Prague 21.1 km – Ready for the restart ve světovém půlmaratonském rekordu!

title-restart

Zázrak je dokonán! Prahu i celou Českou republiku společně s vycházejícím sobotním sluncem prozářil světový rekord Peres Jepchirchir.

Keňská reprezentantka v rámci projektu Prague 21.1 km – Ready for the Restart zaběhla na půlmaratronské distanci čas 1:05:34 a připsala si nový světový rekord v čistě ženském závodě. Mužský závod ovládl Kibiwott Kandie, jeho čas 58:38 je pátým nejlepším časem všech dob a zároveň nejrychlejším půlmaratonem zaběhnutým na českém území!

Světový rekord

Světový rekord na závodě RunCzech padl opět po třech letech. Tentokrát se o něj postarala Peres Jepchirchir, která závodu na 1,3 kilometru dlouhém ovále na pražské Letné naprosto dominovala. Velká favoritka svým soupeřkám nastoupila po 20 minutách a velkou sólojízdou si doběhla pro vavříny. „Jsem strašně spokojená a hrdá. Sice jsem si chvíli myslela, že bych mohla běžet na hranici 65 minut, ale i tak jsem s časem a hlavně novým rekordem vážně spokojená,“ neskrývala Jepchirchir emoce

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Start brzy ráno

Praha v sobotu brzy ráno (start ženského závodu byl v 6:20) viděla opravdu špičkovou podívanou. Zatímco obvykle vytrvalkyně běhají s mužskými vodiči, teď se musely spolehnout samy na sebe: Jepchirchir víc než dvě třetiny závodu absolvovala sólo. „Běžet sama je vážně náročné, ale to, že jsem to zvládla, je o to cennější,“ ví staronová rekordmanka. Její výkon ocenil také předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník. „Úžasné, jsem velmi rád, že se takový výkon podařil v České republice. Peres běžela sama, tím je její výkon opravdu unikátní,“ řekl.

Překvapení i dalších příčkách

Peres Jepchirchir dobře ví, jak sladce chutná světový rekord. V roce 2017 byla nejrychlejší půlmaratonkyní všech dob, když v Rás al-Chajma zaběhla v závodě s mužskými vodiči čas 1:05:06. Zkratka WR jí však u jména vydržela jen sedm měsíců, dnes je sedmou nejrychlejší ženou historie. V čistě ženském závodě Peres dnes ráno světové maximum uchvátila drtivým výkonem: její čas 1:05:34 je o 37 vteřin lepší, než předešlé maximum Netsanet Gudety (1:06:11 z Valencie 2018). V Praze se v sobotu ráno překvapení zrodilo i na dalších příčkách: pro stříbro si po fantastickém výkonu doběhla vodička Brenda Jepleting (1:07:07). „Měla jsem vodit až na desátý kilometr, ale Peres potřebovala jít své tempo. Já naštěstí měla dost sil, abych doběhla druhá,“ radovala se vodička. Na třetím místě s rukama nad hlavou finišovala Dorcas Kimeli (1:07:14). „Můj trénink nebyl ideální a začátek závodu byl vážně rychlý, o to jsem raději, jak jsem zvládla závěr,“ uvedla.

Novinka adidas adizero Pro

Mužský závod pro sebe v osobním rekordu urval Kibiwott Kandie. Jako jediný vytrvalec už letos běžel pod 59 minut (v únoru v Rás al-Chajma běžel 58:59) a teď v Praze svůj výkon ještě vylepšil! Také Kandie běžel většinu závodu osamocený, svému vodiči utekl těsně před polovinou závodu a časem 58:38 zapsal pátý nejrychlejší čas půlmaratonských dějin. „Jsem opravdu spokojený. Trať byla skvělá, nové boty adidas adizero Pro mi k výkonu pomohly vážně hodně,“ hlásil v cíli šťastný vítěz. Novinku od adidasu ostatně po závodě chválili úplně všichni běžci. „Posledních pět kilometrů jsem trochu umdlévala, ale nové boty mi pomohly k rekordu,“ řekla vítězka

Muži měli oproti ženám o trochu obtížnější podmínky, v osm ráno už Prahu opanovalo teplejší počasí, což fantastický výkon Kandieho ještě podtrhuje. Druhé místo na letenském oválu uchvátil Philemon Kiplimo (59:56). „Dnes to nebyl můj den, ale já se vrátím,“ slíbil Keňan. Třetí doběhl Benson Kipruto (1:00:06) „Byla to dobrá závodní podívaná,“ pochvaloval si.

Slova uznání pro celý projekt

Slova uznání pro celý projekt má také předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička. „Jsem opravdu rád, že se tahle akce koná. Atmosféra je skvělá, atleti předvádějí skvělé výkony a je krásné počasí: tohle je přesně příklad, proč máme rádi sport,“ řekl olympijský vítěz. A Davor Savija, manažer elitních atletů, hledá v projektu Prague 21.1 km – Ready for the Restart hlubší smysl. „Doufám, že to, co se v Praze povedlo, inspiruje ostatní organizátory po celém světě, abychom společně zachránili náš krásný sport, který zažívá těžké časy. Tohle může být opravdu nový start,“ uzavírá optimisticky.

21.1 km – Ready for the Restart

Ženy
1. Peres Jepchirchir (1:05:34), 2. Brenda Jepleting (1:07:07), 3. Dorcas Kimeli (1:07:14), všichni KEN
Muži
1. Kibiwott Kandie (58:38), 2. Philemon Kiplimo (59:56), 3. Benson Kipruto (1:00:06), všichni KEN