Špačinský jarný kros medailovo žičil školákom z Dolnej Krupej

Medzi hosťami 20. ročníka bola aj slávna rodáčka Anka Chmelková-Blanáriková, olympionička z Mexika 1968 a majsterka Európy z Budapešti 1966 v behu na 400 metrov

Špačince, ležiace iba na skok od Trnavy, si pripomínajú 85. výročie organizovaného športu. K tomuto sviatku prináležia aj dve bežecké jubileá, 20. ročník Špačinského jarného krosu (žiactvo) a 40. ročník Špačinského trojuholníka (dospelí, 10 km – v sobotu 1. júla).

Na štart prvého podujatia prišlo 206 dievčat a chlapcov zo siedmich vidieckych škôl. Úvodný „predzápas“ bol vyhradený pre prvostupniarov domácej ZŠ. Najrýchlejšie časy dosiahla štvorica Jakub Dobšovič, Michaela Žišková, David Baláž a Tereza Jurányiová. Druhý diel vydareného krosového dňa režírovali školáci z Dolnej Krupej. Získali tri primáty (Adam Bohunický, Karolína Baránková a Samuel Garažia). Ostatnú kategóriu vyhrala Petra Nádaská z kátlovskej ZŠ. Usporiadateľský štáb viedol riaditeľ školy Peter Kalapoš. Pri otvorení dvadsiatej edície privítal viacerých hostí. Boli medzi nimi aj atletickí manželia Anka a Vladimír Chmelkovci z Bratislavy, či predseda Trnavského olympijského klubu, bývalý reprezentant ČSSR v maratónskom behu Anton Javorka z Moravian nad Váhom.

Špačinská rodáčka, účastníčka OH v Mexiku 1968 A. Chmelková-Blanáriková je jedinou európskou šampiónkou v celej histórii slovenskej ženskej atletiky na otvorených športoviskách, veď okrem nej sa zo zlatej medaily vo vonkajšom prostredí ME tešili už iba piati muži. Nezabudnuteľný primát v majstrovstvách starého kontinentu získala A. Chmelková v ME 1966, keď vyhrala beh na 400 m v novom československom rekorde 52,9 s.

Medailová bilancia základných škôl v 20. kapitole Špačinského jarného krosu: 1. Dolná Krupá (3 – 0 – 1), 2. Kátlovce (1 – 1 – 0), 3. Trstín (0 – 1 – 2), 4. Jaslovské Bohunice (0 – 1 – 1), 5. Špačince (0 – 1 – 0)..

Text: Jaroslav Lieskovský
Foto: zdroj ZŠ s MŠ v Špačinciach (Majsterka Európy z budapeštianskeho leta 1966 Anka Chmelková a medailistky 20. ročníka Špačinského jarného krosu v kategórii mladších žiačok.)