé zázemie podujatia. „Plánovaný rozpočet, s ktorým momentálne pracujeme, je 60 000 eur, pričom výhodou veteránskeho šampionátu je to, že účastníci si pobytové náklady platia sami. My ako organizátori im iba ponúkame viac možností ubytovania. Tento rok budú účastníci bývať v Dubnici, Ilave a okolí, snažili sme sa ich ubytovať v okruhu desiatich kilometrov od Pruského,“ pokračoval Ján Bakyta.

V prvú septembrovú sobotu od 11.00 h by sa na tratiach na úbočí Vršatca malo predstaviť okolo pol tisícky účastníkov behu v rámci svetového šampionátu veteránov, plus dvesto záujemcov o otvorený beh pre verejnosť a detský malý Vršatec (9.30). Usporiadatelia šampionátu už v týchto dňoch majú prihlásených 286 pretekárov zo 16 krajín a 180 klubov. Veľký záujem je nie iba medzi bežcami – veteránmi zo Slovenska a Česka, odkiaľ ich príde najviac, ale aj z Britských ostrovov, Nórska a ďalších krajín. „Napríklad z Nórska sa k nám chystá veľká skupina osemnástich bežcov. Možno do 21. augusta 2017, keď je uzávierka prihlášok, sa počet Nórov ešte zvýši. Na šampionát sa môže prihlásiť každý bežec starší ako 35 rokov, ktorému zdravotný stav umožňuje absolvovať 9,6 km behu do vrchu s prevýšením 500 metrov, a ktorý zaplatí štartovné a pobytové náklady. Štart pretekov je v nadmorskej výške 245 metrov, cieľ vo výške 745 metrov, záverečný úsek trate je vzhľadom na profil trate najnáročnejší,“ zdôraznil riaditeľ organizačného výboru MS v behu do vrchu veteránov Ľubomír Šimák. Na trati budú dve občerstvovacie stanice, po 4 km a po 8 km, pričom na týchto miestach budú aj zdravotnícke stanovištia. Jedno bude aj v mieste štartu a jedno v cieli. „Šampionát behu do vrchu je obmedzený iba hornou vekovou hranicou. Podľa medzinárodných pravidiel nemôže oficiálnu súťaž bežať účastník starší ako 80 rokov. Keďže tieto pravidlá musíme rešpektovať, niekdajšia 8-násobná majsterka sveta medzi veteránkami Mária Marcibálová z Čadce sa prihlásila iba do otvoreného behu pre verejnosť, pretože prekročila hornú vekovú hranicu. Už v roku 2000, práve v Pruskom obsadila 2. miesto na MS veteránov medzi ženami do 65 rokov,“ pripomenul Ján Bakyta najčastejšiu medailistku v slovenskom drese z tohto svetového podujatia. Okrem nej sa na stupne víťazov zo Slovákov najčastejšie dostali známe vytrvalkyne Ľudmila Melicherová, Anna Balošáková či maratónec Marcel Matanin. Práve on by mal štartovať v Pruskom aj tento rok. Okrem neho medzi medailové nádeje medzi mužmi patria aj Miroslav Vanko, Zdenko Koleda, Milan Celerin, Bohuš Melicherčík, medzi ženami najmä Silvia Schwaiger Olejárová, ktorá v minulosti viackrát útočila na stupne víťazov na MS v behu do vrchu aj v hlavnej kategórii žien. Tento rok sa prvýkrát predstaví medzi veteránkami nad 35 rokov. Bez šance na dobrý výsledok nie je ani Dana Janečková z Nových Zámkov. Pravidelnými medailistami v súťaži družstiev na ME v behu do vrchu v minulosti boli reprezentanti SR v behu na lyžiach Martin Bajčičák a Ivan Bátory. Čestným predsedom organizačného výboru MS 2017 v behu do vrchu v Pruskom je olympijský víťaz v boxe z roku 1952 v Helsinkách Ján Zachara, ktorý veľmi často chodí medzi organizátorov podujatia.

„Sme radi, že na Slovensku sú schopní organizátori, ktorí dokážu pripraviť takéto veľké medzinárodné podujatie,“ uviedol prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok. Ako prvý muž slovenskej atletiky pripomenul, aj takéto podujatie pomôže zviditeľniť Slovensko vo svete, dokáže prezentovať zanietenie a elán ľudí, ktorí sa pri organizácii MS veteránov v behu do vrchu angažujú.

Titulná fotografia: Dvanásťnásobná účastníčka a osemnásobná svetová veteránska šampiónka Mária Marcibálová po jednom zo svojich početných triumfov (Foto: František Tichý)