Najväčšie slovenské nádeje budú Gabriela Gajanová, Viktória Forster a Ján Volko, z chodcov Mária Katerinka Czaková
Osemnásť slovenských atlétov, deväť žien a rovnaký počet mužov, sa od piatka 7. do stredy 12. júna predstaví na 26. majstrovstvách Európy v Ríme
Na prvý z dvoch vrcholov letnej sezóny splnilo prísne limity iba päť športovcov: Viktória Forster, Stanislava Škvarková (obe 100 m prek.), Gabriela Gajanová (800 m), Mária Katerinka Czaková a Dominik Černý (obaja 20 km chôdza). O náročnosti plnenia podmienok Európskej atletiky (EA) v špecifickej situácii olympijskej sezóny svedčí fakt, že od jej začiatku pribudli k limitárom iba dvaja slovenskí chodci a z trojice žien, ktoré splnili požadovaný výkon už v roku 2023, ho dokázala iba Gabriela Gajanová potvrdiť aj v tomto roku – víťaznou osemstovkou na TIPOS P-T-S (1:59,57).
Ďalší deviati atléti si vybojovali právo štartu na kontinentálnom šampionáte na základe postavenia v renkingu do uzávierky kvalifikácie v nedeľu 26. mája: Ján Volko (100 m: 20. miesto z 36, 200 m: 15. z 36), Matej Baluch (400 m pr.: 26. z 36), Daniela Ledecká (400 m pr.: 29. z 36), Tomáš Veszelka (trojskok: 20. z 30), Martina Hrašnová (kladivo: 24. z 30), Veronika Kaňuchová (kladivo: 26. z 30), Miroslav Úradník (20 km chôdza: 27. z 35), Hana Burzalová (20 km chôdza: 24. z 35) a Ema Hačundová (20 km chôdza: 33. z 35).
Viacerí adepti na účasť sa ocitli pod čiarou a čakali, či právo štartovať využijú všetci kvalifikovaní športovci. Vďaka svojmu postaveniu v rebríčku a aj s istou dávkou šťastia napokon korunovali svoje úsilie oštepár Jakub Kubínec, kladivár Marcel Lomnický, štvorstovkár Šimon Bujna a aj prekážkar na 400 m Patrik Dömötör.
Do Ríma odcestuje rovnako početná výprava ako pred dvoma rokmi do Mníchova. Oproti poslednému šampionátu však chýba štafeta mužov na 4×400 m, a teda aj náhradníci.
Suverénne najviac štartov na ME má na konte kladivárka Martina Hrašnová. Debut si odkrútila v Mníchove 2002, z Helsínk (2012) a Zürichu (2014) priviezla striebro a je jediná medailistka vo výprave. Siedmou účasťou sa navyše osamostatní na čele historického poradia slovenských atlétov od trojskokanky Dany Velďákovej (6).
Marcel Lomnický sa doteraz predstavil na piatich ME a iba pri svojom debute v roku 2010 nepostúpil do finále.
Slovenský rekordér na 100 a 200 m Ján Volko zase ťahá aktuálne najdlhšiu šnúru štartov na ME – začal ju v Amsterdame 2016 a na svojom treťom európskom šampionáte pred dvoma rokmi v Mníchove siahal na medailu. Ako historicky prvý slovenský finalista ME na 100 m finišoval štvrtý (len o tri stotiny za bronzovým Britom Azuom) a na dvojstovke mu finále tesne ušlo.
Naopak premiéra na letnom európskom vrchole čaká prekážkarku na 100 m Stanislavu Škvarkovú, účastníčku MS 2019 v Dauhe. Debut si na seniorských ME odkrúti aj oštepár Jakub Kubínec, 8. z európskeho šampionátu do 20 rokov v Grossete 2017.
Po šiestich rokoch sa vracia na ME trojskokan Tomáš Veszelka. Naposledy na vrcholnom podujatí štartoval v roku 2019 – na halových ME bol vo finále šiesty, o dve priečky vyššie ako v Berlíne 2018.
„Myslím si, že v silách tejto výpravy je získať jedno miesto v elitnej osmičke, dve až tri miesta do dvanástej priečky a päť miest v semifinálovej 24-ke. Gabika Gajanová si so svojou súčasnou výkonnosťou a taktickou vyzretosťou môže trúfať nielen na semifinále, ale aj na finále. Janko Volko nie je v ideálnej pozícii, ale na vrcholné podujatie sa so svojím tímom vždy vie veľmi dobre pripraviť. Verím, že semifinále mu v niektorej z jeho disciplín neujde. Viki Forster je výkonnostne na vzostupe. Ak na prekážkach potvrdí, že vie bežať na úrovni 13 sekúnd, takisto by mala postúpiť do semifinále, s osobákom aj do finále. Ale prekážky sú zradné a behá ich veľa kvalitných Európaniek. To sú tri naše hlavné želiezka. Tomáš Veszelka je tak trochu neznáma, ale súčasná úroveň trojskoku mu dáva šancu na finálovú dvanástku. Kladivári a oštepár Jakub Kubínec potrebujú predviesť svoje maximum, aby postúpili z kvalifikácie. To isté platí o prekážkaroch na 400 m v rozbehoch. Šimon Bujna bude mať ťažšiu pozíciu, čaká ho boj,“ zrekapituloval šéftréner SAZ Radoslav Dubovský.
Z päťčlennej skupiny chodcov je na ME v Ríme najlepšie pripravená najskúsenejšia – Mária Katerinka Czaková bola už v Zürichu 2014 na dvadsiatke 25.
„Marika v poslednom období lámala jeden osobný rekord za druhým. Zdá sa, že je naozaj vo veľmi dobrej forme. Výkonnosť sa v jej prípade snúbi aj so skúsenosťami. Preto verím, že má na to, aby skončila do 8.-10. miesta,“ povedal tréner chodcov Roman Benčík.
Najlepší slovenský chodec na ME 2022 Miroslav Úradník (6. na 35 km) podriaďuje všetko naháňaniu limitu na OH v Paríži. Pokoj na prípravu nemala ani Ema Hačundová, ktorá o Rím – napokon úspešne – bojovala do poslednej chvíle. Snúbenci Dominik Černý a Hana Burzalová zase prekonali virózu. „V týchto prípadoch ideme na ME s tréningovým deficitom, ale sú to reprezentanti a určite zo seba odovzdajú na pretekoch maximum. Černý má za úlohu skončiť do 12., Burzalová do 16. a Hačundová do 20. miesta. Priznám sa, že ako tréner idem do Ríma s malou dušičkou,“ dodal Roman Benčík.
Pre drvivú väčšinu slovenských atlétov platí, že cesta do olympijského Paríža vedie práve cez Rím. Limity na OH 2024 majú vo vrecku iba Viktória Forster (100 m prek.) a Gabriela Gajanová (800 m), chodecká dvojica Dominik Černý, Hana Burzalová si miestenku v novej disciplíne – miešanej štafete – vybojovala v kvalifikácii na aprílových MS družstiev v Antalyi.
foto | Ján Luky
Napíšte komentár