THE RUN SLOVAKIA 2019 – posledné info pred štartom

Nezabudnuteľná športová atmosféra, nádherná scenéria nášho krásneho Slovenska, bohatý sprievodný program a nezabudnuteľné zážitky počas celej trasy – to je The RUN SLOVAKIA 2019.

Už tento víkend, od 14. do 16. júna 2019, čaká prihlásených bežcov viac ako 500 km trať, ktorá vedie cez desiatky slovenských prírodných, historických a kultúrnych pamiatok. Ide o prvý interaktívny štafetový beh naprieč celým Slovenskom, ktorého cieľom je prepájať našu rodnú zem od východu až po západ.

Účastníci behu si počas troch dní užijú nespočetné prírodné panorámy, výhľady na dominanty našej krajiny od Tatier cez hrady a zámky až po malebné dedinky a mestá. Bežci objavia alebo si pripomenú, aké je naše Slovensko krásne. Hovorí organizátor štafetového behu THE RUN SLOVAKIA, Dušan Tarčák: “Každý bežec dostane účastnícku medailu. Tento rok máme nový dizajn medailí, aj trofejí. Boli navrhnuté talentovaným Slovenským umelcom sochárom Michalom Janigom a svojím tvarom odkazuje práve na silný  zážitok prebehnutia cez celé Slovensko. Aktuálne trofeje boli vyrobené naším partnerom – výrobcom hliníkových profilov. Sme presvedčení, že budú krásnou spomienkou aj dizajnovým kúskom. Tento ročník odovzdáme aj putovnú trofej pre víťaza hlavnej kategórie. Víťazný tím sa tak zapíše do histórie podujatia.”

Zmeny v aktuálnom ročníku

Zmeny v rámci behu oproti minulému ročníku sa týkajú najmä vývoja a zlepšenia aplikácie THE RUN pre bežcov. Účastníci sa môžu tešiť na vylepšenú GPS navigáciu a navádzanie na trati. Samotná trať si prešla len niekoľkými menšími zmenami. Jedna zmena trasy bola realizovaná aj na základe podnetu od účastníka minulých ročníkov. Beh sa vďaka podobným pripomienkam od bežeckej komunity každoročne posúva dopredu. Dušan Tarčák zhodnotil účasť bežcov na tomto ročníku nasledovne: “Tento rok máme oproti minulému ročníku dvojnásobný počet štartujúcich tímov. Zvýšený záujem bežcov nás veľmi teší, ale cítime aj veľkú zodpovednosť. Na prvom mieste je pre nás bezpečnosť bežcov, ale aj ich spokojnosť s celkovým priebehom podujatia. Taktiež nám záleží na tom, aby bolo podujatie pre všetkých nezabudnuteľným zážitkom.”

Novinka

Novinkou aktuálneho ročníka bola možnosť pre tímy, aby bežali za nimi vybranú dobrú vec. Hovorí organizátor The RUN SLOVAKIA, Dušan Tarčák: “Od začiatku som chcel, aby mal beh aj charitatívny charakter. Tento rok mohol každý tím svojou účasťou podporiť vybrané občianske združenie alebo charitatívnu organizáciu. Takto nielen pomôžu zviditeľniť aktivity daného občianskeho združenia, ale aj podporia zbierku prostriedkov tam, kde je to potrebné. Tieto aktivity plánujeme aj v budúcnosti rozvíjať.”

Harmonogram behu

V Košiciach pred štartom vystúpi detský folklórny súbor a prebehne oficiálne otvorenie behu – príhovor hlavného organizátora behu Dušana Tarčáka. Štarty začínajú o 9:00, pričom podrobný harmonogram jednotlivých odovzdávok si môžete pozrieť TU. Každých 20 minút štartuje 5 tímov až do 12:00. V Tepličke nad Váhom začínajú štarty do západnej časti preteku medzi 15:00 – 19:00 každých 30 minút. Na odovzdávkach tímy netrpezlivo čakajú svojich tímových kolegov, po dobehu v aplikácii načítajú kód na zaznamenávanie času, odovzdávajú štafetu a bežia alebo sa presúvajú na ďalšiu odovzdávku. V sobotu budú v Tepličke nad Váhom vyhlásení víťazi východnej časti behu. Účastníkom, ktorí bežia iba východný profil, budú odovzdané medaily aj víťazné trofeje. Taktiež sa odštartujú tímy, ktoré bežia len západnú časť preteku a všetky ostatné tímy, ktoré v preteku pokračujú a bežia tak cez celé Slovensko.

Sprievodný program pre verejnosť

Podujatie bude moderovať legendárny DJ LESKY, ktorý každý rok vytvára nezabudnuteľnú atmosféru. Bežcom ale aj divákom je po celý čas k dispozícii Foodtruck s Ivanom Rusinom. Na vybraných štafetových odovzdávkach sa o zábavu postará aj špeciálne Redbull auto s DJom. Na veľkoplošnej obrazovke bude možné sledovať priebeh podujatia a pohyby tímov – obrazovka bude v Košiciach, Tepličke nad Váhom, Bratislave a na vybraných štafetových odovzdávkach. Viaceré mestá a dediny pripravujú pre bežcov a ich fanúšikov malé občerstvenie. Samotní obyvatelia miest a obcí mnohokrát vytvárajú na odovzdávkach nezabudnuteľnú atmosféru. V Košiciach, Tepličke nad Váhom aj v Bratislave budú v spolupráci s generálnym partnerom PEPCO a dobročinnou organizáciou Úsmev ako dar prebiehať detské behy PEPCO KIDS RUN, na ktorých sa zúčastnia deti z detských domovov a lokálnych škôl. V nedeľu, pred dobehnutím prvých tímov, sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave o  zábavu pre rodiny s deťmi postará populárny Miro Jaroš.

Sprievodný program pre bežcov

Okrem spomínaného Foodtrucku s Ivanom Rusinom bude v Tepličke nad Váhom a v Bratislave pre bežcov pripravená Tesco pasta party. V Tepličke budú mať k dispozícii aj tichú zónu na oddych a spánok, oddychovú zónu s tulivakmi, slnečníky či Red Bull stan s DJom. Od rána do 14:00 dobiehajú tímy, od 15:00 už opäť začínajú štarty a pomedzi štarty a dobehy budú prebiehať detské behy.

 


THE RUN SLOVAKIA 2019

Pretek sa beží sa v troch úsekoch: FULL, EAST a WEST.

Úsek FULL – 534 km

Košice – Bratislava

Úsek EAST – 291 km

Košice – Teplička nad Váhom

Úsek WEST – 243 km

Teplička nad Váhom – Bratislava

Je možné súťažiť v dvoch kategóriách – prvou je THE RUN Freestyle, pri ktorom sa tím skladá zo 7-16 ľudí a nie je určené poradie bežcov v tíme, ani to, koľko etáp má ktorý člen zabehnúť. Druhou kategóriou je THE RUN Marathon, keď sa tím skladá z 12 členov, ktorí majú vopred určené poradie a na jednotlivých etapách sa pravidelne striedajú. Pri spôsobe THE RUN Marathon je tu garancia, že každý člen tímu si vo výsledku zabehne svoj vlastný maratón.