Putalová je na Slovensku, s koučom Lopuchovským sa z JAR presunuli domov rekordne rýchlo

Lopuchovský-Putalová-návrat-z-JAR

Bezmála po dvoch mesiacoch konečne doma! Šiesta najlepšia štvorstovkárka z halových MS 2016 v Portlande Iveta Putalová a jej kouč Marcel Lopuchovský sa v nedeľu popoludní vrátili na Slovensko z tréningového kempu v Juhoafrickej republike. Bratislavčanka v službách banskobystrickej Dukly bola posledná z našej špičky, ktorá po vypuknutí koronavírusovej pandémie “uviazla” na sústredení v zahraničí.

Späť však neleteli Katarskými aerolíniami (Qatar Airways) ako plánovali, ale nemeckým špeciálom, ktorý ich priviezol do Mníchova a odtiaľ sa – opäť letecky – presunuli do Schwechatu pri Viedni. Z Johannesburgu odleteli približne dve hodiny pred polnocou zo soboty na nedeľu, kúštik od Bratislavy pristáli v nedeľu popoludní krátko pred treťou.
„Všetci pasažieri, ktorí sme leteli špeciálom, sme mali zraz v Pretórii v miestnej nemeckej škole. Trochu som sa obával, či nebudeme mať problémy s odovzdaním auta z požičovne a takisto s presunom z Potchefstroomu do Pretórie, čo bolo vyše 150 km,“ opisoval Marcel Lopuchovský tak trochu dobrodružný návrat z juhu čierneho kontinentu.

„Aj keď sme mali všetky možné povolenia, človek nikdy nevie… Aj v Juhoafrickej republike platia v súvislosti s koronavírusom rôzne reštrikcie. Našťastie, všetko išlo hladko. Na letisku v Johannesburgu, odkiaľ sme sa dostali domov za rekordných 15 hodín, a kde boli prísne bezpečnostné opatrenia, som sa cítil ako na olympiáde v Riu. Chýbali už len lietajúce helikoptéry nad hlavami…“

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Vysokohorský tréning

Iveta Putalová trénovala v JAR od 15. februára, prvé tri týždne vo vysokohorskej dedinke Dullstroom neďaleko Krugerovho národného parku vo vyše dvojtisícovej nadmorskej výške, potom sa s trénerom presunuli približne o sedemsto výškových metrov nižšie do Potchefstroomu.

Marcel Lopuchovský: „Na juhu Afriky sme strávili sedem týždňov a na moje počudovanie sme odtrénovali všetko, čo som naplánoval pred odchodom. Pravda, v závere sústredenia sme už trochu improvizovali aj my, lebo niektoré športoviská – napríklad štadión na North-West University – uzavreli. Na prípravu sme potom využívali verejný štadión s trávnatým povrchom, hneď vedľa prenajatého domu, kde sme bývali, sme mali k dispozícii dvojkilometrový okruh, v dome aj bežiaci pás a posilňovňu.“

Ivetu Putalovú aj kouča Marcela Lopuchovského čaká po prílete z Afriky povinná dvojýždňová karanténa. „Sedem až desať dní v karanténe nám teraz príde vhod. Iveta si aspoň po náročnej príprave oddýchne, čo je tiež dôležité,“ zdôraznil Putalovej kouč. „Na druhý týždeň karantény už mám pre ňu vymyslené domáce cvičenie s rôznymi gumami, švihadlom, či TRX lanom, na ktorom sa dá do tiež do sýtosti vyšantiť – existujú s ním cviky od výmyslu sveta. A keď bude najhoršie, napodobníme jedného francúzskeho vytrvalca, ktorý na svojom balkóne zabehol za šesť hodín maratón. Iveta je bežkyňa, ktorá by nemala problém zabehnúť v izbe 5 kilometrov…,“ dodal ešte s úsmevom Marcel Lopuchovský.


Gabriel Bogdány | foto Archív (ml/ip)