V Kláštore pod Znievom sa bude bežať k zrúcanine hradu a oslavovať MDD

Beh na Zniev

V nedeľu 10. júna odštartuje v obci Kláštor pod Znievom ďalší ročník celoslovenského športového podujatia Beh na Zniev, ktorý je u bežcov veľmi obľúbený a dobre známy. Ide už totiž o 22. ročník.

Beh na Zniev 2018 - Majstrovstaa SlovenskaBeh na Zniev je tradičný beh, ktorý je zároveň jediným behom do vrchu ku zrúcanine hradu na Slovensku. Pretekárov odštartuje výstrel z dela od budovy bývalého znievskeho gymnázia a počas behu absolvujú aj prehliadku po historickej časti obce Kláštor pod Znievom. Od gymnázia sa beží cez lúky, polia, pokračuje sa chodníkom popri Kalvárii, prebehne sa okolo kostola týčiaceho sa na vrchu nad celou obcou a beh končí zavŕšením pretekov na vrchu Zniev pri zrúcanine hradu, ku ktorému sa viaže aj nejedna povesť.

Bežať môžu aj malí, aj veľkí

Trasa je prispôsobená dospelým, ale aj deťom. Celková dĺžka trate je 5650 m, jej prevýšenie dosahuje 475 m a je tvorená 0,8 km asfaltom a trávnatým terénom. Organizátori mysleli aj na náročnosť behu pre deti, keďže Beh na Zniev sa časovo viaže aj k Medzinárodnému dňu detí. Tie majú dĺžku trasy prispôsobenú veku, beží sa od 50 do 2600 m. Každý detský účastník behu bude navyše zaradený do zlosovania o horský bicykel.

Aj tento rok sa bude bojovať o titul Majstra Slovenska v behu do vrchu

O tom, že Beh na Zniev má svoju tradíciu a teší sa vysokej obľube svedčí aj fakt, že každý rok sa ho zúčastňuje približne 200 dospelých bežcov a bežkýň a 300 detí. Vďaka vysokej kvalitatívnej úrovni bol organizátorom aj tento rok pridelený štatút organizovania Majstrovstiev Slovenska v behu do vrchu. „Ako aj po minulé roky, aj teraz sme sa so Slovenským atletickým zväzom dohodli na spolupráci a opäť sa bude súťažiť o titul majstra Slovenska v behu do vrchu v kategórii mužov, žien, juniorov a junioriek,“ rozpráva Mgr. Peter Paulíny, organizátor podujatia. Okrem slovenskej špičky si však svoje sily a kondíciu môžu preveriť aj rekreační bežci.

Zažite deň plný športu, zábavy a osláv MDD

Pri organizácii Behu na Zniev organizátori nezabudli ani na deti, pre ktoré pripravili pekný program k Medzinárodnému dňu detí. Rodičov a ich ratolesti bude po celý čas sprevádzať hlas známeho moderátora Sláva Jurka. Súčasťou programu bude aj ukážka historického šermu, dobových kostýmov, možnosť otestovať pretekárske tenisky, požičať si elektrické bicykle a deti sa budú môcť zúčastniť aj rozprávkovej cesty lesom a stráviť príjemný deň v prírode.

Podrobnejšie informácie o propozíciách a pretekoch Beh na Zniev nájdete na webe www.behnazniev.sk alebo na Facebooku.

Autorka: Mgr. Lucia Kuželová
Foto: Mgr. Martin Ferenčík