Otázky týkajúce sa vysokej srdcovej frekvencie

Z nejakého neznámeho dôvodu som nedávno dostal veľa otázok od športovcov, ktorí si myslia, že ich srdcová frekvencia počas tréningu je abnormálne vysoká, a naznačujú obavy, že možno majú kardiovaskulárny problém. Jeden chlapík sa dokonca nedávno čudoval, prečo jeho srdce nevybuchlo. Neviem, či to myslel vážne, ale zdá sa, že takéto veci znepokojujú mnoho ľudí.

Požiadal som aj Dr. Johna Posta, svojho starého priateľa a lekárskeho riaditeľa webu TraningBible Coaching, aby sa k tomu vyjadril z pohľadu lekára. Každý z nás napísal všeobecné vyjadrenie. Zdá sa, že sa dosť prekrývajú. Tak poďme na to…

Joe Friel

Predovšetkým si treba ujasniť, čo znamená „vysoká“ srdcová frekvencia. Vysoká v porovnaní s čím? Ak je vysoká v porovnaní so vzorcom 200 mínus vek, potom si uvedomíme, že toto platí pre málokoho. Keby sme zmerali maximálne srdcové frekvencie veľkej skupiny ľudí a vyniesli ich do grafu, s najväčšou pravdepodobnosťou by sme dostali krivku tvaru zvona. Veľa ľudí by bolo uprostred, pre tých je vzorec blízko k skutočnej hodnote, niektorí by boli naľavo, pre nich by bol výsledok vzorca privysoký (nízke normálne srdcové frekvencie) a na pravej strane krivky by boli tí, pre ktorých je výsledok vzorca prinízky (vysoké normálne srdcové frekvencie). Pre ľudí na pravom konci krivky sú chronicky „vysoké“ srdcové frekvencie pri tréningu normálne. Nemajú problém, aspoň nie vychádzajúci striktne zo srdcovej frekvencie.

Alebo ak „vysoká“ srdcová frekvencia znamená, že je vysoká v porovnaní so srdcovou frekvenciou vašich tréningových partnerov, je to v podstate rovnaká záležitosť ako vzorec 220 mínus vek. Ak toto znamená „vysoká“, potom ak nemáte akékoľvek iné príznaky (napríklad závraty, nevoľnosť, tlak, bolesť alebo nepríjemný pocit v hrudi, ramene, krku alebo čeľusti), ste pravdepodobne v pohode. Nemáte problém. Ste len na pravej strane krivky tvaru zvona.

Tieto normálne vysoké alebo nízke srdcové frekvencie tiež nemajú žiadny vplyv na výkon. Svojho času som trénoval amerického národného víťaza časovky vekových kategórií, ktorý prekonal rekord svojej vekovej kategórie. Jeho srdcová frekvencia na 20 km časovke bola okolo 145. Nijako ho to nespomalilo. Trénoval som aj bežca s maximálnou srdcovou frekvenciou vyše 210. Trénoval som aj športovcov s veľkými nohami a s malými nohami. Žiadny z týchto športovcov nemal problém. Boli len jedineční.

Ak je však vysoká srdcová frekvencia pri cvičení nezvyčajná pre vás, potom naozaj môžete mať problém. Ale zadefinujme si tu, čo znamená „vysoká“. Budú dni, keď vám srdcová frekvencia stúpne nad bežné hodnoty o nejakých 10 úderov za minútu alebo aj viac, a to len kvôli únave, prepínaniu sa, pretrénovaniu, priveľkému množstvu kofeínu alebo podobných látok alebo jednoducho preto, lebo je horúci deň. Toto vôbec nie je nezvyčajné. Stačí zvoľniť, spomaliť alebo aj skončiť pre daný deň s tréningom. Z času na čas sa to stane každému.

Ale ak je vaša srdcová frekvencia výrazne nad 10 úderov za minútu oproti bežným hodnotám pri danom výkone, tempe alebo vnímanej námahe (čo nemusí v tomto prípade fungovať), potom možno máte zdravotný problém. Najprv si však overte, či váš monitor srdcovej frekvencie funguje správne a či nevysiela chybné signály.

Taká nezvyčajne vysoká srdcová frekvencia mi vybehla v roku 1994, keď som bežal polmaratón. Samozrejme, keďže som somár, preteky som dokončil, hoci pomalším tempom. Po týždňoch vyšetrení mi doktor konečne určil diagnózu – išlo o vírusovú myokarditídu. Stálo ma to sedem mesiacov tréningu.

Ďalší stav, na ktorý si treba dávať pozor, je fibrilácia predsiení. Tu nebudem zachádzať do podrobností, ale môžete si o tom prečítať viac na blogu Dr. Posta.

