Klinika Runningu

BOLEST-CHRBTA-RUNNING

Bolesť spodného chrbta

Bolesť chrbta je u bežcov veľmi bežná. Zlá biomechanika pohybu vedie k tomu, že spodný chrbát zaťažujete nerovnomerne a prehnane. Svalová nerovnováha, nesprávna bežecká technika, pravidelný tréning na tvrdom a nerovnom povrchu a beh v zle sediacej či „vybehanej“ obuvi môže stláčať medzistavcové platničky (mäkké štruktúry s pevnou vonkajšou membránou). V dôsledku toho sa platničky môžu zapáliť alebo vyskočiť, tým zatlačiť na nervy spodného chrbta a spôsobiť ischias, teda zápal sedacieho nervu. Starší bežci sú na degeneráciu platničiek a únavové zlomeniny stavcov náchylnejší.

Aké sú symptómy?

Medzi príznaky ochorenia patrí stuhnutosť a bolesť spodného chrbta, ktorá sa šíri až do zadku, zadnej strany stehien a rozkroku a zhoršuje sa počas behu či bezprostredne po ňom. Rovnaké príznaky vás môžu trápiť aj po sedení, chôdzi, státí či ležaní dlhší čas v rovnakej polohe. Ak vám bolesť vystreľuje do zadnej časti jednej nohy, a to najmä vtedy, keď ju zohnete do strany, pichá vás v nej, tŕpne vám a pociťujete v nej slabosť, môže ísť o ischias.

Aká je liečba?

Prestaňte s tréningom, pokračujte však vo svojich bežných aktivitách, ak vám to teda dovoľuje bolesť. Je veľmi dôležité, aby ste zostali pohybliví. Ak je bolesť príliš ostrá, možno bude potrebný oddych na lôžku na jeden či dva dni. Postihnutá platnička sa môže sprvu z vašej chrbtice vysunúť, vo väčšine prípadov sa však napokon sama stiahne po tom, ako ustúpi zápal. Ak je to nevyhnutné, aplikujte na postihnuté miesto ľad a užívajte lieky proti bolesti. Ak si nedokážete pomôcť sami, vyhľadajte lekársku pomoc. Lekár vezme do úvahy históriu vašich zranení a poriadne vás vyšetrí. Ak sú symptómy mierne, môže vám predpísať návštevu fyzioterapeuta, ktorý vám pomôže vyliečiť chrbticu a vrátiť normálny rozsah pohybu. Ak je bolesť veľmi vážna, je možné, že vám lekár predpíše lieky na uvoľnenie svalov a silné lieky proti bolesti. Odporučiť vám môže aj krvné testy, RTG a magnetickú rezonanciu, aby sa vylúčilo akékoľvek vážnejšie poškodenie. Chirurgický zákrok je nevyhnutný len skutočne zriedka.

Kedy sa vrátim k behu?

Váš návrat k bežeckému tréningu bude závisieť od toho, čo bolesť spodného chrbta spôsobilo, ale aj od toho, ako dobre zareagujete na liečbu a rehabilitáciu. Úplné zotavenie môže trvať niekoľko týždňov, ale aj viacero mesiacov. Ak bude nevyhnutný chirurgický zákrok, nezabeháte si aj pol roka.

Časopis RUNNING

Beh je jedným z najprirodzenejších pohybov ľudského tela, a pritom veľká veda. V posledných rokoch zažíva doslova boom – čoraz viac ľudí mu prispôsobuje svoj životný štýl a viac si bez neho svoje dni nevie predstaviť. Na pomoc všetkým, ktorí majú chuť behať rýchlejši… Zistiť viac