„V roku 2016 budem v behu stáť 20 x na stupienku víťazov“ – stávka so zaťkom

Poznáte to?  Nič neplánujete a zrazu len tak z ničoho nič Vás niečo napadne a už je na svete „problém“. Začiatkom roku 2016 som sa s mojim najsamlepším zaťkom stavila, že budem v behu stáť 20 x na stupienku víťazov. Podali sme si ruky: „Delíto, kopýto,  platí to.“ A zaťko navrhol pre víťaza obrovské šampanské. Ale potom mi to prešlo hlavou, […]

StávkaPoznáte to?  Nič neplánujete a zrazu len tak z ničoho nič Vás niečo napadne a už je na svete „problém“. Začiatkom roku 2016 som sa s mojim najsamlepším zaťkom stavila, že budem v behu stáť 20 x na stupienku víťazov. Podali sme si ruky: „Delíto, kopýto,  platí to.“ A zaťko navrhol pre víťaza obrovské šampanské. Ale potom mi to prešlo hlavou, že je to dosť nereálna stávka a tak som ju chcela znížiť, no zaťko je nekompromisný.

Prvý krát som sa postavila na bedničku  16.1. v Hradci Králové – 10 km, potom 24.1. v Orechovej Potôni – 12 km a tak som celkom slušne stávku začala plniť. Každý víkend som sa zúčastňovala 2 krát, niekedy aj 3 krát rôznych bežeckých pretekov,  čo sa moc neľúbilo môjmu „Bežeckému osudu“. Pri pozretí môjho bežeckého kalendára sa zhrozil, že predsa nemôžem po pretancovanej noci bežať polmaratón, na druhý deň nejakú desiatku a o týždeň detto – bez tréningu, bez spánku sobotu aj v nedeľu, že to nedopadne dobre. A tak, aby zabránil tomu najhoršiemu, rozhodol sa, že mi znefunkční nohu a bude mi pripomínať môj rok narodenia, na ktorý stále zabúdam a myslím si, že som sa narodila o nejakých 30 rokov neskôr. A tak bola noha začiatkom februára  v sádre, takže žiaden beh, žiadne víťazstvá a s „rozprávkovou“ výhrou – obrovské šampanské –  som sa mohla rozlúčiť. A tiež s  obhájením titulu z roku 2015, keď som sa počtom 14 odbehnutých polmaratónov umiestnila zo 7066 slovenských bežcov  a bežkýň  bez rozdielu veku na 1. mieste.  Ale s nohou v sádre sa polmaratón – aj akokoľvek by som chcela – odbehnúť nedá.

Stávku so zaťkom som chcela vyhrať a tak som s ním začala „vyjednávať“, aby mi zarátal napríklad – 1. miesto v súťaži „O najkrajší bežecký príbeh“, 2 ceny, ktoré som získala na akcii „Vyhlasovanie bežeckých cien na RUNNING GALA večeri“, cena „O najaktívnejšiu bežkyňu roka 2015“ a „O najväčšiu bojovníčku roka 2015“ (ceny som si prevzala na vozíčku, nakoľko noha bola v sádre a mala mať maximálny kľud) a tiež, že moja elegantná weimarka – psia bežkyňa ENY získala na krásnej akcii Vinohradnícky dogtrekking Doľany  titul PES SYMPAŤÁK, (tak to sa zaťko zhrozil, že to nie je žiadne bežecké víťazstvo). Ale potom sa našťastie noha znovu „sfunkštila“ a bežala s vetrom o preteky a tak sa aj vrece  s výhrami  roztrhlo.

Dňa 24.4. som sa v Trnave na 10 km znovu postavila na štart, že čo to spraví. Noha „poslúchala“ cca 8 km a potom začala „štrajkovať“, tak som si to do cieľa odkrivkala, ale bolo 2. miesto v kategórií ženy nad 60 rokov. Áno viem, že niektorí vravia, že sa mi lahko vyhráva, keď som v kategórií sama jediná, prípadne sme tri. Ja vravím, že je to naozaj celkom jednoduché, stačí mať môj rok narodenia a odbehnúť si napríklad: „Polmaratón v Banskej Bystrici,  Žiline, Hradci Králove, Plzni, 12 km ČSOB-Zimná séria v Orechovej Potôni,  5 km Retro Birthday Run, 12 km NIGHT RING RUN a INTINE v Orechovej Potôni, 5,15 km Psa run Trnava, 10 km Vajnorský minimaratón, 12 km ČSOB Zimná séria v Orechovej Potôni (4.12.)  a MÁTE ZLATO. 10 a 13 km v Trnave,  16 km – GAIA RUN – Beh Matky Zeme v Bratislave, 8 km Štúrová štreka v Častej s mojou elegantnou weimarkou-psou bežkyňou ENY, polmaratón v Trenčíne, 12 km Študentský beh, 20 km Vianočný beh mesta Lučenec a JE STRIEBRO. 8,5 km FA Donovaly Night run,  13 km Most run v Ivánke pri Dunaji, 13 km Orešanskými vinohradmi s mojou psou bežkyňou ENY, 1,5 km v Prahe beh schodami do neba, 9 km – Mraznické chodníčky v Častej s mojou psou bežkyňou Eny a JE BRONDZ. Spolu 23 víťazstiev v roku 2016 a tak som stávku vyhrala a ešte som ju o 3 víťazstva prekročila a zaťko kupoval Zlatý šampus – BOTTEGA GOLD a celá rodina „šampusovala“.

