Piate kolo BP SAZ sa pobeží v nedeľu v Stropkove, pre organizátorov je zaradenie do pohára veľká česť

Polmaraton_Stropkov_ciel

Pred tromi rokmi sa na stropkovskom Námestí SNP postavilo na štart Stropkovskej dvadsiatky 174 vytrvalcov.

Organizátori boli radi, že počet aktívnych bežcov prekročil číslo 170 a chystali sa na útok na hranicu 200 účastníkov. Lenže ďalšie dva ročníky sa neuskutočnili, stopol ich koronavírus. Pandémia však ustúpila a zanietení ľudia okolo Štefana Kmiťa chystajú v nedeľu 8. mája o 11.00 h opäť bežecký sviatok. Jubilejný 40. ročník Stropkovskej dvadsiatky, ktorej hlavná disciplína – polmaratón – bude zároveň aj 5. kolo Bežeckého pohára Slovenského atletického zväzu 2022.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

„Boli sme príjemne prekvapení, keď sme začiatkom roka dostali takúto ponuku. Pre nás je veľká česť, že si naše preteky všimli v Slovenskom atletickom zväze,“ zdôraznil Štefan Kmiť, hlavný organizátor pretekov z Klubu bežcov v Stropkove. „Neskromne poviem, že Stropkovská dvadsiatka a sprievodné podujatia patria medzi najlepšie amatérske preteky minimálne na východe Slovenska. Pri tomto tvrdení vychádzam z pozitívnej spätnej väzby od účastníkov. Vždy sa totiž snažíme reflektovať aj na konštruktívnu kritiku či pomenovanie prípadných nedostatkov. Rozhodnutie prisúdiť nám organizáciu 5. kola Bežeckého pohára SAZ vnímame ako ocenenie našej takmer 10-ročnej organizátorskej práce.“

Na severovýchode Slovenska sa tešia, že môžu pripraviť preteky bez akýchkoľvek obmedzení. Organizátori priznávajú, že vzhľadom na dvojročnú pauzu trochu vypadli z organizátorského tempa a pre postupné uvoľňovanie pandemických opatrení začali s prípravami trochu neskôr ako zvyčajne. „Na kvalite pretekov to však určite nič neuberie a tešíme sa na všetkých bežcov, ktorí po dvoch rokov zavítajú do Stropkova,“ sľúbil Štefan Kmiť, ktorý so svojimi spolupracovníkmi chystá toto tradičné podujatie už deviaty raz od roku 2012.
Z popredných slovenských vytrvalcov sa prihlásil Jozef Urban (TJ Obal servis Košice), 15-násobný majster Slovenska vo vytrvaleckých disciplínach: 4-krát za sebou vyhral polmaratón (2014 – 2017), 3-krát maratón (2012, 2013, 2017), 3-krát beh na 10 000 m na dráhe (2013 – 2015), 2-krát v behu do vrchu (2009, 2016), raz 5000 m na dráhe (2015) a 3000 m v hale (2014, 2019). Bežať by mal aj Ján Vetrák či Lenka Kalafusová.
V minulosti na Stropkovskej dvadsiatke štartovali mnohé známe mená zo slovenskej vytrvaleckej scény – František Višnický, Pavol Madár, Svetozár Blažek, Vladislav Lipovský, Tibor Sahajda, Alžbeta Tiszová, Zlatica Semanová, Ingrid Petnuchová a aj vlaňajšia majsterka SR v polmaratóne a v tomto roku druhá na ČSOB Bratislava Marathon rodáčka z tohto mesta Nikola Čorbová. V 80. rokoch minulého storočia si prišli do Stropkova zabehnúť i známi herci herci Milan Kňažko a Vlado Černý.

