Úspešná preméra cyklistických pretekov L’Etape Slovakia, Bratislava a okolie zažili atmosféru Tour de France

Bratislava, jej mestské časti i okolité obce (Stupava, Borinka, Lozorno, Jablonové, Pernek, Pezinok, Limbach) zažili v nedeľu 22. augusta prvý raz v histórii atmosféru podobnú ako na legendárnych najprestížnejších svetových cyklistických pretekoch Tour de France.

Na cestách okolo hlavného mesta Slovenska sa totiž uskutočnil premiérový ročník unikátneho podujatia určeného pre profíkov i širokú verejnosť L’Etape Slovakia by Tour de France. Na náročných, ale perfektne pripravených a zabezpečených tratiach, s ešte náročnejšími stúpaniami, sa predstavilo takmer šesť stovák cyklistov, z ktorých 559 došlo do cieľa na bratislavskej Kolibe pod televíznym vysielačom Kamzík.

„Preteky nemali chybu, na takomto dobre zorganizovanom masovom cyklistickom podujatí som ešte nikdy neštartoval,“ pochvaľoval si L’Etape Slovakia by Tour de France Juraj Špindor, jeden z členov amatérskeho tímu Expendables Cycling Team, ktorý skončil na 117-kilometrovej trati devätnásty. V rovnakom duchu sa o podujatí vyjadrovali takmer všetci účastníci, ktorých bolo na štarte dovedna 567 – 309 v pretekoch Race (117 km, v cieli 302) a 258 v pretekoch Ride (65 km, v cieli 257).

Preteky, ktoré sa pod dohľadom organizátorov ozajstnej Tour de France konali v tomto roku len v 14 krajinách vrátane Slovenska, boli akousi kópiu legendárnej Tour so všetkým, čo k nej patrí. Dokonca do Bratislavy zavítal aj populárny maskot a fanúšikov pretekov „Didi the Devil“, ktorý bol celý víkend v plnej permanencii či už v zázemí pretekov „L’Etape Village“ pri Štrkoveckom jazere v bratislavskej mestskej časti Ružinov, kde sa o bohatý program pre deti aj dospelých postaral Francúzsky inštitút na Slovensku v spolupráci s Bratislava Tourist Board, alebo aj v nedeľnom cieli oboch hlavných súťaží na Kolibe.

„Máme veľkú radosť, že ŠKODA AUTO Slovensko, ako generálny partner L’Etape Slovakia by Tour de France, mohla priniesť prvýkrát toto unikátne športové podujatie aj k nám na Slovensko. Všetkých nás nadchla strhujúca atmosféra a perfektná organizácia pretekov, za čo ďakujeme organizačnému tímu a partnerom. Stovky spokojných cyklistov a veľké množstvo nadšených cyklo fanúšikov sú zadosťučinením našej spoločnej snahy podporovať cyklistiku na všetkých úrovniach a pre všetky vekové kategórie. Tešíme sa, že jedinečnú atmosféru legendárnych pretekov na slovenských cestách mohla dotvárať aj flotila vozidiel ŠKODA. Zároveň veríme, že sa z tohto podujatia stane úspešná tradícia a nielenže sa spokojní účastníci budú vracať, ale cyklistický pelotón L´Etape bude z roka na rok rásť,“ povedal Roman Rajtár, vedúci marketingu ŠKODA AUTO Slovensko.

Oslava cyklistiky, akú Slovensko doposiaľ ešte nezažilo, pripravila na základe licencie od organizátora Tour de France – agentúra BE COOL na čele so šéfmi podujatia, JozefomPetrom Pukalovičovcami. Do príprav sa zapojili ako ambasádori aj bývalí výborní cyklisti PeterMartin Velitsovci (prvý z nich trojnásobný svetový šampión v tímovej časovke a druhý na prestížnej Vuelte 2010) v úlohe ambasádorov či niekdajší vicemajster sveta 1994 Milan Dvorščík v pozícii hlavného rozhodcu. Velitsovci, aj s otcom Ladislavom, sa do pretekov zapojili aj aktívne. Martin absolvoval manifestačne dlhšiu trať (180. miesto – 4:18:17,0 h), Peter kratšiu (226. miesto – 2:49:23,2 h).

„Bez podpory partnerov – na čele s generálnym ŠKODA AUTO Slovensko a magistrátom mesta Bratislava, či inštitucionálnej podpory zo strany Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktoré malo nad pretekmi záštitu, Slovakia Travel, jednotlivých samospráv, Lesov SR a mestských lesov a Polície Slovenskej republiky, by nebolo možné čosi takéto zorganizovať. Preto patrí obrovská vďaka všetkým, ktorí nám vyšli v ústrety, a aj vďaka nim dopadla premiéra na jednotku. Veľká vďaka patrí aj desiatkam dobrovoľníkov a takisto jazdcom za ich disciplinovanosť na trati,“ zdôraznil riaditeľ L’Etape Slovakia by Tour de France Jozef Pukalovič.

A kto v nedeľu uspel? Na dlhšej trati RACE na 117 km to bol boj do posledných metrov, ktorý pre seba o desatinku rozhodol tohtoročný majster SR v časovke Štúrovčan Ronald Kuba jazdiaci za maďarský klub Brigetio Kerékpáros Sportegyesület pred Jánom Andrejom Cullym z banskobystrickej Dukly, jeho predchodcom na najvyššom stupni na M-SR v časovke (2019, 2020).

Ronald Kuba, premiérový víťaz L’Etape Slovakia by Tour de France: „Prvých 40 km to bolo také nervózne, ale v prvom stúpaní sa pole roztrhalo. Po Strmine sme ešte jazdili v skupine asi 15 pretekárov, definitívne sa to roztrhalo až vo vinohradoch. Ku konci sme boli v čele už len traja, na finálne stúpanie som ušetril dosť síl, takže som aj do kopca tesne pred cieľom vedel ešte zrýchliť a dopadlo to podľa mojich predstáv.“

Spomedzi žien došla ako prvá do cieľa Marianna Findrová. „Dnes sa mi išlo výborne, je to moja domáca trať, na týchto kopcoch trénujem a veľmi dobre ich poznám, aj preto som sa prihlásila na tieto preteky. Teším sa, že v štartových listinách sa objavuje čoraz viac žien. Týmto by som aj ja chcela povzbudiť dievčatá a ženy, ktoré zvažujú, či začať s cyklistikou, aby sa toho nebáli, lebo je to ozaj krásny šport,“ skonštatovala.

Na kratšej trati RIDE v rámci L’Etape Slovakia by Tour de France (65 km) dominovali Tomáš GreschnerLívia Štofilová, obaja zvíťazili s jasným náskokom.

FAKTY Z LETAPE SLOVAKIA BY TOUR DE FRANCE

RACE (117 km)

MUŽI: 1. Ronald Kuba 3:18:48,8 h, 2. Ján Andrej Cully 3:18:48,9, 3. Martin Kostelničák 3:18:52,7

ŽENY: 1. Marianna Findrová 3:45:03,3 h, 2. Martina Hudáková 3:59:13,8, 3. Barbora Šuchová 4:07:07,2

RIDE (65 km)

MUŽI: 1. Tomáš Greschner 1:55:21,7 h, 2. Matej Krištín 1:58:28,9, 3. Marek Kapusta 1:58:31,2

ŽENY: 1. Lívia Štofilová 2:12:49,6 h, 2. Andrea Dobišová 2:13:51,6, 3. Jana Škanderová 2:14:00,9