Štúrova štreka 2016

Občas sa mi podarilo aj niekoho predbehnúť. Na PSA RUN Trnava som bola o 57 sekúnd pred druhou a  minúta 2 sekundy pred treťou na 5,15 km s osobáčikom 0:31:40. Na behu 5 výročie RETRO BIRTHAY RUN  som nekonečné metre pred cieľom predbehla moju rovesníčku a finišovala som odušu do cieľa. Keď som stála na stupienku najvyššom, tak mi organizátor  s úsmevom oznamuje: „Sonička si o 15 sekúnd pred druhou“, tak takéto víťazstvo ma mimoriadne potešilo. Na Študentskom behu – 12 km  som v záverečnom kopečku  predbehla jednu dievčinu, ale ani vo sne ma nenapadlo, že je v mojej vekovej kategórií. A bola som na 2. mieste 17 sekúnd pred ňou.  A na mini behu, ale do strmých schodov v Prahe som bola tretia a za mnou si to „docupkala“ moja sestra dvojička.

V roku 2016 som si chcela obhájiť aj titul „Najviac odbehnutých polmaratonov z roku 2015“ a tak som začala hneď 3.1. – Kollárovský trojkráľový polmaratón, 17.1. VcM Winterlaufserie vo Viedni a potom nasledovala neplánovaná 7 mesačná polmaratónová pauza a tak bolo obhajovanie titulu ohrozené. Tretí polmaratón som si odbehla až 20.8. v Čachticiach. Ale potom sa to trošku rozbehlo – 4.9. Banská Bystrica, 11.9. Trenčín, 17.9.  Žilina.

A nasledovala šnúra 6-tich prenádherných – rozprávkových polmaratónov v Čechách ´plus ešte jeden v SR: Vinařský maraton (půlmaraton) – Velké Bílovice (29. 10.), Sršský půlmaraton – Srch (19. 11.), La sportiva Moldavský XXL – Moldava (20. 11. cez víkend 2 polmaratóny), Vyking Král Vysočiny – kros trail – Svratka (26.11.),  Mikulášský vodácký půlmaraton – Hradec Králové (3.12.), Vánoční půlmaraton okolo Boleváku – Plzeň (18.12.),  (17.12. – Vianočný CyS polmaratón  v Žiline, kde som po absolvovaní hneď „bežala“ do Plzne“ – 2 polmaratóny cez víkend). Každý jeden polmaratón by si zaslúžil článok ako prebiehal – aj ako som tam cestovala nekonečné hodiny, aj opis prekrásneho prostredia, úžastní organizátori, fantastická bežecká atmosféra, ale nakoľko stále behám, tak času na písanie moc nezostáva.

Od 23.8. 2014, kedy som si odbehla môj prvý polmaratón v Čachticiach sú polmaratóny u mňa na prvom mieste. Polmaratón si ma našiel-zamiloval a ja detto. Odbehnuté polmaratóny v roku 2014 (od  23.8.) 5 x, rok 2015 – 14 x a v roku 2016 – 13 x.  Každý jeden bol niečím výnimočný a prekrásny. Napriek tomu, že som si v roku 2016 odbehla „len“ 13 polmaratónov – čuduj sa svete – obhájila som si titul z roku 2015 a z počtu 7405 slovenských bežcov a bežkýň bez rozdielu veku som mala aj v roku 2016 odbehnutých najviac polmaratónov. Vraví sa síce, že: „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa“, ale na druhej strane každé prvenstvo poteší.

A ako vraví náš super chodec trojnásobný majster sveta Matej Tóth: „Víťazstvo je len bonus, beháme pre radosť“. A ja dodávam, že tie bonusy určite potešia.

Soňa Macejáková

Titulné foto: Študentský beh – 12 km, 2.miesto