V Dulove dominoval Staník, medzi ženami zvíťazila Pelikánová

Beh okolo Dulova 2022

Po troch rokoch sa konečne mohli atléti a diváci vrátiť na tradičné preteky na Považí. Predchádzajúce dva ročníky sa neuskutočnili z dôvodu protipandemických opatrení a tak nás v príjemnú októbrovú nedeľu 16.10.2022 čakal „reštart“ podujatia – 52. ročník Behu okolo Dulova.

Aj napriek relatívne dlhej prestávke od posledných pretekov záujem o podujatie neutíchol a v tomto roku bol opäť prekonaný rekord v počte štartujúcich – 398. Štartovalo sa v 18 kategóriách od škôlkárov až po veteránov. V detských kategóriách bežalo celkovo 200 detí a v kategóriách dospelých vrátane juniorov 198 pretekárov.

Na 2,5 km trati okolo Dulova bol najrýchlejší junior Nicolas NEVEDEL (MKŠS-AK Kysucké Nové Mesto) s časom 8:05 min. V kategórii Junioriek zvíťazila Nikola KOCIÁNOVÁ (AK Spartak Dubnica nad Váhom) s časom 9:17 min. Najrýchlejšou ženou v 103-člennom štartovom poli na 2,5 km okruhu okolo obce bola Lucia PELIKÁNOVÁ (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica) s časom 8:12 min. pred druhou, niekoľkonásobnou víťazkou pretekov Ľubomírou MANÍKOVOU (AK Spartak Dubnica nad Váhom) 8:16 min. a treťou Katarínou PAULÍNYOVOU (Atletický klub ZTS Martin) 8:30 min. Víťazom medzi veteránmi nad 70 rokov sa na tej istej trati stal Miroslav KOVÁČ (Trenčín) s časom 10:31 min.

V hlavnom behu na 5km (dva okruhy), v ktorom štartovalo 95 mužov, suverénne triumfoval 20-ročný Michal STANÍK (Bežecký klub Lysá pod Makytou) s časom 14:30 min. o viac ako pol minúty pred Jozefom PELIKÁNOM (AK Slávia UK Bratislava) 15:01 min. Súboj o tretie miesto, v ktorom napokon rozhodovali stotinky vyhral Peter PLÁNKA (MKŠS-AK Kysucké Nové Mesto) 16:04 min. pred Jakubom JOŠTIAKOM (Vyšný Kubín) 16:04 min.

Najstarším účastníkom pretekov bol 87-ročný Dezider FERENCZY z Tatrana Turany. Už niekoľko ročníkov sa na 5km trati k bežcom pripája Krištof KUBALA (VK-Sĺňava Piešťany) na svojom handbiku.
Súčasťou podujatia boli rôzne atrakcie pre deti ako aj výstavy zberateľov – zbierka autogramov a zbierka historických detských kočíkov.