Tatranský pohár v behu na lyžiach na Štrbskom Plese vytvoril skvelé podmienky pre súťaženie množstvu zahraničných pretekárov

Tatranský pohár Šprint 2023

Pre teplé decembrové počasie sa Tatranský pohár v behu na lyžiach konal v náhradnom termíne 14. – 15. januára 2023.

Vzhľadom na nevhodné podmienky pre zimné športy v okolitých krajinách sa v Areáli bežeckého lyžovania Snow Štrbské Pleso stretli pretekári z Českej Republiky, Poľska, Ukrajiny, Moldavska, Kanady a Slovenska.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Sobotňajší program

V sobotu bol plánovaný šprint klasickou technikou na 1,4 kilometrovej trati. 65 žien a 76 mužov najskôr zabojovalo o FIS body v kvalifikačnej časti, kde zo žien bola najrýchlejšia Barbora Klementová z KL Nováky s časom 3:39,40 min. Aj napriek tomu, že Barbora s prehľadom zvíťazila v štvrťfinálových a semifinálových rozbehoch a finálový rozbeh odbehla o viac ako sekundu rýchlejšie ako kvalifikáciu, o celkové víťazstvo v šprinte ju obrala česká pretekárka Ema Kouřilová z klubu FENIX SKI TEAM Jeseník. O víťazstve Emy rozhodla až cieľová kamera, ktorá zároveň potvrdila jej najrýchlejší ženský čas 3:38,17. Tretie miesto obsadila reprezentantka Kanady Anna Jaklová z klubu Lifesky Academy. Dmytro Drahun z Ukrajiny zvíťazil v kvalifikácii mužov a vo všetkých finálových rozbehoch. Najrýchlejšie 1,4 km trať odbehol počas semifinále v čase 3:09,38 min. Druhé miesto obsadil Vladimír Kozlovský z českého FENIX SKI Team a tretí dobehol Piotr Sobiczewski z poľského klubu UKS Rawa Siedlce. Najúspešnejším Slovákom bol Andrej Renda, ktorý dobehol do cieľa štvrtý, no po penalizácii od rozhodcov za kolíziu v cieľovej rovinke celkovo obsadil šieste miesto.

Nedeľa

Na nedeľu organizátori spolu s pracovníkmi z bežeckého areálu pripravili 2,5 kilometrový okruh. Vďaka umelému zasnežovaniu, nedávnemu sneženiu a výbornej polohe Štrbského Plesa tak bolo možné pripraviť kvalitnú trať, na ktorej mohli pretekári súťažiť o cenné FIS body. Ženy absolvovali dve kolá voľnou technikou v celkovej dĺžke 5 kilometrov a už podľa medzinárodného rebríčka bola tento víkend favoritkou Andzelika Szyszka z poľského klubu MKS Halicz Ustricky Dolne, ktorá zvíťazila s časom 12:39,0 min. Len 5 sekúnd delilo od víťazstva Barboru Klementovú z KL Nováky (12:44,2 min.) a tretiu priečku obsadila ukrajinská bežkyňa Viktoriia Olekh s časom 12:47,6 min. Vladimír Kozlovský (FENIX SKI TEAM Jeseník) sa na stupeň víťazov postavil aj v nedeľu. Štyri okruhy v celkovej dĺžke 10 kilometrov odbehol vo víťaznom čase 22:29,1 min. Druhý skončil Ondrej Pilar z českého klubu CKS SKI Jilemnice s časom 22:54,1 min. a tretiu priečku na stupni víťazov obsadil Andrej Renda z klubu KBL Jasná Liptovský Mikuláš s časom 23:24,7 min. Celkovo sa pretekov zúčastnilo 69 žien a 76 mužov. Súčasťou nedeľných pretekov bolo aj prvé kolo pohára Zväzu slovenského lyžovania dorastu a dospelých a okrem hlavných víťazov boli ocenení pretekári v dorasteneckých a juniorských kategóriách.

Víkendové počasie

Počas celého víkendu sa striedalo slnečné počasie s hmlou a vetrom, no okrem pretekárov zimnému tatranskému počasiu odolával aj 52 členný tím dobrovoľných rozhodcov z ŠK Štrba, ktorí boli organizátormi pretekov. V spolupráci s dobrovoľným hasičským zborom, dobrovoľným zborom Tatranskej horskej služby a pracovníkmi Areálu bežeckého lyžovania. Počas celého roka 2023 si Štrba bude viacerými podujatiami pripomínať jubileum 50 rokov od založenia Športových tried pri Základnej škole v Štrbe, ktoré od školského roka 1972/73 nepretržite vychovávajú bežcov na lyžiach. Mnohí absolventi športových tried úspešne reprezentovali Slovensko a Československo na svetových pohároch, majstrovstvách sveta, zimných olympiádach a mnohí doteraz pôsobia aj ako rozhodcovia a organizátori pretekov na Štrbskom Plese.

Nasledujúci program

Dlhodobo sa organizátori zo Športového klubu Štrba snažia ponúknuť lyžiarskej verejnosti preteky, na ktorých sa môžu zúčastniť všetci fanúšikovia bežeckého lyžovania bez ohľadu na ich vek a schopnosti. V sobotu 4. februára 2023 sa na Štrbskom Plese uskutoční 9. ročník verejných pretekov v behu na lyžiach Štrbské bežky, ktoré sú pod záštitou hudobnej skupiny No Name. Pre všetkých bežkárov bude pripravený dvoj a päť kilometrový okruh. Pretekať sa bude voľnou technikou s hromadným štartom a na trati bude pripravená aj klasická stopa. Mená najrýchlejších pretekárov budú zapísané na putovné Štrbské bežky. Pre žiakov bude pripravená 700 metrová prekážková trať SnowKidz kros šprint s intervalovým štartom. Domáci klub na Štrbskom Plese organizuje aj marcové Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach.