Takmer 26 ročný slovenský rekord padol

Pred šiestimi rokmi založil tréningovú skupinu rekreačných bežcov Run For Fun, ktorá má dnes viac ako 100 aktívnych členov, organizuje bežecké kempy a preteky, šéfuje detskému Atletickému Klubu Run For Fun Petržalka, je členom komisie SAZ behov mimo dráhu, našim kolegom v beh.sk a od uplynulého víkendu aj novým slovenským rekordérom v behu na 1500m, kategórie nad 45rokov.

Ľubomír Hrčka v nedeľu na nitrianskom ovále vylepšil o viac ako 7 sekúnd bradatý rekord známeho vynikajúceho slovenského bežca a trénera Karola Petöcza v behu na 1500m a v čase 4:21,23 sa zároveň stal Majstrom Slovenska veteránov v tejto disciplíne. Nášho kolegu z beh.sk sme krátko po pretekoch vyspovedali.

Prvé dojmy?

Som veľmi rád, že sa mi už druhú sezónu darí udržiavať slušnú výkonnosť, naviac bez nejakých zdravotných problémov a zranení, čo nebýva hlavne vo veteránskych kategóriách samozrejmosťou. Slovenský rekord je taký bonus, ktorý som si dal akoby za odmenu 🙂

Pred dvoma rokmi si sa zďaleka nepohyboval tak vysoko, čo sa zmenilo?

Od januára 2015 som začal so systematickým tréningom, behávam pravidelne podľa dlhodobého tréningového plánu, doplnkovo cvičím a významne som zmenil/zlepšil stravovanie. To je tak asi v skratke všetko, čo to podľa mňa ovplyvnilo. Predtým som tréningu nedával veľkú prioritu. Dnes ma veľmi baví zaoberať sa tréningovým procesom serióznejšie. A samozrejme, príprava na 1500m trať si vyžaduje špecializovaný tréning, s ktorým mi pomáhal jeden z našich najlepších trénerov Štefan Mereš.

Aká je Tvoja bežecká história?

Behával som na strednej a vysokej škole, v závere 800m bez nejakých výraznejších úspechov. Za zmienku stojí snáď len 3.miesto na M-ČSSR míliarov v doraste. Väčšie úspechy som dosiahol predtým ako mladší dorastenec v cyklistike. Po skončení VŠ som so športom skončil na takmer 15 rokov, nerobil som vôbec nič. Prišli iné priority a záujmy. Naspäť ma dostali až niekedy v rokoch 2008-2009 bývalí atléti, teraz združení vo Fešák Teame v Trnave, Štefan Lehen a Ľuboš Ferenc (preto v okolí Trnavy behám za Fešák Team doteraz). Vtedy ma prehovorili prísť na 5km preteky do Bojničiek. Skončil som posledný, tuším ma predbehol aj nejaký borec v kanadách, bolo mi veľmi zle a môj vtedy šesťročný syn plakal, keď ma videl tak utrápeného. Odvtedy som sa behaniu venoval skôr sporadicky, trochu sa to zlepšilo až založením Run For Fun.

V Run For Fun trénujete desiatky ľudí, asi máš veľké skúsenosti s rekreačnými bežcami.

Skôr naši tréneri, v súčasnosti sa venujú viac ako stovke rekreačných a vrcholových bežcov. Ja priamo ľudí netrénujem, ale určite získavam veľké množstvo poznatkov o tréningu bežca aj po štyridsiatke/päťdesiatke. Myslím, že je asi najdôležitejšie si do svojho zoznamu priorít a rutín vložiť pravidelné športovanie v rozumnom objeme a intenzite, pozitívne výsledky sa dostavia určite.

Hlavne v poslednej dobe sa ma veľa ľudí pýta na rady týkajúce sa môjho tréningového procesu, asi keďže sa objavujem vyššie vo výsledkoch ako v minulosti. Nie som veľmi kvalifikovaný ako tréner ale nejaké pozorovania hlavne voči sebe samému za tie roky mám. Asi začnem písať nejaký blog 🙂 o tom ako trénujem a žijem, snáď si v ňom niekto nájde inšpiráciu nielen k svojmu bežeckému tréningu.

Ďalšie plány na rekordy?

🙂 To zatiaľ neviem. Závisí to od zdravia, chuti trénovať a napr. aj od vhodných pretekov. A v neposlednom rade aj od sponzorov, s ich nedostatkom bojujeme neustále. Ale netajím, som v tomto momente veľmi namotivovaný, určite budem hľadať ďalšie výzvy, aj keď až slovenské rekordy to byť nemusia, ale môžu 🙂 .

Tak držíme palce!

Viac o Ľubošovi a jeho aktivitách nájdete aj na www.runforfun.sk, Facebook Run For Fun

Beh.sk