SKYRACE® na Klin s veľkými emóciami: Kto je vlastne víťaz?

Vysokohorský beh cez Klin 2018

Vysokohorský beh cez Klin, krásne preteky typu SKYRACE® s celkovou dĺžkou trasy 20,5 km a prevýšením 1280 m, mali strhujúci záver s ktorým bol nie každý zúčastnený stotožnený.

Ako Slovenská skyrunningová asociácia, ktorá zastrešuje celú termínovku náročných pretekov v horách a priraďuje bežcom body za každé preteky, cítime povinnosť sa k výsledkom z Klina vyjadriť hneď v úvode. Plne rešpektujeme rozhodnutie organizátorov uznať Miroslava Hraška ako víťaza podujatia. Aj napriek faktu, že išiel preteky v opačnom smere, dĺžku aj prevýšenie zachoval a podal skvelý výkon.  Keďže na trati a v značení došlo k nedorozumeniu, rozhodli sme sa, že rovnaký počet bodov za preteky udelíme aj druhému Jánovi Ďurmekovi, ktorý išiel preteky na Klin správnou trasou a dosiahol na nej najrýchlejší čas.

Takto sa k celej situácii vyjadril Miro Hraško: „Rázcestie pod Klinom nebolo nijako označené ani zabezpečené. Vedel som, že sa tam odbáča, ale nie je to nijako výrazná odbočka a v pretekovom tempe som ju prebehol. Ľudia z občerstvovačky 15 metrov pod rázcestím sa na mňa dívali a povzbudzovali, no nikto ma neupozornil, že idem zle. Bežal som ďalej a až v sedle som zistil, že som zle. Vedel som, že mám obrovský náskok, takže ma to mrzelo a navyše sa mi išlo skvele. Dobehol som do cieľa, pripravený riešiť protesty. Tvrdo som makal a moja práca mala byť anulovaná? Bol som otvorený riešeniam. No jednoznačne som nebol ochotný zahadzovať svoju snahu. Na to makám príliš tvrdo. Mrzí ma celá táto situácia.“ Miro Hraško (Zolná) mal čas v cieli 1:57:23. Druhý, Ján Ďurmek (Valaská Belá) zdolal Klin za 2:01:07 a tretí Peter Fraňo (Chata M.R. Štefánika) za 2:02:31.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Slider_Widget“][/siteorigin_widget]

13. ročník týchto pretekov zo žien zabehla najrýchlejšie Michaela Kucháriková (AC Kriváň LM) s časom 2:34:30 a na margo behu sa vyjadrila: „Vysokohorský beh cez Klin som absolvovala po prvý krát, nakoľko v tomto ročnom období zvyknem pracovať v Holandsku na farme. Momentálne mám stále zamestnanie tu pod Tatrami a horám sa môžem venovať častejšie. Trať behu dobre poznám. Západné Tatry sú moja srdcovka a bývam neďaleko, v Liptovskom Mikuláši. Dolu z Klinu sa mi bežalo istejšie a lepšie. Je pravda, že som na vrchárske stúpanie nebola až tak pripravená a pri zbehu som bojovala s ťažkými nohami z namáhavého prevýšenia, ktoré sme absolvovali cestou na Klin. Je pravdou, že na kopce sme sa s trénerom až tak nepripravili. Zameriavali sme sa skôr na rozvoj rýchlosti na rovine. Pri stúpaní na štít nás zastihla hmla a v niektorých častiach bola zhoršená orientácia. Hore v silnom vetre a nehostinných podmienkach nás čakala horská služba s teplým čajom. Pri zbehu, na druhej strane Klinu, v Račkovom sedle svietilo slnko a to nám dodalo energiu na dlhý zbeh. Miestami som bežala sama a čakala som, že spoza stromov vybehne nejaká zverJ. Celkovo beh cez Klin hodnotím ako výnimočný pretek v nádhernom prostredí divokej západotatranskej prírody a veľmi pekne ďakujem za skvelú organizáciu.“ Druhé miesto obsadila Vanda Jenejová (Nová Baňa) s časom 2:37:52 a tretie Alena Slaná (OZ Svetielko nádeje) s časom 2:42:45.

Kompletné výsledky Vysokohorského behu cez Klin 2018 nájdete na: >> Tu <<

Pozvánka: FINÁLE Skyrunningovej ligy sa odohrá na Chopku 23.9.2018

SkyMarathon (42 km/ 2600m) SkyRace (21 km / 1400m) pripravujú na záver sezóny skúsení organizátori z Activeplanet.sk. Bude to naozaj delikatesa na záver sezóny. Bežci si môžu vybrať, na akú trať si trúfnu. SkyMarathon odštartuje hneď z rána o 8.15 zo Srdiečka a SkyRace o čosi neskôr o 10.30 z chaty Kosodrevina.

Foto: Natália Milanová