Prečo by aj ďalší slovenskí vytrvalci mali prísť v nedeľu 8. mája práve do Stropkova? „Snažíme sa každý rok vytvárať čo najlepšie a najatraktívnejšie podmienky pre účastníkov. Naše preteky sú známe kvalitným zázemím pre bežcov a celkovo žičlivou atmosférou,“ odvetil predseda organizačného výboru Štefan Kmiť. „Každoročným štandardom sa  stala aj príjemná regenerácia po pretekoch v krytej plavárni so saunovým svetom v ZŠ na Konštantínovej ulici v Stropkove neďaleko cieľa. Súčasťou štartového balíčka v tomto roku bude i kvalitné tričko s jubilejným logom pretekov a po dobehnutí do cieľa krásna účastnícka medaila pre každého súťažiaceho. Popri tom je tu pekná a rýchla trať, takže kto príde do Stropkova, určite neoľutuje.“
Okrem celkových víťazov organizátori na Námestí SNP v Stropkove vyhlásia najlepších i v 5 mužských a 4 ženských vekových kategóriách plus majstrov okresu Stropkov. Štefana Kmiťa, ktorý má na konte takmer tri desiatky maratónov vrátane Berlína 2018 a Chicaga 2019, teší, že na nedeľný polmaratón sa prihlásilo najviac bežcov v mužskej kategórii do 39 rokov. „Treba ale povedať, že postupne sa veľká konkurencia koncentruje i v kategórii od 40 do 50 rokov,“ dodal.
Stropkovská dvadsiatka má bohatú históriu. Do roku 2012, keď organizátorské žezlo prevzal KB Stropkov na čele so Štefanom Kmiťom, bol dušou podujatia Milan Fek, niekdajší dlhoročný aktívny bežec. Preteky pripravoval spolu s kolegami Teréziou Potomovou, Eduardom Paňkom a ďalšími nadšencami.
„Hlavne im patrí vďaka, že toto najstaršie bežecké podujatie v regióne prežilo aj v časoch, keď o behanie nebol taký záujem ako dnes. Dá sa povedať, že Stropkovská 20, niekoľko ročníkov aj Stropkovská 25, bola začiatkom 90. rokov minulého storočia pred zánikom, a len vďaka nim a ich zanieteniu sa ju podarilo udržať pri živote,“ ocenil Štefan Kmiť prácu svojho predchodcu .
On sám prvýkrát zažil atmosféru pretekov v roku 2011. „Vtedy nás ešte na starej 20-kilometrovej trati so štartom v obci Tokajík bežalo  29. Po tomto ročníku mňa a ešte jedného bežeckého kamaráta oslovil Milan Fek s tým, či by sme po ňom nechceli prebrať organizátorskú štafetu,“ opisoval Štefan Kmiť svoju cestu na post šéfa organizačného výboru Stropkovskej dvadsiatky. O rok  sme už cieľ presunuli z futbalového štadióna na Námestie SNP a zorganizovali aj úvodný ročník Stropkovskej 10. Veľmi si vážim, že Milan Fek nám od začiatku poskytol užitočné rady, lebo to pri generačných obmenách nebýva pravidlom. Ceníme si aj to, že nám nechali voľné ruky pri organizácii i presadzovaní zmien. Aj preto sme sa rozhodli od roku 2014 upraviť dĺžku trate z pôvodných 20 kilometrov na polmaratón. Od roku 2017, keď sme trať v spolupráci s hlavným meračom Petrom Bucom certifilovali, sa v Stropkove beží oficiálny polmaratón.“
Šéf Stropkovskej dvadsiatky si želá prekročenie magickej dvojstovky v počet účastníkov. „Teraz, po dvojročnej pauze,  keď sa k číslu 174 spred troch rokov aspoň priblížime. Úspech bude, ak sa na našich pretekoch zúčastní aspoň 150 bežcov,“ vravel realisticky Štefan Kmiť. „Najväčším zadosťučinením pre mňa v nedeľu bude, ak všetci štartujúci dobehnú zdraví do cieľa. Bonus navyše by bol vysoký počet účastníkov, bezproblémový priebeh podujatia a pozitívna spätná väzba.“