Úspešný bežecký víkend ČSOB Bratislava marathon 2017, prvý raz vyhral v Bratislave slovák

BRATISLAVA (2. apríla 2017) – Bratislava zažila v nedeľu 2. apríla historický okamih. Prvý raz vyhral maratón na území hlavného mesta slovenský vytrvalec.

Čo sa nikomu nepodarilo v 30. rokoch 20. storočia na Štefánikovom maratóne (1932 – 1937) a ani v rokoch 1991 – 2001) na Dunajskom maratóne Bratislava – Hainburg a späť, vyšlo v 12. ročníku ČSOB Bratislava Marathon. Jeho víťazom sa pri neúčasti afrických bežcov stal slovenský reprezentant Jozef Urban z TJ Obal servis Košice časom 2:29:44 h.

„Sme veľmi radi, že to konečne vyšlo, no tešíme sa aj z rekordného počtu bežcov i divákov okolo trate. Tentoraz nám pekné počasie, hoci na vytrvalostné disciplíny nie celkom ideálne, pomohlo,“ tešil sa riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon Jozef Pukalovič. „Splnili sa nám tri hlavné želania – viac ako 1000 maratóncov na štarte, viac fanúšikov popri trati a slovenské víťazstvo v maratóne mužov.“

Tridsaťjedenročný zverenec trénera Pavla Madára si vybojoval zároveň aj titul majstra Slovenska, už tretí v kariére. Predtým triumfoval v rokoch 2012 a 2013. Zaujímavé je, že Urban na bratislavskom mestskom maratóne začínal svoju kariéru na kráľovskej vytrvaleckej trati. V roku 2011 skončil v premiére 11. ako najlepší Slovák.

Za Urbanom, ktorý zinkasoval prémiu 600 eur, skončil Boris Kotman (Dynamo Dolný Kubín). V porovnaní s vlaňajškom, keď bol z našich maratóncov nečakane najlepší (3.), posunul sa o jednu priečku zásluhou času 2:36:19 h. Keďže nie je registrovaný v Slovenskom atletickom zväze, do poradia v rámci domáceho šampionátu nezasiahol. V ňom si striebro vybojoval Urbanov klubový kolega z TJ Obal servis Marek Mockovčiak (2:38:16) a bronz Michal Puškár z trnavskej Slávie (2:39:25). Tímové zlato si vybojoval košický TJ Obal servis. Majstrovstvá SR v maratóne sa na ČSOB Bratislava uskutočnili prvýkrát v histórii.

„Som veľmi rád, že som zvíťazil. Mám z toho super pocit. Trošku ma zradila ľavá noha, ktorú som mal nedávno zranenú. Šesť kilometrov pred cieľom ma začala bolieť, ale vydržal som to. Je to môj druhý triumf v maratóne v živote, prvý som dosiahol v Rajci. Dnes bolo trošku teplejšie, ako sme zvyknutí. Veril som, že pod dve hodiny tridsať by som mohol zabehnúť. Podarilo sa: vyhral som majstrovský titul a stal som sa prvým slovenským víťazom ČSOB Bratislava Marathonu,“ povedal Jozef Urban.

Ženský maratón vo svojom debute v Bratislave vyhrala Češka Michaela Mertová časom 2:51:49 h zo Štefko Running Teamu, ktorý vedie slovenský rekordér na tratiach od 3000 m po maratón Róbert Štefko.

„Áno, je to moje prvé veľké maratónske víťazstvo, aj keď nie v osobnom rekorde, ale štart na  ČSOB Bratislava Marathon bol pre mňa nádherný zážitok. V slovenskom hlavnom meste som bežala prvý raz. Trať je pekná i dosť rýchla, organizácia fungovala na jednotku. Len bolo trochu teplo,“ vravela 41-ročná víťazka, špecialistka na horské ultramaratóny a skyrunning.

Titul slovenskej šampiónky získala celkovo tretia Sylvia Šebestian (AŠK Skalica) za 3:05:01, ktorá sa odhodlala na maratón len 7 mesiacov po pôrode. Pre 40-ročnú Skaličanku je to druhé maratónske zlato z M-SR, triumfovala aj pred dvoma rokmi.

„Ja som na tento maratón začala trénovať až vo februári. Vzhľadom na krátkosť prípravy som s časom i výsledkom veľmi spokojná. Bežalo sa mi dobre až po 38. kilometer. Potom to už bolo trápenie. Mohli ste to vidieť aj na mojej tvári,“ priznala už dvojnásobná majsterka Slovenska.

Polmaratón mužov ovládli Švédi, obsadili prvé tri priečky. Zvíťazil Marcus Aberg za 1:07:59 h, najlepší Slovák v cieli bol Marek Hladík (1:10:33). „Preteky boli trochu náročnejšie vzhľadom na teplé počasie. Môj cieľ bol bežať pod 1:07 h, ale na 10. kilometri som už vedel, že to nebude dnes v mojich silách vzhľadom na počasie možné. V polovici trate som už tušil, že vyhrám, bežalo sa mi ľahko a dobre. Pre mňa to bola dobrá príprava na majstrovstvá Švédska v maratóne, kde by som chcel skončiť v prvej šestke v čase okolo 2:25 h,“ povedal Marcus Aberg.

