Renesancia cestného behu v Stropkove

Stropkovská dvadsiatka má za sebou 33. pokračovanie. Na toto najstaršie športové podujatie v okrese úspešne nadviazal aj druhý ročník mestského behu Stropkovská desiatka

Na štart oboch pretekov sa uplynulú nedeľu postavilo spolu 82 bežcov – dlhšiu trať z Tokajíka ich bežalo 53, dva mestské okruhy na kratšej trati absolvovalo 29 športovcov. Dlhšia trať bola zároveň 4. kolom dlhodobej Patriot Vranovskej bežeckej ligy.

Voľba druhej májovej nedele sa ukázala ako dobrý ťah. Bežci pretekali za priam ideálneho počasia, aj keď s miernym protivetrom.

Už pohľad na štartovú listinu naznačoval atraktívny súboj o celkové prvenstvo. Favoritom bol minuloročný víťaz Tibor Sahajda, sekundovala mu silná trojka zo zahraničia Eduard Hapak (víťaz z roku 2011), Orest Babjak a Anatolij Malyj. V ženskej kategórii boli favoritkami Ingrid Petnuchová  a Zuzana Stanovčáková.
Veľkým pozitívom bol nárast domácich bežcov – v Dvadsiatke sa ich predstavilo 11, na Desiatke rovnaký počet. Výkonmi zaujali hlavne debutanti – len 18-ročný Boris Kimák bez akýchkoľvek súťažných skúseností absolvoval 20 kilometrov za 1:20:36. Domáca Nikola Čorbová skončila časom 1:29:24 v ženskej kategórii tretia.

Prvenstvo v hlavnej súťaži obhájil Tibor Sahajda časom 1:04:03 hod. a vytvoril nový traťový rekord. V ženskej kategórii dominovala Ingrid Petnuchová časom 1:20:17. Desiatku vyhral Ukrajinec Robert Talabira (00:38:33), u žien dominovala na kratšej trati domáca Zuzana Iľovová (00:47:34).