Deti bojujú s obezitou v letnom tábore

Nie je žiadnym tajomstvom, že dnešnej generácii detí sa boj s nadváhou naozaj týka. Rozhodne to nie je problém len USA. Obézne deti sú na celom svete a ich počet pribúda.

Slovensko sa tejto téme nejako zvlášť nevenuje. Aj napriek tomu, že počet obéznych detí na Slovensku stúpol za posledných desať rokov až trojnásobne.

V Spojených štátoch, kde je situácia vážna (v New Yorku zomrie ročne okolo 6000 ľudi na obezitu) už začali alarmovať verejnosť rôznymi aktivitami, v ktorých nabádajú k výberu zdravšiej stravy doma i v školách a k zrozumiteľnému značeniu potravín. Jednou z takýchto aktivít je program „Hýbme sa (Let's move)“, v ktorom sa angažuje samotná Michelle Obamová. Jeho cieľom je zastaviť šíreniu obezity.

Aktivitami proti nadváhe

Letným trendom v Amerike sa stali tábory zamerané na detkú obezitu. Čoraz viac rodičov umiestňuje svoje deti v rámci letných prázdnin do tzv. odtučňovacích táborov. Dôvody sú jasné, hoci niektorí rodičia tu umiestňujú svoje deti kvôli prevencii.

Tábor proti obezite trvá zvyčajne tri, šesť alebo osem týždňov. Cena pobytu je okolo 7.500 dolárov, zhruba o 1.500 dolárov viac ako cena nešpecializovaných táborov. Stravovaním v tábore získajú deti denne okolo 1500 kalórii. Každý deň strávia tri až štyri hodiny vykonávaním určitého druhu fyzickej aktivity. Pre spestrenie dňa si deti môžu vybrať tiež z aktivít ako divadlo, umenie a remeslá. Do denného programu sa taktiež radí týždenne váženie a pravidelné prednášky o výžive a varení.

Viacero táborov ponúka svojím účasníkom sedenia, aby rozprávali o svojich pocitoch, o jedle a svojej váhe. Kritici týchto táborov sa obávajú, že tábory sú riadené ľuďmi, ktorí nemajú potrebné psychologické znalosti a skúsenosti, aby viedli takéto sedenia a narábali s emóciami detí.

V rámci celého programu deti používajú krokomery, aby si dokázali zmerať, či spravili denne minimálne 10.000 krokov. Celkovým cieľom tábora je, aby sa deti dostatočne hýbali, zmenili svoje stravovacie návyky, získali nové a zdravšie návyky, ako aj praktizovali zdravý životný štýl.

A čo v bežnom živote?

Otázkou ostáva, čo sa s novými návykmi a skúsenosťami stane po príchode domov. Mnoho obéznych detí nemá ukážkové zázemie. Väčšinou sú ich rodičia a príbuzní tiež obézni, ich strava je tučná a s pohybom sa veľmi nekamarátia.

Navyše je jednoduché schudnúť v kontrolovanom prostredí. Iná je však realita, keď sa deti vrátia domov. Zrazu čelia pokušeniu, ako je pizza a zmrzlina a častokrát nie sú motivovaní k žiadnému cvičeniu. Zrejme preto mnoho detí, ktoré navštevujú tábory proti obezite, opäť naberú na váhe.

Vzhľadom k tomu, že obéznych detí pribúda na celom svete, je zrejme len otázkou času, kedy sa začnú organizovať takéto tábory aj v Európe. A Slovensko nebude výnimkou.

Mia

Autor: www.cvicte.sk
foto: www.cvicte.sk