Spartan preteky na Slovensku | Čo nás čaká v roku 2024?

SPARTAN RACE

Preteky Spartan, ktoré sú známe prekážkovými traťami a dôrazom na vytrvalosť, sa stali populárnym fenoménom aj na Slovensku.

Tieto preteky posúvajú účastníkov na hranice ich možností a zároveň podporujú pocit spolupatričnosti a túžbu po nezlomnosti. Po úspešnom ročníku 2023 tento rok ponúknu ešte prístupnejšie a atraktívnejšie preteky plné adrenalínu, príbehov a emócií aj pre rekreačných športovcov.

SPARTAN 2024

Ročník 2024 so štyrmi jedinečnými pretekmi

Tohtoročný kalendár pretekov Spartan je zostavený tak, aby bol prístupný aj širšiemu publiku bežcov a športovcov. Okrem klasických prekážkových pretekov na 5, 10 a 21 km (úrovne Spartan Sprint, Super, Beast) pre dospelých alebo 1 až 3 km pre deti (Spartan KIDS), pripravili organizátori aj Trail (10 KM a 21 KM) na Orave. Vďaka ich konceptu a autentickosti organizátori očakávajú tento rok až 10 tis. Spartanov, ktorí budú bojovať o jedinečnú medailu a pocit víťazstva. Ďalšie preteky sa budú konať v apríli v areáli VTSÚ Záhorie. V júli sa bude pretekať v Šamoríne, v olympijskom tréningovom centre x-bionic® sphere. Na prelome augusta a septembra sa chystá unikátna skúška pre tých najsilnejších, preteky Ultra (50 KM a 60 prekážok) v horskom teréne.

Spartan na Olympiáde 2028 v USA?

Divácky atraktívny prekážkový beh, ako súčasť päťboja, by mohol byť podľa najnovších správ, súčasťou Olympijských hier v roku 2028. Nahrádza jazdectvo, ktoré malo na olympijských hrách v Tokiu v roku 2020 kontroverzné ohlasy. Preteky Spartan, kde sú rôzne prekážky ako lezecké steny, alebo laná, sú dobrou prípravou práve na túto disciplínu.

Trail alebo tradičný prekážkový beh s menšou obmenou

Mnohí si pod pojmom Spartan predstavia beh cez netradičné prekážky. Tento ročník má však na marec pripravený aj zimný trail. Na Kubínskej holi si budú môcť súťažiaci vybrať až z dvoch bežeckých disciplín. Trail na 10 km alebo na 21 km. Okrem toho sa môžu zapojiť do jedinečnej skupinovej výzvy, 12 hodinový Hurricane Heat, tento drill je navrhnutý tak, aby preveril duševné aj fyzické schopnosti účastníkov na úrovni, o akej sa im ani nezdalo. Úplne autentická novinka športovcov čaká aj 27. a 28. apríla. V spolupráci s Ministerstvom obrany a Ozbrojenými silami SR sa bude organizovať Trifecta víkend v lokalite Vojenského technického a skúšobného ústavu na Záhorí. Vo vojenskej tematike budú mať účastníci možnosť zabehnúť si Sprint (5 km a 20+ prekážok), Super (10 km a 25+ prekážok), Beast (21 km a 30+ prekážok) a deti Spartan kids. Ako pamiatka na tento výnimočný víkend budú aj vzácne Honor medaily. Vzácne preto, lebo toto bude jediný Spartan Honor v Európe za celý rok 2024.

Prečo práve na Slovensku?

Spartan je celosvetovo obľúbený koncept. Okrem Slovenska ho v strednej Európe môžete nájsť v Českej republike, u južných susedov v Maďarsku alebo v Poľsku. Výhodou Slovenska je rozmanitosť terénu, ktorá sa inde hľadá len ťažko. Od hôr na severe po roviny okolo Dunaja na juhu. Preto organizátori Spartan pretekov navrhujú každú trať tak, aby využila autentickosť terénu a bola výzvou pre účastníkov objaviť v sebe skryté zásoby sily a odhodlania.

Príbehy hodné nasledovania!

Každý pretekár má svoj jedinečný príbeh. Preto mnoho z nich môžete sledovať cez sociálne siete ako Spartan ambasádorov. Na instagrame nájdete napr. Zuzana Slabá (@zuz.sky.destiny), Vratko Rokyta (@vratko_rokyta) Andrej Hospodár (@andrej_hospodar), Barbora Vašivová (@otuzujsa) a mnoho  ďalších.

Okrem iného sa medzi bežcami Spartanu vytvoril aj príbeh, ktorý je symbolom týchto pretekov. Maroš je nebojácny bojovník a inšpirácia pre všetkých. V 14 rokoch mu diagnostikovali synoviálny sarkóm, ale to nezabrzdilo jeho chuť žiť naplno. Po amputácii nohy sa stal nezlomným športovcom a úspešným absolventom informatiky. Ako Spartan pretekár absolvoval 28 pretekov aj s najťažšími Ultra pretekmi v histórii dokazujúc, že hendikep nie je výhovorka. Jeho odhodlanie a víťazný postoj sú príkladom pre všetkých.

Slovensko sa pripravuje na preteky Spartan 2024 a očakáva mimoriadnu ukážku atletických schopností, odhodlania a neochvejného spartanského ducha. Či už je niekto skúsený účastník alebo začiatočník, ktorý hľadá športový zážitok, môže sa pripraviť sa na ďalšie spoločné dobrodružstvo, ktorého podstatu naplno precíti počas pretekov, ale pochopí až v cieli!


Preteky Spartan sú jedným z najpopulárnejších prekážkových pretekov na svete. Založil ich Joe De Sena v Spojených štátoch v roku 2010 a čoskoro potom sa rozšíril do celého sveta. Na Slovensku pôsobí Spartan od roku 2012, odkiaľ sa ďalej rozšíril do celej strednej Európy. Dnes si môžete zabehnúť v krajinách ako sú napríklad Česko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko. Za minulý rok si zabehlo tieto preteky viac ako 37 000 účastníkov, z čoho len na Slovensku bolo viac ako 10 000. Víziou Spartana je pomôcť ľuďom stať sa nezlomnými a zanechať zážitky na ktoré budú môcť navždy spomínať.

Pre ďalšie informácie kontaktujte: darius.kallos@neo.sk, +421908889099