Beh Galantou – Beh oslobodenia prvý raz v bežeckom pohári SAZ organizátori pretekov dúfajú aj v traťové rekordy

Beh Galantou 2022

Beh Galantou – Beh oslobodenia je tradičná súčasť atletického kalendára, v sobotu 7. mája 2022 napíše už svoju 38. kapitolu.

Tentoraz bude aj 4. kolom Bežeckého pohára Slovenského atletického zväzu (BP SAZ) 2022, čo prispeje ku kvalitnej účasti.

„Dozvieme sa to zrejme až v piatok. Maďarská reprezentácia má doma kvalifikačné preteky, takže najlepší od našich susedov budú tentoraz chýbať. Mám však pripravené jedno prekvapenie, ktoré si zatiaľ nechám pre seba,“ tajnostkársky poznamenal Tomič.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Držiteľmi traťových rekordov na 10 km sú Keňania Nelson Cherutich (31:50) z roku 2018 a Caroline Korirová (34:49) z roku 2019. Zaútočiť či aj pokoriť rekordné časy na rýchlej desaťkilometrovej certifikovanej mestskej trati sú odhodlaní aj najlepší Slováci.

„Poznáme mená najväčších favoritov, ktorými sú obhajca celkového prvenstva v seriáli a zároveň líder poradia Bežeckého pohára SAZ Marek Hladík u mužov a Silvia Valová u žien. Prihlásená je aj ženská líderka BP SAZ Lucia Pelikánová, ale všetko je otvorené a uvidíme, ako to dopadne v sobotu,“ pokračoval Tomič. Zo známych slovenských vytrvalcov sú prihlásení aj juniorský rekordér SR na 10 km na ceste Michal Staník, Marek Lenčéš, Martin Rusina, Matúš Kompas, Richard Orawetz, Zuzana Michaličková, Radka Roháčová, Monika Kusendová.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

V Galante sa bude súťažiť po troch rokoch, ale nie v tradičnom aprílovom termíne. „Jediným dôvodom pre túto zmenu bola skutočnosť, že sme sa museli rozhodnúť už v januári, a vtedy sme nevedeli, ako bude vyzerať covidová situácia v apríli. V budúcnosti sa však chceme vrátiť k termínu v prvej polovici apríla aj z dôvodu, že je to Beh oslobodenia a Galantu oslobodili na konci marca,“ vysvetlil šéf organizačného štábu.

Dva ročníky Behu Galantou museli oželieť vinou pandémie koronavírusu, ale podľa organizátorov by to nemalo negatívne ovplyvniť účasť. „Z tohto hľadiska nemám vôbec obavy. Chodím na rôzne akcie pre širokú verejnosť a vidím obrovský záujem ľudí navštevovať tieto podujatia. Zorganizovať takéto preteky na požadovanej úrovni nie je ľahké. Nebolo to jednoduché opäť naštartovať po dlhej pauze, ale nezľakli sme. Už finišujeme s prípravami a sme takpovediac hotoví. Našou prioritou je kvalita, aby bol každý spokojný,“ dodal Tomič.

Organizátori zo Správy športových zariadení i mesta Galanta pripravili pre účastníkov tradičného behu po siedmy raz preteky na mestskom okruhu (tretíkrát na súčasných dĺžkach tratí), ktorého trať zavedie bežcov aj do historického parku pri neogotickom kaštieli. Štart a cieľ budú na Hlavnej ulici. Prezentácia a vyhodnotenie, ktoré je spojené so žrebovaním bohatej tomboly, bude v Mestskom kultúrnom stredisku.

Prezentácia účastníkov sa začne o 8.45 h a bežci musia byť prihlásení najneskôr 20 minút pred štartom svojej kategórie. Po otvorení pretekov o 9.30 h budú od 9.40 h nasledovať súťaže žiakov a detí v predškolskom veku. Beh zdravia – Samsung Run, ktorý sa pobeží na jeden okruh (2500 metrov), odštartujú o 11.40 h. Hlavné preteky mužov a žien, resp. miešaných štafiet na 4 okruhy (10 km) sú v uliciach a mestskom parku na programe od 12.20 h. Pre najlepších v jednotlivých kategóriách sú pripravené aj finančné odmeny. Trať je certifikovaná od roku 2018.