Raz bežať je lepšie ako stokrát počuť

Horský beh Smolník (HBS) aj tento rok bude dávať pomyselnú bodku za pretekárskou sezónou trailových bežcov. V druhú novembrovú sobotu, 9.11.2019, sa bude konať už 5. ročník horských pretekov, v málo prebádaných Volovských vrchoch, ktoré obklopujú bývalé banské mestečko Smolník.

Tí, ktorí HBS už skúsili, sa radi vracajú a noví zvyknú byť atmosférou a prostredím očarení. To je dôvodom , prečo každoročne počet štartujúcich stúpa. „ Je super, že do Smolníka prichádza toľko ľudí. Teší nás záujem, pretože to bolo úplne na začiatku našim najväčším želaním. Chceli sme ukázať, aký je Smolník a jeho prostredie očarujúce. Vyrástli sme tu. HBSsko prilákalo ľudí, ktorý by sa sem inak asi nevybrali. Nemali prečo. Sláva Smolníka pohasla s uzatvorením baní a tabakovej továrne. Ale my sme chceli ukázať, že Smolník má stále čo ponúknuť a nie je toho málo. Beží sa cez studenú dolinu, na vrcholky kopcov, kde akoby zastal čas, okolo banských pamiatok a štôlní, cez Kúpele Štós, cestu SNP a mnoho ďalších zaujímavostí.“ popisuje Tomáš Kovaľ z OZ Vitalcity a dodáva: „Spoločne so Smolníčanmi, ktorí nám ako dobrovoľníci pomáhajú, sme stanovili limitný počet bežcov na 400. Museli sme tak urobiť kvôli kapacite zázemia a udržateľnosti príjemnej rodinnej atmosféry a dobrého štandardu služieb pre pretekárov.“

Dve trate, 400 pretekárov

Horský beh Smolník má dve trate, ktoré ponúkajú zábavu rekreačným bežcom a seriózny výkon tým skúsenejším. 33 km dlhá trať s kumulovaným prevýšením +1400m opisuje oblúk po hrebeni obkolesujúci dolinu Smolníckeho potoka. Nazýva sa Beh hrebeňom Volovských vrchov a využíva tiahle stúpanie na vrchol Osadníka (1186 m.n.m) a hrebeň, ktorý poznáme z cesty SNP. Odtiaľ sa stúpa na Pipitku(1225 m.n.m) a Hekerovú(1260 m.n.m). Po stopách smolníckych baníkov je názov kratšej trate, ktorá prevedie začínajúcich, či skôr rekreačných bežcov, 11km dlhým okruhom s kumulovaným prevýšením +470m. Na jej trase je historická krížová cesta s murovanými kaplnkami aj známe Kúpele Štós. Cieľ je na námestí obce Smolník, hneď nad historickou tabakovou továrňou a ďalšími banskými skvostami, ktoré tu zostali z dôb, kedy bol Smolník bohatým centrom celej doliny. „Tento rok budeme troška oslavovať, veď HBSko má už 5 rokov. Rozhodli sme sa, že by sa mali oslavne cítiť aj pretekári a tak sme zaradili zopár noviniek. Po minulé rok chýbali bežcom účastnícke medaily, takže toto teraz napravíme. Budeme vyhlasovať výsledky v kategóriách MUŽI A (do 40rokov), B (od 40 do 50 rokov) a C (50 a viac rokov) a ŽENY F (do 40 rokov) a G (nad 40 rokov). Platí to pre krátku aj dlhú trať. Chýbať nebudú ceny od našich partnerov aj obľúbené funkčné ponožky od Lawi. Zabehnú si aj deti, a to cez historické centrum obce so sprievodcami. Samozrejmosťou zostáva srdečná atmosféra a usmiati Smolníčania na občerstvovačkách.“ hovorí Martin Koval z OZ Vitalcity.

Traťové rekordy držia Milata a Lamiová na dlhej a Herich a Nemeth na krátkej

Vlani padli mužské traťové rekordy, tie ženské sa držia z roku 2017. Patrik Milata zabehol dlhú trať za skvelých 02:34:11, Katka Lamiová ju zdolala za 03:13:52. Na krátkej trati je vyzývateľom tohtoročných bežcov Ludvig Herich z neďalekého Medzeva s časom 00:46:52 a nežné pohlavie sa bude pokúšať zdolať čas Lucy Németh z Maďarska, 00:58:55.

Štartujeme v sobotu 9.11.2019 v Smolníku

Registrácia na obidve trate HBS 2019 je stále otvorená, ale zastaví sa na čísle 400. Na sociálnych sieťach ako aj na stránke budú organizátori informovať, či sa bude dať dodatočne prihlásiť na mieste. Nezabudnite sledovať http://beh.vitalcity.sk/ alebo Instagram či Facebook „vitalcity.sk“

Komentáre 1

  1. A lepšie ako raz bežať, je to bežať viackrát …