The Run Slovakia 2019

THE RUN SLOVAKIA je prvý interaktívny štafetový beh naprieč celým Slovenskom, ktorého cieľom je prepájať našu rodnú zem od východu až po západ. Beh bude tento rok prebiehať v termíne 14.-16. júna 2019.

THE RUN SLOVAKIA sa vyznačuje viacerými charakteristickými prvkami – dĺžka trate viac ako 500 km tento beh predurčuje na najdlhší, ale hlavne najkrajší v rámci Slovenska. Trať vedie cez desiatky našich významných prírodných, historických a kultúrnych pamiatok, takže bežci môžu na trase objavovať slovenské zákutia a krásy. No a nakoniec to najlepšie – je to beh, na ktorý žiaden jeho účastník len tak ľahko nezabudne.

Najdlhší slovenský štafetový beh THE RUN SLOVAKIA 2019 je určený pre skúsenejších rekreačných bežcov, ktorí sa k behu môžu pripojiť aj so svojím tímom registráciou na webovej stránke www.therun.sk. Registrovať sa dá do 26.5.2019. Ak by vás odrádzalo, že nemáte s kým bežať, lebo máte v tíme zatiaľ málo členov, THE RUN SLOVAKIA fandí bežeckým komunitám a prostredníctvom webovej stránky dokonca ponúka možnosť nájsť si chýbajúceho člena do tímu.

Ako vznikla myšlienka založiť THE RUN SLOVAKIA, hovorí Dušan Tarčák, organizátor preteku: “Myšlienka vznikla v prvom rade z lásky k behu a k Slovensku. Popri každodenných pracovných povinnostiach som jedného dňa dostal chuť zabehnúť si naprieč celým Slovenskom. Slovo dalo slovo a dal som dokopy dvanástich priateľov, ktorí sa stotožnili s týmto nápadom a v apríli roku 2016 sme sa spoločne rozbehli z Košíc do Bratislavy. Bol to krásny zážitok, veľmi nás to chytilo a tak sme sa rozhodli, prečo neskúsiť usporiadať oficiálny štafetový beh naprieč našou malebnou krajinou aj pre ďalších nadšencov behu. Dnes pripravujeme už tretí ročník a tešíme sa každým rokom narastajúcemu záujmu.”

Dušan ďalej opisuje, v čom spočíva výnimočnosť tohto behu: “THE RUN SLOVAKIA je moja srdcovka. A myslím, že nielen moja, ale aj ostatných skalných členov organizačného tímu, ktorí dobrovoľnícky aktívne pomáhajú pri príprave tohto organizačne náročného podujatia. Beh je výnimočný ľuďmi, ktorí ho organizujú, ľuďmi, ktorí ho bežia a samozrejme našim krásnym Slovenskom.” Trúfol by si odbehnúť niektorú z trás aj samotný Dušan Tarčák? “Veľmi rád by som si THE RUN SLOVAKIA 2019 odbehol, avšak jeho organizáciami to časovo nedovoľuje. Povedal som si, že keď budeme organizovať desiaty ročník, tak ho určite odbehnem.”

Pretek sa beží sa v troch úsekoch: FULL, EAST a WEST.

Úsek FULL – 534 km Košice – Bratislava

Úsek EAST – 291 km Košice – Teplička nad Váhom

Úsek WEST – 243 km Teplička nad Váhom – Bratislava

Je možné súťažiť v dvoch kategóriách – prvou je THE RUN Freestyle, pri ktorom sa tím skladá zo 7-16 ľudí a nie je určené poradie bežcov v tíme, ani to, koľko etáp má ktorý člen zabehnúť. Druhou kategóriou je THE RUN Marathon, keď sa tím skladá z 12 členov, ktorí majú vopred určené poradie a na jednotlivých etapách sa pravidelne striedajú. Pri spôsobe THE RUN Marathon je tu garancia, že každý člen tímu si vo výsledku zabehne svoj vlastný maratón.

Bežci majú jedinečnú šancu obehnúť si Slovensko, počas behu môžu obdivovať krásne historické pamiatky ako Spišský hrad, Oravský hrad či Trenčiansky hrad, vychutnávať si krásy prírody pri behu cez Vysoké Tatry, Kvačiansku dolinu alebo  Rajeckú dolinu. Pri behu sa môžu pokochať aj pohľadom na kúzelné scenérie slovenských viníc v okolí Modry či Pezinka… A to vôbec nie je všetko, na trati toho bude ešte oveľa viac. Čo sa týka zmien oproti minulému ročníku, okrem iného termínu behu dôjde aj k zmene umiestnenia štartu v rámci Hlavnej ulice v Košiciach. Z Dolnej Brány sa štart presunie o pár stovák metrov k Morovému stĺpu – Immaculata.

THE RUN SLOVAKIA je o spoznávaní krás Slovenska na vlastných nohách, o skvelom športovom zážitku, ale aj o možnosti prekonať samého seba a štafetovo odbehnúť maratón.

Text: Mirka Brindová / House of Ukulele