Tri stovky bežcov sa zapotili na Horskom Behu Smolník 2019

Kalavsky_Herich_ontrack_title

Už po piaty krát sa v rovnakom novembrovom termíne konal Horský beh Smolník (HBS). Jeho trate sa kľukatili Volovskými vrchmi a aj napriek mrholeniu a hmle sa viac ako 300 bežcov rozhodlo podstúpiť túto výzvu. Na krátkej trati (11km/+470m) padol dokonca traťový rekord vďaka Michalovi Lamimu (All4run Košice), ktorý ju zdolal za 00:46:31. Dlhú trať (33km/+1400m) ovládli bežci s prívlastkom veteráni, najrýchlejší z nich bol Július Kaľavský (All4run Margecany) s časom 2:45:52.

Krátka trať je pre baby? Ale kdeže!

Čas, ktorý na krátkej „Po stopách smolníckych baníkov“ nastavil Michal Lami pre mužov tento rok (00:46:31 )a Luca Németh pre ženy v roku 2017 (00:58:55) je hodenou rukavicou pre profi bežcov. Limity sa stále posúvajú, trať sa nemení, ale podmienky na nej áno. Tento rok bolo blatisto, mrholilo a bola hmla. „Išiel som v čele a traťový rekord som posunul skutočne len o zopár sekúnd. Na krátkej trati som bol aj s manželkou Katkou, no tú som od štartu nevidel. Išlo sa mi veľmi fajn a som rád že som v cieli,“ povedal Michal Lami po dobehu. Pol minúty za ním pribehol do cieľa Marián Zimmerman (Pro-Body sport team) a ako tretí Dušan Sláma (Klub orientačného behu Košice) v čase 00:50:11.

Ženám na krátkej dominovala Luca Németh (DVTK) z Maďarska, ktorá síce svoje maximum z roku 2017 neprekonala, ale aj tak bola najrýchlejšou ženou krátkej trate vďaka času 00:59:00. O dve minúty za Lucou sa v cieli objavila Košičanka Katarína Lamiová (All4run Košice), mimochodom stále úradujúca držiteľka traťového rekordu na dlhej trati HBSka a trojicu doplnila Ivana Šucová z Košíc s časom 1:03:24.

Veteráni to na dlhej prevetrali

Trať s názvom „Beh hrebeňom volovských vrchov“ ponúkla výživné kopce, kde sa stúpalo do výšky  1260 m.n.m. Skúsenosti a rozvaha tu vyhrali nad mladíckou dravosťou, a tak sa z absolútneho víťazstva, ako aj z výhry v kategórii B (od 40 do 50 rokov), tešil Julo Kaľavský (All4run Margecany). Jeho čas sa v cieli zastavil na 2:45:52. Za Kaľavským prišiel legendárny Csaba Németh (DVTK) v čase 2:47:46, čo z neho urobilo aj víťaza kategórie C (nad 50 rokov). Absolútne tretím bol chovanec BK Spartak Medzev, Ludvig Herich, ktorý si dlhú trať skúšal po prvý krát. S časom 2:57:39 sa stal víťazom hlavnej kategórie mužov A ( do 40 rokov).

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Nežné pohlavie pekne reprezentovala Bratislavčanka Vanda Jenejová (Dynafit/Geosport), ktorá do Smolníka zavítala po prvý krát a hneď víťazne s časom 3:19:38: „Trocha mi to tu pripomínalo Karpaty, všetko bolo veľmi behateľné, takže som nemala kde zvoľniť. Som rada, že som sem merala cestu a dala si HBS na záver sezóny. Kvôli zraneniu som tento rok bežala málo a o to som radšej, že som prišla sem,“ dodala Vanda. V absolútnom poradí  druhá a zároveň víťazka kategórie žien nad 40 bola Mahuliena Krištanová (All4run Vranov). Dlhú trať zabehla v čase 3:24:10. Zo stredného Slovenka zavítala do Volovských vrchov aj absolútne tretia a v kategórii žien do 40 rokov druhá, Dorota Štorcelová (Rybka).

Kompletné výsledky z HBS 2019 | Autor Foto | Peter Kovaľ & Ákos Eördögh (@eordoghphotography) | GALÉRIA