Rok plný rekordov pre Ultra Skymarathon Tatranská šelmu Ultra 2018

Tatranska-selma-Title

Možno to bolo dátumom plným osmičiek, možno skvelými podmienkami alebo to možno bola súhra okolností, že na tohtoročnej Tatranskej Šelme Ultra padli traťové rekordy vo všetkých kategóriách.

Po 50 kilometroch v teniskách a viac než 3 000 výškových metroch sa do histórie zapísal Čech Tomáš Maceček (Buff Salomon), Poľka Kinga Kwiatkowska (Alpin Sport team) a v kategórii mužov po 40tke Júliu Kaľavský (All4run Margecany). Každý rok je to na Tatranskej šelme ULTRA viac a viac nabité výbornými bežcami z rôznych kútov Európy. Mužský stupeň víťazov patril celý českým reprezentantom.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Hranice rekordov sa posúvajú

Už druhý rok za sebou sa hranice rekordov posúvajú a edícia 2018 toho bola ďalším dôkazom. Tomáš Maceček bol v cieli o 23 minút skôr a doterajší držiteľ rekordu, Richard Zvolánek (5:46:28). Tomášov víťazný čas je: 5:23:20. „Na Šelme Ultra som bežal po prvý krát. Už som si trikrát zabehol Šelmu Vertical a povedal som si, že Ultra musím skúsiť tiež. Tatry poznám a behávam tu rád. Vedel som, čo mám čakať, že tie kamene mi budú sedieť. Čím viac technické, tým pre mňa lepšie. Stihol som sa občas aj pokochať prírodou, videl som aj kamzíky, užíval som si to. Od začiatku sme bežali na čele v trojici so Zemaníkom a Mrázekom. Zemaník poriadne ťahal a potom nám troška aj utiekol od Štrbského hore. Ja som na medzičasoch videl, že bežím lepšie ako to bežali chlapci vlani. Pred Sliezskym domom som utiekol Mrázekovi a hlásili mi tam nejaké 4 minúty na Zemaníka. Na Svišťovke sa mi ho podarilo predbehnúť a potom sa mi bežalo výborne, tak som to ťahal a neskôr som za sebou už nikoho nevidel. Tá druhá polka sa mi išla naozaj výborne.“ Povedal v cieli víťaz Tomáš Maceček.

Druhé miesto u mužov patrilo českému bežcovi, Jánovi Mrázekovi (Inov-8) s časom 5:40:30 a tretie Jánovi Zemaníkovi (Salomon) s časom 5:42:38.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Ženy nezaostávajú

U žien sa rekord posunul len o desatiny sekúnd, ale predsa. Zatiaľ čo minuloročná víťazka Malene Blikken HAUKOY bola v cieli za  7:08:18, Kinga Kwiatkowska to dokázala za 7:07:33. „Tatranskú Šelmu som išla už aj vlani s časom 8 hodín a 30 minút, tento krát to bolo oveľa lepšie. Už som trocha poznala trať, vedela som čo mám očakávať a aj počasie bolo pre mňa teraz lepšie, trocha teplejšie. Som z Krakowa a tak chodievam trénovať často do Zakopaného a navyše mám tento rok nový tím a to je pre mňa veľká motivácia.“ Dodala v závere pretekov Kinga Kwiatkowska.

Druhé miesto obsadila Češka Marcela Rambová (AC Gomango Högner) s časom 7:27:08 a tretia v cieli bola Marína Šlárková (Optimista) s časom 7:42:35.

Kompletné výsledky z Tatranskej Šelmy ULTRA  2018.


Pozvánka: SkyRace Vysokohorský beh cez Klin 8.9.2018

Ďalšou zastávkou ligy Slovenskej Skyrunningovej asociácie budú Západné Tatry. Vysokohorský beh cez Klin organizujú horolezci z Liptovského Hrádku spolu s turistami a lyžiarmi z Pribyliny a Horská záchranná služba. Budú to preteky typu SKYRACE® s celkovou dĺžkou trasy 20,5 km a prevýšením 1280 m. Bežci budú štartovať o 9:30 z Račkovej doliny, cez Gáborove sedlo až na vrchol Klinu (2176 mnm),  potom zbehnú do Račkovho sedla a celou Račkovou dolinou sa opäť vrátia do miesta štartu.

Registrácia na Vysokohorský beh cez Klin je otvorená do konca Augusta.


Tu nájdete viac informácií o aktivitách SSkyA  | webstránka | instagram | facebook |