Slovensko bude hostiť výnimočný šampionát.

TS-SAZ-ME-SAMORIN

BRATISLAVA – Prilbližne o 200 dní privíta Slovensko 24. majstrovstvá Európy v cezpoľnom behu. Prípravy na kontinentálny šampionát, ktorý bude 10. decembra 2017 v areáli x-bionic® sphere v Šamoríne-Čilistove, sú v plnom prúde. Už teraz je jasné, že so sebou prinesie hneď niekoľko premiér.

Prvou z nich je, že takéto podujatie bude u nás vôbec prvýkrát. Premiérovo sa na krosových ME pobeží zmiešaná štafeta mužov a žien, čo so sebou prinesie aj vyšší počet účastníkov. Na šampionáte sa totiž môže každý športovec prezentovať iba v jednej disciplíne, nesmie kombinovať štarty vo viacerých. Doterajším maximom je 525 športovcov z 36 krajín, je teda predpoklad, že tento rekord v Šamoríne „padne“. Zmiešanú štafetu zaradili organizátori do programu až na jeho záver, bude tak vrcholom podujatia. A práve v nej má Slovensko šancu na najlepšie umiestnenie, keďže na decembrové ME sa pripravuje aj skúsený olympionik a rekordér na 800 m Jozef Repčík.

V porovnaní s minulosťou sa zmenilo bodovanie krajín do súťaže družstiev, keď namiesto štyroch budú teraz bodovať len najlepší traja pretekári v jednotlivých behoch. Na štart sa však môžu postaviť až šiesti. Očakáva sa konfrontácia medzi najlepšími britskými bežcami a reprezentantmi Turecka. Tí potvrdili, že sa na Slovensko chystajú v najsilnejšom zložení, nebudú teda chýbať obhajcovia zlatých medailí z talianskej Chie - Aras Kaya a Yasemin Canová, ktorí  v decembri 2016 triumfovali v hlavných kategóriách mužov a žien.

ME KROS SAZ mapa

Šancu dostanú aj amatéri

Organizátori podujatia na čele s technickým riaditeľom ME Marcelom Mataninom nemysleli iba na profesionálov, šancu ukázať sa dostanú aj amatéri. Vyvrcholením súťažnej nedele bude beh pre verejnosť na 3 kilometre. Každý tak dostane možnosť vyskúšať si trať, na ktorej iba niekoľko okamihov predtým bojovali športovci o cenné kovy.

Unikátne budú 24. majstrovstvá Európy v cezpoľnom behu v Šamoríne-Čilistove aj tým, že pôjde o najdôležitejšie podujatie na Slovensku spomedzi olympijských športov. Pre všetkých priaznivcov to bude výnimočný zážitok. Ten im ponúkne samotný športový komplex x-bionic® sphere aj tým, že zo svojich miest uvidia celú trať, teda malý aj veľký okruh v priestoroch jazdeckého areálu. Bonusom bude aj pokrytie prostredníctvom veľkoplošných obrazoviek. Decembrové ME v krose budú pre Slovensko výnimočné, keďže popri majstrovstvách sveta v polmaratóne, ktoré boli v roku 1997 v Košiciach, pôjde o najvýznamnejší atletický šampionát na území Slovenska v jeho histórii.

Ambasádorom Matej Tóth

Skutočnosť, že podujatie v pôsobnosti Slovenského atletického zväzu (SAZ) bude pripravené na špičkovej úrovni, potvrdzuje aj osobnosť ambasádora šampionátu. Je ním najlepší športovec SR za rok 2016 Matej Tóth, úradujúci olympijský víťaz a svetový šampión v chôdzi na 50 kilometrov. Ten sa výrazne podieľal aj na tom, že Európska atletika (EA) poverila organizáciou šampionátu slovenskej strane. „Celej kandidatúre dodal ešte väčšiu vážnosť,“ povedal predseda SAZ Peter Korčok v novembri 2015 po pridelení ME Slovensku. Dôležitú úlohu pri organizácii podujatia bude mať aj tím RTVS, ktorí pripraví signál do takmer dvadsiatich európskych krajín.


— Tlačová správa —     Foto: Ján Luky:(zľava) Peter Korčok -  prezident SAZ, Matej Tóth -  ambasádor podujatia, Boris Csiba -  slovenský maratónec a Marcel Matanin - technický riaditeľ šampionátu.