Na rovnakej trati dominovala medzi ženami ešte len 20-ročná Veronika Zrastáková z Topoľčianok behajúca za ŠK ŠOG Nitra v osobnom rekorde 1:23:04 h. „Víťazstvo ma prekvapilo, ale bežalo sa mi dobre. Čas je fajn, zlepšila som si osobný rekord z Rajca o vyše dve minúty. Toto bol môj druhý polmaratón v živote,“ povedala študentka UMB v Banskej Bystrici, ktorá je dcéra bývalého úspešného míliara a vytrvalca Petra Zrastáka.

V štafete na polmaratónskej trati obhájilo prvenstvo kvarteto BK Hraj na tie nohy Bratislava v zložení  Peter Kováč, Leonard Lendvorský, Jozef Repčík, Peter Ďurec, dosiahlo čas 1:06:28 h. V porovnaní s vlaňajškom bol nováčik v tíme Peter Kováč, bežal namiesto Šimona Wahlandta. „Nebolo to ťažšie ako vlani, rozdiel pre mňa bol v tom, že kým teraz som bežal na svojom úseku sám, vlani som sa trochu ťahal s Jakubom Valachovičom,“ porovnával Jozef Repčík, slovenský osemstovkársky rekordér, ktorý s dlhším úsekom nemal problémy. „Takéto úseky behám často aj v rámci prípravy.“

Na 12. ročníka ČSOB Bratislava Marathon sa prihlásil rekordný počet 11 756 bežcov. Najviac účastníkov bolo v polmaratóne – takmer tritisíc 2677. V kráľovskej disciplíne maratóne sa postavilo na štart 1091 odvážnych vytrvalcov.

FAKTY Z 12. ROČNÍKA ČSOB BRATISLAVA MARATHON

MUŽI – ČSOB MARATÓN:
1. Jozef Urban (SR/TJ Obal servis Košice) 2:29:44, 2. Boris Kotman (SR/Dynamo Dolný Kubín) 2:36:19, 3. Jan Zemaník (ČR) 2:37:10.

M-SR:
1. Jozef Urban 2:29:44, 2. Marek Mockovčiak (obaja TJ Obal servis Košice) 2:38:16, 3. Michal Puškár (Slávia Trnava) 2:39:25.

M-SR DRUŽSTIEV:
1. TJ Obal servis Košice (Urban, Mockovčiak, Stohl/Balogh) 7, 2. Slávia Trnava (M. Puškár, Švajda, Janžo/Šefčík) 17, 3. MTC Vyšná Šebastová (Jurášek, Safko, Tomčo/Šlosár) 34.

ŽENY – ČSOB MARATÓN:
1. Michaela Mertová (ČR) 2:51:49, 2. Ulrike Schwalbeová (Nem.) 3:01:42, 3. Sylvia Šebestian (SR/AŠK Skalica) 3:05:01.

M-SR:
1. Sylvia Šebestian (AŠK Skalica) 3:05:01, 2. Denisa Kušnierová (Slávia Trnava) 3:07:33, 3. Erika Ondrijová (MTC Vyšná Šebastová) 3:25:41.

MUŽI – RENAULT POLMARATÓN:
1. Marcus Aberg 1:07:59, 2. Johan Fagerberg 1:08:22, 3. Hector Haines (všetci Švéd.) 1:09:56, 4. Marek Hladík (Slávia Trnava) 1:10:33.

ŽENY – RENAULT POLMARATÓN:
1. Veronika Zrastáková (ŠK ŠOG Nitra) 1:23:04, 2. Nóra Szabóová (Maď.) 1:24:06, 3. Anna Kacká (Poľ.) 1:24:40.

JOHNSON CONTROLS & ADIENT ŠTAFETY (POLMARATÓN):
1. BK HNTN Bratislava (Kováč, Lendvorský, Repčík, P. Ďurec) 1:06:28, 2. Behame.sk (Jablokov, R. Valent, Ma. Talán, Šiko) 1:10:48, 3. Run for Fun (Škanderová, Hauserová, Mozolániová, Špičan) 1:26:05.

MUŽI – DESIATKA S BIRELLOM (10 km):
1. Štefina (behame.sk) 35:03, 2. Ma. Fedák (Johnson Controls) 35:04, 3. Duška (Inter-SC Bratislava) 35:34

ŽENY – DESIATKA S BIRELLOM (10 km):
1. Radingerová-Peerová (Rak.) 42:17, 2. Mrákavová (Elite Team Ocra) 43:18, 3. Grančičová (Telekom Running Team) 43:25

MUŽI – NUTRILITE MINIMARATÓN (4 km):
1. Olejníček (ČR) 12:50, 2. Jankovič (Slávia STU Bratislava) 13:01, 3. Dráfi (AC N. Zámky) 13:13

ŽENY – NUTRILITE MINIMARATÓN (4 km):
1. Mozolániová (Run for Fun) 15:17, 2. Kunčická (ČR) 15:25, 3. Pecsuková (Slávia UK Bratislava) 15:41.