Slovenská atletická špička sa vrátila na štadióny

Volko-a-spol-buffky

Viac ako šesťtýždňové čakanie na legálnu možnosť zatrénovať si na atletickom ovále alebo v sektoroch sa skončilo.

Od stredy 22. apríla je možné na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR o uvoľňovaní reštrikčných opatrení na zastavenie koronavírusu športovať na vonkajších športoviskách. V rámci prvej fázy umožnil Úrad verejného zdravotníctva SR bezkontaktné športovanie, čo znamenalo, že znova ožili i atletické štadióny.

Ján Volko | Prvý tréning a hneď chuťovka

„Samozrejme, z otvorenie štadiónov mám veľkú radosť, keďže v tomto období už naozaj potrebujeme prejsť na rýchlostné tréningy v tretrách a tiež na špeciálnu prípravu,“ vraví halový majster Európy 2019 v behu na 60 m Ján Volko.
Dvadsaťtriročný slovenský rekordér sa už od 9. marca pripravuje s ďalšími poprednými atlétmi z klubu Naša atletika Bratislava v Osrblí, kde na improvizované tréningy využíval všetky núkajúce sa možnosti v prírode, na dvore trénerkinej chalupy a aj na miestnom futbalovom ihrisku.
„Tréning na štadióne mi už naozaj chýbal. Šprintovať na futbalovom trávniku nie je úplne ideálne, hoci ani nie najhoršie. Na špeciálny tréning je však atletický ovál nevyhnutný,“ pripomína Volko. Prvý tréning na štadióne absolvoval v Brezne. Tréneri Naďa Bendová a Róbert Kresťanko mu naordinovali tempové úseky 3x (500 m – 200 m – 200 m). „Bola to naozaj chuťovka, dosť náročná. Myslím si však, že som to zvládol celkom dobre,“ konštatuje s úsmevom druhý muž tohtoročných halových európskych tabuliek na šesťdesiatke.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Stanislava Škvarková | Zo záhrady na štadión

Prekážkarka Stanislava Škvarková tiež konečne vymenila záhradu svokrovcov pod Šachtičkami za atletický štadión. Nie však na banskobystrických Štavničkách, keďže prechádza zásadnou rekonštrukciou…
„Absencia štyristometrového oválu je pre nás teraz najväčšia komplikácia, najbližší máme teraz v Nitre. Som však veľmi vďačná aj za možnosť trénovať na ovále a na predĺženej rovinke v športovom areáli Strednej športovej školy v Banskej Bystrici,“ hovorí účastníčka minuloročných MS v Dauhe. „Trošku sme sa obávali, či budeme môcť plynule prejsť z predĺženej objemovej časti prípravy do tej technickej. No teším sa, že sa otvorili vonkajšie športoviská, čo nám akurát zapadá do momentálneho tréningového plánu. Po kvalitnom objeme a voľnejšom týždni sa postupne budeme viac a viac zameriavať na techniku prekážok.“
Hoci teraz majú Stanka s koučom a manželom Michalom Škvarkom dôvod aspoň na malú radosť, postupne budú musieť vyriešiť ďalší problém.
„Z doterajších skúseností viem, že so stúpajúcou intenzitou prekážkarského tréningu budem potrebovať oveľa viac možností na regeneráciu, ktorú si momentálne dokážeme pokryť aj sami. Verím, že sa čoskoro otvoria možnosti rehabilitácia na Dukle a azda budem môcť už čoskoro obnoviť aj zaužívané pravidelné týždňové výjazdy do Liptovského Mikuláša za Renátou Gajdárovou. Veľmi mi chýbajú jej zlaté ruky…,“ priznáva Stanka Škvarková, ktorá v halovej sezóne 2020 zaznamenala výrazný výkonnostný skok.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Tomáš Veszelka | Konečne v tretrách!

Otvorenie štadiónov vníma veľmi pozitívne i najlepší slovenský trojskokan, strieborný na Armádnych svetových hrách 2019 vo Wu-chane Tomáš Veszelka. Nečudo, veď je špecialista na disciplínu, pre ktorú je špeciálny sektor nevyhnutný.
„Tréningy na štadióne mi už chýbali, keďže v parku sa mi pri rýchlejších úsekoch alebo skokoch stále šmýkalo. Keď som prišiel teraz prvýkrát na štadión a odbehol som si prvú rovinku bez toho, aby sa mi noha podšmykovala, extrémne som sa potešil,“ raduje sa zverenec Mariána Krnáča, ktorý sa od 13. marca pripravoval doma v Lučenci v provizórnych podmienkach. „Teším sa hlavne z toho, že mám pod sebou pevnú zem a nemusím si úseky merať pásmom. Najväčšiu radosť však mám z toho, že som si konečne obul tretry, môžem začať plnohodnotne skákať v sektore a cibriť techniku.“

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Daniela Ledecká | Zmena, ale nie veľká

Slovenská rekordérka na 400 m prekážok Daniela Ledecká trénovala doposiaľ zvúčša v doma v dedinke Buglovce na Spiši. Aj ona sa už nevedela dočkať chvíle, kedy si po dlhom čase zabehá na tartanovom podklade atletického štadióna.
„Predsa len, kontakt s tartanom a najmä špeciálny prekážkarský tréning je pre mňa veľmi dôležitý,“ prízvukuje zverenka Kataríny Adlerovej v ŠK ŠOG Nitra. „Okrem toho, že som občas chodila za trénerkou do Nitry, u mňa sa v možnostiach prípravy v domácom prostredí až tak veľa nezmení, keďže štadión so 400-metrovým syntetickým oválom v blízkosti nemám. Na budúci týždeň sa chystám na nitriansky štadión a verím, že dovtedy sa možnosť takéhoto tréningu nezruší.“

