Rekordný Wings for Life World Run 2017 v Bratislave

Wings-for-Life-World-Run-2017_Bratislava

Takmer 4000 vozičkárov, športovcov, ambasádorov a bežcov 7. mája 2017 podporilo Wings for Life World Run v Bratislave. Účasťou, fantastickou atmosférou a registráciou.

Všetci tak dodali nádej ľuďom so zranenou miechou. A okrem toho sa v Bratislave aj na celom svete trhali rekordy.

Bratislavský štart síce zo začiatku vyzeral daždivo, no tesne pred štartom sa aj to napravilo a vybiehalo sa za krásneho slnečného počasia. Globálny beh, Wings for Life World Run, má za sebou už svoj štvrtý a jednoznačne rekordný ročník. Cieľová čiara v podobe stíhacieho auta „Catcher Car“ dobiehala zatiaľ najväčší počet účastníkov. Nielen na Slovensku, ale aj na celom svete!

wfl_2017_fabianek_250 V Bratislave prebral úlohu šoféra už po tretí raz Ivan Jakeš, ktorý mal čo robiť pri toľkých bežcoch na trati. Vyštartoval podľa plánu o 13.30 hod. a zastavil sa až po štyroch hodinách na fantastickom kilometri 62,9. V daždi dobehol lokálneho mužského víťaza, Slováka Mareka Mockovčiaka (Foto: Matej Fabianek/Red Bull Media House), pre ktorého to bol prvý globálny beh: „Bolo to veľmi náročné, vzhľadom na počasie. Na 42. km som mal krízu a chcel som to zabaliť, ale nedalo mi to, pritlačil som na seba a pomaly som to rozbehol.“ V ženskej kategórii bežala najďalej Jo Meek z Veľkej Británie, jej cieľová čiara bola až na kilometri 54, čo je v histórii behu na Slovensku nový ženský rekord a zároveň obsadila svetové 9. miesto: „Som veľmi šťastná, nakoľko toto je moja prvá návšteva Slovenska a takisto prvá skúsenosť s Wings for Life World Run. Počas behu mi bolo dosť teplo, no našťastie som nebežala sama, čo ma celý čas poháňalo dopredu.” Víťazi svoje posledné kilometre dobiehali pred Gabčíkovom v daždi.

Tento rok bol rekordný aj v počte účastníkov na vozíčkoch. Z takmer tridsiatich na trati prešiel najviac Čech Zbyněk Sýkora, až tesne pred 21. km: „Zúčastnil som sa po prvý raz a je to masaker, hlavne ten koniec, keď človek cíti za chrbtom stíhacie auto a dostane zo seba úplne všetko.“ Ženská víťazka na vozíčku, Jadranka Marić, skončila tesne pred jedenástym kilometrom: „Bol to môj prvý Wings for Life World Run a chcela som dať viac ako 10 km. Misia splnená!“ Ambasádor, Marián Ligda, vyrovnal svoje minuloročné maximum: „Skvelé počasie, dobré tempo, 11 kilometrov!“

Ambasádori a športovci, ktorí sa postavili na štart si užili skvelý deň. Filip Tůma s Maťom Homolom bežali bok po boku a spoločne to dotiahli na takmer siedmy kilometer: „S Maťom sa mi bežalo fantasticky, lebo sme mali nohu neustále na plyne, ale keď sme mohli zrýchliť, tak sme ubrali. O rok to dáme lepšie!“ Maťo si svojho bežeckého parťáka pochválil: „S Filipom sme si išli super a hlavne, bežali sme pre tých, ktorí bežať nemôžu!“

wfl_2017_kajak_250

Najvytrvalejšou ambasádorkou na trati bola víťazka z roku 2015, Romana Komarňanská: „Nebolo to dnes ľahké, ale zahryzla som sa do toho a odbehla som 29 km. Bežali sme pre jeden cieľ a krásnu myšlienku.“ Beh podporili aj Jana Dukátová a Jakub Grigar (Peter Brichta/Red Bull Media House), ktorí si na chvíľu odbehli z pretekov na kanáli v Čunove. S kajakmi na pleciach povzbudzovali bežcov, ktorých práve v tejto lokalite obiehalo stíhacie auto.

Až 58 krajín, 111 lokalít, viac ako 155 000 účastníkov a tisíce odbehnutých kilometrov. Wings for Life World Run 2017 opäť dokázal, že je možné, aby sa celý svet rozbehol v tom istom čase. Či už to bolo v noci v Melbourne, ráno pri východe slnka na Floride, alebo poobede v Bratislave. K hlavným lokalitám sa tento rok pridali aj desiatky ďalších, v ktorých sa organizovane bežalo prostredníctvom aplikácie s virtuálnym stíhacím autom v pätách. Tento ročník sa stal rekordným oprávnene.

Z Wings for Life World Run 2017 odišli ako víťazi všetci. S krásnou medailou na krku, ale s ešte krajším pocitom na srdci. Ďakujeme, že ste bežali pre tých, ktorí bežať nemôžu.

Zdroj: Red Bull