P. Bukovac a K. Néč Lapinová dominovali v indoorovom behu do vrchu

V sobotu sa v banskobystrickom Europa SC uskutočnila originálna vyraďovacia súťaž v indoor behu do vrchu na bežeckých trenažéroch. Špecifická súťaž, tentoraz nebodovaná, no s kvalitným bežeckým

obsadením, ponúkla možnosť stretnúť zaujímavé bežecké osobnosti, no aj získať potrebné informácie pred ďalšími podujatiami Marathon BB Tour. Spolu 60 bežcov, 33 mužov a 27 žien, v kvalifikačnom i finálovom kole dokopy odbehlo za päť minút na bežeckom páse s náklonom 10° vyše 67 kilometrov.

 V prvom kvalifikačnom kole si najlepších šesť mužov a šesť žien vybehalo finálovú miestenku. Medzi ženami sa vo finálovom kole vo výbornej forme prezentovala úspešná slovenská triatlonista Kristína Néč Lapinová, ktorá zdolala 990 metrov: “Bežala som tu prvý rok. Už vlani som uvažovala nad účasťou, ešte som však nešla, lebo neznášam behať do kopca. Je to super akcia, ja som si skúšala cez týždeň takýto beh u kamaráta a nevládala som bežať ani 11 km/hod a tu som ku koncu bežala 14km/hod. Keď ľudia povzbudzujú, tak sa dá poriadne vyhecovať a dosiahnuť výborný výkon.“ Na druhom mieste skončila Katarína Labašová a tretia Lucia Steigrová.

Medzi mužmi svoju konkurenciu deklasoval Pavol Bukovác. Ten po víťaznom kvalifikačnom kole svoj výkon v tom finálovom ešte vyšpičkoval a dokázal dosiahnuť métu 1200 metrov: “Pred dvoma mesiacmi som začal trénovať na túto súťaž. Minimálne dva krát za týždeň som trénoval na páse a vedel som akou rýchlosťou dokážem behať. Vo finále som 1200 metrov nečakal. Už v kvalifikačnom kole som išiel naplno, lebo na začiatku som si dobre nenavolil rýchlosť a nemohol som si dovoliť vypustiť záver. Finále však už bolo podľa mojich predstáv.“ Druhý dobehol Ondrej Doletina, ktorý na víťaza vo finálovom kole stratil 40 metrov: “Kvalifikáciu som prežil bez ujmy. Finále však bolo pre mňa očistec, keď som posledné dve minúty už len znižoval rýchlosť a som rád, že som to vôbec dobehol. V jednej chvíli som počul moderátora, že moji súperi majú o 10 a 20 metrov menej, no vedel som, že to nie je dobre, lebo ten pocit už začal byť zlý a už som len spomaľoval. Som však spokojný, lebo som to nevzdal a dobojoval som to.“ Tretiu pozíciu obsadil víťaz prvého ročníka Marián Dávidík s výkonom 1150 metrov.

Finálové výsledky 3. ročníka Na vrchol v Europe:
muži:

1. Pavol Bukovác BB O-CUP 1200m
2. Ondrej Doletina Lučatínska 11 1160m
3. Marian Dávidík BB O-CUP 1150m
4. Peter Štilla Lučatín 1110m
5. Matej Peniak  Lučatín 1060m
6. Marek Očenáš Brezno 1020m

Ženy:

1. Kristína Néč Lapinová Lučatínska 11 990m
2. Katarína Labašová BB O-CUP 960m
3. Lucia Steigrová BB O-CUP 950m
4. Lucia Kamenská TKB 920m
5. Sisa Valová  Lučatín 920m
6. Alica Ďurková 24hod 880m

               

Foto: Vladimír Veverka