5 potravín, ktorým sa pred behom vyhnúť
Niektoré potraviny predstavujú pred bežeckým tréningom riziko. Riziko, že vám bude ťažko, že vás preženie alebo prosto nebudete vládať. Čítajte ďalej a pochopíte, v čom je pes v týchto prípadoch zakopaný.
Mastné jedlá
Pred bežeckým tréningom sa vyhýbajte čomukoľvek vyprážanému či mastnému. Všetci vieme, že tieto jedlá sú veľmi chutné, no vášmu tráviacemu ústrojenstvu trvá dlho, kým ich spracuje. Vy tak máte po ich konzumácii pocit, akoby vám ležali v žalúdku. A to je pri behu ťažoba navyše, ktorú určite nepotrebujete. Doprajte si tie vaše milované presolené hranolčeky radšej ako odmenu po behu, ak bez nich teda nedokážete vydržať.
Jedlá s vysokým obsahom vlákniny
Jasné, ovocie a zelenina sú pre naše zdravie vynikajúce, o tom niet žiadnych pochýb. Sú však druhy, ktoré obsahujú viac vlákniny, ako dokáže ľudské telo naraz spracovať. Keď do seba vpracete priveľa vlákniny naraz, môže to viesť k nadúvaniu a plynatosti. Preto vám odporúčame, aby ste sa pred behom vyhýbali napríklad brokolici, šalátom, strukovinám a celozrnnému pečivu. Pár dní pred pretekmi si teda dávajte radšej jednoduché sacharidy, napríklad cestoviny z bielej múky či biele pečivo. Priveľa vlákniny by mohlo podráždiť váš tráviaci trakt.
Laktóza
Aj s laktózou môže mať váš žalúdok nemalé problémy. Ak sa im chcete vyhnúť, vyhnúť by ste sa mali aj mliečnym výrobkom, a to až celých 24 hodín pred plánovaným behom. Podľa Today.com spôsobuje laktóza pri behu nevoľnosť a iné žalúdočné problémy až 60 percentám bežcov.
Korenené jedlá
Korenie dokáže váš metabolizmus pekne naštartovať, no ak si ho doprajete priveľa, môžete si privodiť pálenie záhy a zažívacie problémy. Okoreňte si teda život radšej až po behu.
Rafinovaný cukor
Cukry majú v strave bežcov svoje pevné miesto, a to určite právom. Určité typy cukrov a ich neprimerané množstvá však môžu mať negatívny vplyv na športový výkon. Podľa článku publikovaného v Journal of Science and Medicine in Sports sú atléti markantne rýchlejší, keď 45 minút pred výkonom skonzumujú jedlo s nízkym glykemickým indexom, oproti tým, čo si dali jedlo s vysokým glykemickým indexom. Pod jedlom s nízkym glykemickým indexom si možno predstaviť niečo jednoduché s minimom cukru, napríklad jablko či arašidové maslo. Jedlá s vysokým glykemickým indexom zahŕňajú napríklad biele pečivo, energetické tyčinky či zmrzlinu.
Ak si ich dáte pred bežeckým tréningom, môžu vás spomaliť a rýchlejšie unaviť.
Časopis RUNNING
Napíšte komentár