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Iveta Putalová | Z karantény rovno na štadión

Štvrtá z halových ME 2015 a šiesta z halových MS 2016 v behu na 400 m Iveta Putalová len v pondelok ukončila dvojtýždňovú karanténu po návrate zo sústredenia v Juhoafrickej republike. „Otvorením štadiónov sme sa mohli hneď a bez obmedzenia vrhnúť do plánovaného tréningu,“ hovorí kouč Marcel Lopuchovský.
Putalová ani počas karantény nezaháľala. Kondíciu si udržiavala na bežeckom páse, ktorý jej venoval sponzor: nabehala na ňom dovedna 80 km! „Rozhodnutie, že sa od stredy môže znova oficiálne trénovať na štadiónoch, nám zahralo do kariet. Nemusíme improvizovať, čo ma nesmierne teší,“ zdôrazňuje Putalovej kouč. Prvý tréning, ktorý pre svoju zverenku pripravil na rozpadávajúcom sa „tartane“ na bratislavských Pasienkoch, bol naozaj „výživný“ – absolvovala úseky 300 – 200 – 300 – 200 – 300 m s medziklusom.
„V Bratislave preferujeme prípravu na starom štadióne Interu. Aj keď už nespĺňa potrebné parametre, na trénovanie nám ešte zatiaľ vyhovuje,“ vraví Lopuchovský a dodáva: „Prvý deň oficiálnej možnosti pripravovať sa na atletickom štadióne sme oslávili osemstovkárskym tréningom.“

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Šimon Bujna a Martin Kučera | Túžia po Mladej Garde

Z borovicových lesov na Záhorí a bratislavského Horského parku, kde sa doposiaľ prevažne pripravovali, sa štvorstovkári Šimon Bujna a Martin Kučera presunuli tiež na „muzeálne“ Pasienky.
„Konečne budeme môcť zase trénovať bez väčších obmedzení vrátane špeciálnych a prekážkových tréningov. Zatiaľ sme v prvé dni využili štadión Interu v Batislave, ale už sa tešíme, keď sa budeme môcť konečne vrátiť na Mladú Gardu,“ želajú si svorne naše štvorstovkárske jednotky – prekážkarská Kučera a v hladkej verzii Bujna.
Kouč oboch našich popredných atlétov Radoslav Ivan sa možnosti vrátiť sa na štadióny tiež nesmierne potešil: „Načasovanie uvoľňovania obmedzení nám prišlo veľmi vhod. V tejto fáze prípravy by som nechcel, aby Martin stratil kontakt s prekážkami a s chalanmi sme chceli začať intenzifikovať zaťaženie, k čomu je štadión veľmi potrebný.“

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Gabriela Gajanová | Lepšia dvestopäťdesiatka ako nič

Vlani tabuľkovo najlepšia osemstovkárka Európy v kategórii do 23 rokov Gabriela Gajanová striedala v čase najväčších obmedzení prípravu doma v Bobrovci s dvoma výjazdmi týždenne do Martina za trénerom Pavlom Sloukom.
„Behala som najmä v teréne, no stále sme hľadali nejaké vhodné podmienky na zmysluplný tréning,“ objasňuje čerstvá maturantka, ktorú, chvalabohu, v príprave zo zdravotného hľadiska nič netrápilo. „To, že môžeme trénovať na štadiónoch, je veľké plus, hoci ja by som potrebovala behať na 400-metrovom ovále a nie na školskom 250-metrovom. Preto by bolo najlepšie, keby sa otvorili hranice a mohla by som ísť na sústredenie aspoň v Břeclavi.“
Gajanová sa s trénerom Sloukom prispôsobili situácii, improvizovali a ako vraví, zbytočne netlačili na pílu, lebo v súčasnosti by to nemalo zmysel. „Snažili sme sa rozvíjať to, čo som natrénovala v zime v kempe na Kanárskych ostrovoch. S príchodom teplejšieho počasia sa asi pustíme viac do rýchlosti, ktorá je pre mňa kľúčová. Keďže nám zrušili aj ME v Paríži, práve zrýchlenie sa na 200 a 400 m bude môj cieľ v tomto roku,“ tvrdí.
Či bude Gabika po nezvyčajných maturitách – študentom totiž odpadli a známky dostanú na základe priemerov v predchádzajúcich ročníkoch – pokračovať v štúdiu na niektorej z univerzít, je zatiaľ otázne. „S rodičmi veľmi intenzívne debatujem, čo ďalej,“ priznáva sympatická bežkyňa.


Gabriel Bogdányi | foto SAZ, archív D. Ledeckej

Texty k foto | Halový majster Európy Ján Volko (vpravo) so sparingpartnerom Jakubom Bendom na štadióne v Brezne | Stanka Škvarková (vľavo) na tréningu v areáli SŠŠ v Banskej Bystrici s výškarkou Táňou Dunajskou | Trojskokan Tomáš Veszelka si takto zatrénoval na štadióne v Lučenci | Daniela Ledecká | Iveta Putalová s ďalším členom tréningovej skupiny Marcela Lopuchovského, prekážkarom Marcom Adriánom Drozdom na bratislavských Pasienkoch | Štvorstovkári Šimon Bujna (vpredu) a Martin Kučera trénujú na dožívajúcom “tartane” Interu na Pasienkoch v Bratisalve | Gabika Gajanová a Andrej Paulíny sa tešia, že môžu znova trénovať na martisnkom 250-metrovom školskom ovále.