Vitamín C a jeho benefity pri zimnom behu

Vitamíny

Zima je pre bežcov náročnejším obdobím. Nielen kvôli vrstveniu oblečenia alebo vrtochom počasia. V tomto období je telo náchylnejšie na prechladnutie, stres a únavu. Vitamín C posilňuje imunitu, prispieva k tvorbe kolagénu a má antioxidačné účinky. Ako pomáha pri výkone bežcom?

1. Vitamín C ako významný antioxidant

Veľký význam pre bežcov má vitamín C ako antioxidant. Napomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom (zvyšuje hladinu antioxidantov a znižuje tvorbu voľných radikálov).

Tak patrí k favoritom v boji s premnoženými voľnými radikálmi aj z vonkajšieho prostredia, ktoré zapríčiňujú poškodenia buniek a mnohé ochorenia počas celého roku, nielen v zimných mesiacoch.

2. Vitamín C a obnova tkanív

Úloha vitamínu C v živote aktívneho bežca je kľúčová pri obnove a oprave telesných tkanív.

Céčko plní významnú úlohu pre produkciu kolagénu. Zároveň pomáha urýchľovať hojenie rán, podporuje obnovu väzivových tkanív, zúčastňuje sa tvorby kostí a chrupaviek.

3. Podpora imunity a vitamín C

Počas behu sa rýchlo spotíte, potom rýchlo vychladnete, niekedy sa vďaka počasiu premočíte do nitky. Ani bežcom sa nevyhýba prechladnutie či kašeľ.

Účinnou prevenciou pri behaní počas zimy je dostatočná a pravidelná dávka vitamínu C. Céčko pomáha imunitným bunkám pri boji s baktériami, vírusmi a so škodlivými bunkami, ako aj pri ich regulácii a pohybe.

4. Vitamín C na únavu a vyčerpanie

Pravidelné dopĺňanie vitamínu C sa odzrkadlí aj vo vyššej vitalite a dostatku energie pri behaní.

Počas prípravy na preteky a pri vyšších športových výkonoch sa odporúča konzumovať vitamín C vo väčších dávkach. Tak zabránite jeho nedostatku, ktorý môže vzniknúť pri zvýšenej námahe, a využijete jeho benefity pri prekonávaní únavy a vyčerpania.

5. Vitamín C a bežci vegetariáni

Bežci vegetariáni získavajú železo zo zeleniny alebo strukovín, ktoré sa ťažšie vstrebáva ako železo zo živočíšnych produktov.

Jednou z úloh vitamínu C je pomoc pri vstrebávaní železa, ktorú vegetariáni výnimočne ocenia.

Najlepším zdrojom vitamínu C sú potraviny – čerstvá zelenina a ovocie.

Práve v zimnom období máme týchto zdrojov pomenej. Bežci preto siahajú po rozmanitých druhoch vitamínu C v podobe výživových doplnkov stravy.


Inzercia