Najčastejšie bežecké zranenia – Zranenia členka
Členok je jeden z najdôležitejších skĺbení v tele bežca. Spája časť predkolenia s chodidlom a veľakrát je príčinou mnohých zranení, ktoré môžu športovcov na dlhší čas odstaviť od športovej aktivity. Členok je taktiež prvým skĺbením, ktoré sa zúčastňuje pri dopade na bežecký terén.
Anatómia a biomechanika členka
Členkový kĺb je stabilný váhonosný kĺb, ktorý spája tri kosti: tibiu, fibulu a talus. Stabilitu samotného skĺbenia zabezpečujú väzivá, a to vnútorné a vonkajšie väzivá členku. Členok vykonáva biomechanický pohyb v štyroch rovinách, teda predozadne (dorzálna flexia, plantárna flexia) a do strán (inverzia a everzia / supinácia a pronácia). Členkový kĺb je prvé skĺbenie, ktoré je účastné na mechanike dopadu bežca na podložku, čím je na členok kladená veľká tlaková a mechanická záťaž.
Biomechanika členkového kĺbu nám zabezpečuje vyrovnávanie nerovnosti povrchu po ktorom bežíme, taktiež tlmí dopady a otrasy spôsobované behom hlavne v nerovnom teréne. Vplyvom otrasov a napínaním jednotlivých väzív pri vyrovnávaní nerovnosti terénu dochádza ku vnútrokĺbnym zmenám, ktoré môžu viesť k rôznym poraneniam.
Zranenia
Pri členku sa stretávame hlavne s tromi základnými zraneniami, ktoré bývajú zapríčinené rotačným pohybom členka, tzv. distorziou: natiahnutie, natrhnutie a pretrhnutie členkových väzív. Distorzia môže byť inverzná, keď došlo k rotácii špičky smerom dovnútra (dochádza k poraneniu talofibulárneho, alebo talotibialneho ligamentu), alebo everzná, kedy dochádza k rotácii špičky smerom von (poranenia calcaneotibialneho, alebo deltového ligamenta).
Natiahnutie je sprevádzané opuchom a bolesťou, ktorú zapríčiňuje reaktilný zápal tzv. tendinitída. Podľa toho o aké vážne natiahnutie ide, sa odvíja aj doba liečby, ktorá trvá pri slabšom natiahnutí asi 3 týždne, pri silnejšom natiahnutí 4 až 6 týždňov. Návrat k športovej aktivite sa odporúča po 2 mesiacoch.
Natrhnutie spoznáme podľa silnejšej bolesti, ktorú sprevádza opuch a hematóm v rozsahu, ktorý závisí od miery ruptúry. Natrhnutie liečime minimálne 6 týždňov znehybnením, aby sa tkanivo zrástlo, potom môžeme členok postupne zaťažovať.
Pretrhnutie je úplná väzivová ruptúra. V tomto prípade máme dve možnosti, a to: chirurgicky zošiť pretrhnuté väzivo, alebo zvoliť konzervatívnu liečbu, bez operácie. V tomto prípade by mal postup jasne určiť lekár, pričom doba celkovej rekonvalescencie je 3 až 6 mesiacov. Pretrhnutie väziva môže byť sprevádzané aj fraktúrou niektorej z členkových kostí, kedy je potrebná úplná fixácia členkového kĺbu.
Diagnostika a regenerácia
Akékoľvek zranenie je potrebné dobre diagnostikovať, preto treba určite navštíviť doktora. Bohužiaľ sa veľakrát stretávam s tým, že doktori zranenie členka podhodnotia a neliečia vhodným spôsobom. Potom môže ostať športovec odrezaný od tréningu veľmi dlho a po čase stratiť hybnosť, či stabilitu členka a úplne skončiť s aktívnym športom.
Poranenia členka sa dajú jednoducho diagnostikovať novými tzv. držanými RTG snímkami, alebo za pomoci ultrazvukového vyšetrenia, kedy zistíme či sa jedná o natiahnutie, natrhnutie, alebo úplne pretrhnutie členkových väzivových štruktúr. Veľmi nápomocná je aj magnetická rezonancia, ktorá nám ukáže stav poranenia mäkkých väzivových a tvrdých kostných štruktúr.
Pri ťažšej distorzii môžeme hovoriť o avulzii v mieste šľachového úponu, pri tomto prípade je veľmi vhodné postupovať metódou RICE:
- Rest- šetrenie, kľudový režim, nepreťažovať danú oblasť
- Ice- liečba chladom, do 24 hodín potláčať rozsah zranenia ľadovými obkladmi, aby sa zmiernil opuch a spomalilo zakrvácanie
- Compression – kompresia poranenej oblasti, využitie bandáží, tejpov.
- Elevation – nadvihnutie poranenej lokality, vykladanie nohy na zmiernenie opuchu.
Treba mať na pamäti, že väzivo sa hojí tzv. fibróznou jazvou a toto väzivo sa už nespráva ako zdravá šľacha. Tým pádom sa členok stáva instabilným a môže dochádzať k opakovaným zraneniam členka práve kvôli instabilite a to už aj pri menšej záťaži ako predtým.
Efektívne pomáha aj elektroterapia, ktorá má veľmi dobrý vplyv na akútny stav poranenia, urýchlime tým fázu hojenia a bežec sa môže rýchlejšie vrátiť k športu.
Autor: Tomáš Malárik, www.fyzioklinik.sk
Ja som mala úraz 17.4.2016
O deň na to mi to dali do dlahy jedine s rg ale tam nebolo vidno nič.Tak som to tam mala 2-3 týždne potom mi to dali dole mňa noha už moc nebolela a poslali ma domov.Začala som s rehabilitáciami bolo to dobre a aj cez prázdniny. No tak som od septembra začala znova cvičiť na 100%(balet) a všeeeeetko sa pokašlalo. Zase sa tam niečo stalo.(žiadne nové zranenie ale istá bolesť ako keď sa mi to stalo.) Tak som skončila s tancom dokým sa to nevyrieši. Tak som počkala na koniec októbra aby ma poslali na magnetickú rezonanciu. Zistili mi natrhnutie(zle zrastené však som dlahu na nohe mala mat…2 mesiace nie 2 týždne)vykĺbenie,výpotok a také drobnosti.
Teraz mi nikto neporadí že nevie čo a tým všetci ma posielajú všade a nikde žiadny výsledok.
Tak som od decembra proste začala s čiastočným posilovaním od chrbta dole ale to bolo tiež hrozné.
Tak som sa snažila na tanečnej sa naťahovať a podobne ……no teraz som na to znova doplatila.
Totálne bolesti mám akokeby sa kosť zapichovala do kosti či svalu a celé akokeby poskracované a podobne …nikto mi nevie pomôcť a moja rodina hlavne ja sme z toho zúfalí a už naozaj nevieme čo teraz.
Ahoj myslím že mám presne rovnaký problém.
Podarilo sa ti dať nohu do poriadku ? alebo pomohlo ti niečo ?