Tadesse Tola víťaz ORLEN Warsaw Marathon!

Varšava, 13.04.2014 – Práve sa skončil výnimočne vzrušujúci druhý ročník ORLEN Warsaw Marathon. Po neľútostnom súboji, sa najrýchlejším bežcom na vzdialenosť 42,195 km ORLEN Warsaw Marathon stal Tadesse Tola (Etiópia), s časom 2h:06min:55s. Behov na všetky vzdialenosti sa zúčastnilo viac ako 30 000 pretekárov, v tom najlepší bežci sveta.

V behu na vzdialenosť 42,195 km zvíťazil Tadesse Tola (Etiópiaj) s časom 2h:06min:55s. Na druhom mieste sa umiestnil Levy Matebo Omari (Keňa) s časom 2h:08min:09s, tretie miesto vybojoval Henryk Szost (Poľsko) s časom 2h:08min:55s. Veľa športových zážitkov ponúkla tiež rivalita medzi ženami, ktorú nakoniec vyhrala Ehile Bizuayehu (Etiópiaj) s časom 2h:30min:30s. Druhou najrýchlejšou ženou sa stala Iwona Lewandowska (Poľsko) s časom 2h:32min:42s, a tretou Maryna Damatsevich (Bielorusko), ktorá dobehla do cieľa s časom 2h:33min:56s.

Súčasne s maratónom sa konal beh na 10 km. A deň skôr, v charitatívnom, pochode účastníci prešli vzdialenosť 4,6 km.

Som veľmi rád, že ORLEN Warsaw Marathon sa stáva podujatím, ktoré priťahuje svetovú elitu pretekárov – hovorí Leszek Krunický, šéf organizačného výboru ORLEN Warsaw Marathon. – Záleží nám na tom, aby športová úroveň podujatia z roku na rok rástla, a stala sa vo svete známou. Našou ambíciou je účasť čo najväčšieho počtu zahraničných bežcov.

Varšava aj keď je ešte stále na mape Európy považovaná za novú a nie úplne objavenú bežeckú destináciu, získava čoraz väčšie uznanie medzi bežcami, ktorí oceňujú krásu mesta, dobre pripravenú trať a profesionálnu organizáciu. V tomto roku trať ORLEN Warsaw Marathon prebiehala okrem iného cez mosty Poniatovského a Svientokrzyského, Ujazdovskou alejou, pri pomníku maršala Jozefa Pilsudského ale aj popri historickej záhrade – Kráľovské kúpele. Súboj medzi účastníkmi maratónu bol neľútostný ale vzrušujúci – bežci od začiatku nešetrili sily, bojovali s obrovským zápalom. Do boja bežcov povzbudzovali aj diváci, ktorí celý čas stáli pri trati. Účastníci behu boli zaradení do losovania sponzorských atraktívnych finančných a vecných cien, okrem iného to boli autá – Mercedes GLA (pre maratóncov) a Smart Fortwo coupé (pre pretekárov na 10 km). Celková hodnota finančných cien sa pohybovala vo výške 150 000 EUR.

Dvojdňového bežeckého podujatia vo Varšave sa zúčastnilo 5 pretekárov z Slovenska.

Ďalší ročník Orlen Warsaw Marathon sa uskutoční 26 apríla 2015 roku.

Miesto: Varšava, Poľsko

Dĺžky tratí: 42,195 km / 10 km / 4,6 km (charitatívny pochod / 12. apríla)

Registračný poplatok: cca 30 EUR pri registrácii cez internet

Hlavné ceny: peňažné ceny – v celkovej hodnote cca 150 000 EUR

Ďalšie ceny: žrebovanie o automobil Mercedes GLA (maratónci) / Smart ForTwo

(štartujúci na 10 km), ďalšie vecné ceny od partnerov podujatia

Počet účastníkov v 2014: viac ako 30 000

Najlepší čas v roku 2014v behu na 42,195 km: 2h:06min:55s

ORLEN Warsaw Marathon je najväčšie bežecké podujatie v Poľsku so sloganom Národný bežecký sviatok. V prvom ročníku, organizovanom v roku 2013 sa pretekov na všetky vzdialenosti zúčastnilo až
26 tisíc bežcov z Poľska a zo sveta. V rámci ORLEN Warsaw Marathon prebiehajú Majstrovstvá Poľska
v maratóne mužov, a hodnota peňažných cien je porovnateľná s poprednými bežeckými podujatiami v Európe. V rovnaký deň prebieha aj súťaž na 10 km a o deň skôr sa koná Charitatívny pochod na 4,6 km.