RED BULL 400 odštartuje už túto sobotu

Mirja-Geh-Red-Bull-Content-Pool_TITLE

Legendárny mostík K120 na Štrbskom Plese bude znova sprístupnený. Na jeden jediný deň. Tentokrát to však nie sú skoky do diaľky, ktoré do Vysokých Tatier pritiahnu stovky účastníkov. Výzvou bude zdolať mostík presne opačným smerom, zdola nahor, čo najrýchlejšie a po vlastných. Celosvetový bežecký koncept Red Bull 400 odštartuje na Slovensku po prvý raz už túto sobotu.

Bude to drsné a vyčerpávajúce, ale pocit na vrchole trate za to rozhodne stáť bude. Tento 400-metrový beh na skokanskom mostíku, ktorý sa nachádza vo výške 1346 m n. m., predstavuje dĺžku 4 futbalových ihrísk a výšku 40-poschodovej budovy. Výbeh hore sa odhaduje na 600 – 800 krokov a pulzová frekvencia sa môže zmeniť zo 70 úderov za minútu až na 200!

Red Bull 400

Pár miest je stále v hre

Rozmýšľate nad účasťou na poslednú chvíľu? Online registrácia je už síce uzavretá, ale pár miest stále ostáva v hre. Registrovanie bude možné aj priamo na mieste, ale v limitovanom množstve. Pre viac organizačných info sledujte nás TUTU.

Red Bull 400 prichádza na Slovensko v premiére. Výzva je jasná - zdolanie mostíka K120 na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách. V sobotu 11. augusta 2018 si prídu tento zážitok vychutnať amatéri aj profesionáli. Z doskočiska vyštartujú jednotlivci a štafety, aby pokorili krátku ale intenzívnu trať, ktorá má svoj cieľ až na vrchole mostíka. V eliminácii prebehnú rozbehy po zlom kopca (pod odrazovú hranu mostíka), finálové behy sa už pobežia na celú vzdialenosť. Víťazi v mužskej a ženskej kategórii postúpia na Majstrovstvá sveta Red Bull 400. Tie budú 25. augusta 2018 v rakúskom Bischofshofene.

Čo je to RED BULL 400

Red Bull 400 je svetovou sériou vyčerpávajúcich výbehov na strmých skokanských mostíkoch, ktoré sa v letnom období nevyužívajú. Lokality, v ktorých sa preteky organizujú, podliehajú jedinému pravidlu - „štyristovka“ sa môže uskutočniť iba na kopcoch určených k zoskokom na lyžiach alebo na samotných výškových skokanských mostíkoch. Štyri roky po sebe sa najbližšie k Slovensku schádzali bežci a nadšenci tejto série v českom Harrachove. Tento rok sa podarilo preteky priniesť aj do Vysokých Tatier.

Myšlienka využitia letných opustených skokanských mostíkov napadla v roku 2011 Rakúšanovi Andreasovi Bergerovi. Výzva bola jasná, behom čo najrýchlejšie prekonať klasickú atletickú 400-metrovú vzdialenosť na netradičnej trati skokanského mostíka. Od konca dopadu až po rozjazdovú lávku, s maximálnym uhlom sklonu 37 stupňov (75% prevýšenie). Red Bull 400 sa tak stal najkratším a najextrémnejším globálnym 400-metrovým behom. Séria sa rozšírila do celého sveta a tento rok sa zapojilo rekordných 17 krajín. Okrem Slovenska sa beží aj v Kanade, Japonsku, Švajčiarsku, Nórsku či Poľsku.