Volko vyhral v Eisenstadte dvojstovku, Gajanová tretia na 800 m vo Švédsku

Volko víťaz

V posledný deň kvalifikácie na augustové ME v Mníchove boli v akcii dvaja slovenskí atléti zo skupiny Top Athletics – Ján Volko a Gabriela Gajanová – uchádzajúci sa o účasť na šampionáte.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Eisenstadt

Šprintérsky rekordér Ján Volko po utorkovom zlepšení sezónneho maxima na 100 m na 10,23 vyhral v rakúskom Eisenstadte na pretekoch s názvom „Last Call to Munich“ beh na 200 m časom 20,90 sekundy pred klubovým kolegom z Našej atletiky Filipom Federičom (21,86) a Rakúšanom Klausom Grünbartom (22,05).
„Dnešný výkon nezodpovedá včerajšej kvalitnej stovke. Prejavila sa na mne únava, behu chýbala iskra. Žiaľ, v závere mi došli sily. Vážim si možnosť, ktorú som dostal v Eisenstadte. V Rakúsku myslia na atlétov a ponúkli im  šancu do poslednej chvíle zabojovať o ME,“ skonštatoval Volko.
Volko za svoj výkon získal do kvalifikačného rebríčka dovedna 1098 bodov (1083 za výkon plus 15 za prvenstvo), teda presne toľko, koľko je jeho posledný piaty bodovaný výkon v renkingu. V ňom bol 33., pričom uzávierka kvalifikácie na ME je dnes o polnoci. Podľa všetkého by nič nemalo brániť jeho štartu na ME v oboch šprintoch. Prípadné ďalšie štarty ešte pred ME budú známe neskôr.

Söderhamn

Na mítingu seriálu  Folksam Grand Prix vo švédskom Söderhamne obsadila Gabriela Gajanová v behu na 800 m 3. miesto časom 2:03,45 min za Švédkou Hermanssonovou (2:03,22) a Španielkou Marinou Martínezovou (2:03,43).
Slovenská zverenka švajčiarskeho kouča Louisa Heyera zrýchlila približne 130 m pred cieľom, do rovinky vbiehala prvá, ale v samom závere sa pred ňu pretlačili dve súperky. Za výsledok v Söderhamne získala 1131 bodov (1101+30), avšak v kvalifikačnom rebríčku na ME sa jej bodový priemer nezlepší. Zatiaľ je na 39. Mieste, v Mníchove by malo štartovať 32 osemstovkárok.
„Som spokojnejšia s tým, ako som dnes bežala. Už som aj nastúpila na stopäťdesiatke. Najskôr som si myslela, že som skončila druhá, no napokon som o dve stotinky tretia, čo ma mrzí. Chcela som zvíťaziť, bojovala som – urobila som pre to všetko. Som vďačná aj za čas 2:03,45,“ povedala po pretekoch Gabriela Gajanová. V sobotu pobeží na mítingu C kategórie v Goteborgu 600 m aj s tréningovou kolegyňou, najlepšou Švédkou Lovisou Lindhovou.

Ostrava

Na prázdninových pretekoch v Ostrave-Vítkoviciach sa predstavila po zranení vracajúca sa Alexandra Bezeková, ktorá na 150 m dosiahla v miernom protivetre solídnych 17,92 sekundy. „vyzerá to stále lepšie,“ podotkla zverenka Rastislava Miška. Najbližšie pobeží 400 m v sobotu na tradičnom medzinárodnom mítingu v talianskom Lignane.