Takže ak máte na mysli srdcovú frekvenciu, ktorá je „vysoká“ v porovnaní s hodnotou, na ktorú ste zvyknutí pri inak bežnej intenzite, a vylúčite monitor srdcovej frekvencie ako zdroj „problému“, choďte k doktorovi.

John Post, MD

S Joeom sme nedávno dostali niekoľko otázok o problémoch súvisiacich so srdcovou frekvenciou zaznamenanou počas tréningu, tak mi napadlo, že krátky prehľad by mohol pomôcť odpovedať aspoň na niektoré z nich. Ide o značne širokú tému, preto sa budem snažiť o stručnosť. Skúsme na to ísť od odpovede smerom späť:

1) Každý sme iný.

2) Nikto presne nezapadá do toho istého vzorca alebo parametrov týkajúcich sa vzťahu medzi srdcovou frekvenciou a tréningom.

3) Ak mám neočakávanú indikáciu, ide o symptóm?

Nezmysel,” poviete si. Viete naspamäť knižku Triathlete’s/Cyclists’s Training Bible, chápete Borgovu stupnicu vnímanej námahy a zostavili ste si reprodukovateľné tréningové zóny. Jeden fakt na začiatok, ktorý mnohých prekvapí, je, že hoci pokojová frekvencia vášho „srdca športovca“ je pravdepodobne okolo 60 alebo aj menej, podľa Mayo Clinic môže byť normálna pokojová srdcová frekvencia 60 – 100. Áno, 100! A tí z vás, ktorí berú beta blokátory v rámci liečby hypertenzie, zaznamenajú mierne zníženie prirodzenej základnej frekvencie.

My, športovci, venujeme oveľa viac pozornosti nášmu telu všeobecne a najmä srdcovej frekvencii. A vzhľadom na to by sme mali poznať faktory, ktoré okrem tréningu môžu ovplyvniť očakávané hodnoty. Príkladom môže byť nedostatok spánku, horúčka, dehydratácia, úzkosť, káva (ktorú už určite poznáte a využívate), stres, všeobecný stav odpočinutosti – a to je len niekoľko z nich. Každý z týchto faktorov by mohol výrazne ovplyvniť údaj, ktorý vám ukazuje váš starý dobrý monitor.

Takže ak si dávate bežný tréning v známom prostredí a vidíte hodnotu 220, čo urobíte?

1) Použijete starý vzorec 220 mínus vek a skonštatujete, že ste mŕtvi?

2) Začnete si sami robiť resuscitáciu?

3) Zastavíte okoloidúce vozidlo a necháte sa odviezť do nemocnice?

4) Spanikárite, či sú vaše záležitosti a posledná vôľa v poriadku?

5) Zavoláte 112?

6) Budete sa ponáhľať domov, opíšete svoje symptómy na internetovom fóre a budete čakať na usmernenie z anonymného zdroja?

7) Zastavíte sa, budete rozmýšľať a rozumne vyhodnotíte situáciu?

Použime vedecký prístup. Ak nemáte žiadne príznaky, niet dôvodu sa s čímkoľvek ponáhľať. Stará poučka z lekárskej fakulty hovorí, že keď narazíte na mimoriadnu situáciu, najprv si sami zmerajte pulz. Ak sa vám netočí hlava, nič vás nebolí, necítite slabosť – najmä na jednej strane tela, nie ste zmätení a podobne, máte schopnosť racionálne vyhodnotiť, čo sa deje, a uplatniť zdravý rozum.

Nie je nezvyčajné, že to, čo sa javí ako falošný poplach, je naozaj falošný poplach. Mohla byť chybná hodnota spôsobená elektrickým rušením, vedením vysokého napätia, zváraním vo vašej blízkosti, nesprávnym umiestením alebo posunutím zvodov a podobne? Aj keby ste bežali s Kim Kardashian (dámy s Johnnym Deppom), je nepravdepodobné, aby ste vyprodukovali srdcovú frekvenciu 220.

Ak však naozaj máte nejaké príznaky alebo ak sa to zopakuje, vyhľadajte lekársku pomoc.

Autor: Joe Friel, www.joefrielsblog.com

Z anglického originálu High heart rate questions preložil Milan Hudeček

JOE FRIEL

Joe Friel trénuje vytrvalostných športovcov od roku 1980. Jeho klientmi sú elitní amatérski a profesionálni cestní cyklisti, horskí cyklisti, triatlonisti a duatlonisti. Pochádzajú zo všetkých kútov sveta a sú medzi nimi americkí a zahraniční národní šampióni, účastníci … Zistiť viac