Na strechu Košíc sa pobeží už 3. júna

Pomyselná strecha Košíc, známa Vyhliadková veža nad mestom, bude miestom kam sa v sobotu 3. júna bude upierať pozornosť bežcov, ktorí si už zvykli na túto vertikálnu výzvu.

Cieľ – posledná plošina veže, leží v nadmorskej výške 482 metrov nad morom a okrem skvelej vyhliadky sa tu počas najbližšieho víkendu budú rozdávať i medaile.

VÝZVA PRE KAŽDÝ PÁR NÔH

Po úvodných dvoch ročníkoch pristúpili organizátori z Progress Promotion k rozšíreniu súťažných disciplín tak, aby si v sobotu 3. júna každý našiel tú svoju cestu na vrchol, svoju výzvu, s ktorou sa popasuje v krásnom lesnom prostredí.

SPRINT

Disciplína, ktorú dôverne poznáme z prvých dvoch ročníkov je charakteristická výrazným prevýšením na krátkej vzdialenosti a intervalovým spôsobom štartov, vďaka ktorým ostáva meno víťaza až do poslednej chvíle tajomstvom.

Trať v atraktívnom teréne meria presne 1 km a pre zdolanie cieľa na vrchole Vyhliadkovej veže je potrebné prekonať prevýšenie 86 metrov a na záver ešte 98 schodov. Priemerné stúpanie na trati je 8,6% a obrazne zodpovedá zdolaniu 30 poschodového mrakodrapu.

TRAIL

Prvá novinka roku 2017 patrí disciplíne, ktorú ocenia najmä tí, ktorí majú radi beh v lesnom teréne, tzv. trail running. Záverečná časť trate je zhodná s disciplínou SPRINT, no táto výzva je o mnoho dlhšia, keďže celý beh meria takmer 7 km a štartuje už dole v Čermeli pri Baránku. Pobeží sa cez náučný chodník Vrabčie skaly, ponad Suchú dolinu až na najvyšší bod nad Košicami. Absolútny rozdiel medzi štartom a cieľom na vrchole veže je 248 metrov, no súčet stúpaní je vďaka niekoľkým zbehom o niečo väčší. Pre účastníkov TRAILu je pripravený osobitný bonus DVA V JEDNOM. Kto si trúfne, môže stihnúť po dobehu do cieľa i intervalový štart SPRINTu a tak sa na vrchol veže môže pozrieť v jeden deň dvakrát a pokúsiť sa získať titul v takomto netradičnom dvojboji.

FAMILYGYM KIDS TRAIL

Keďže Beh na vežu sa koná počas víkendu, ktorý bude v rodinách patriť najmä oslave Medzinárodného dňa detí, organizátori v spolupráci s rodinným športovým centrom Familygym pripravili trailovú výzvu aj pre najmenších. Detský trail bude merať približne 700 metrov a prevedie deti od 6 do 11 rokov detským náučným chodníkom do cieľa pod Vyhliadkovou vežou. Odvážne deti staršie ako 10 rokov, ktorým by sa málilo budú mať možnosť prihlásiť sa i na disciplínu SPRINT.

CANICROSS POD VEŽOU

Bežať s najlepším štvornohým priateľom a zdolať kopce pod vežou s troma pármi nôh – to je ponuka pre všetkých, ktorí už objavili, alebo len túžia objaviť čaro canicrossu. Trať v lesnom teréne pod vežou má takmer 2 km a končí podobne ako detský trail pod Vyhliadkovou vežou. Pretekár musí mať 18 rokov, psík aspoň 12 mesiacov a platný očkovací preukaz.

BEH NA VEŽU AKO SÚČASŤ ČESKO – SLOVENSKÉHO POHÁRA TOWERRUNNING 2017

Towerrunning je pomerne mladý šport, ktorý je definovaný ako beh po schodoch na rôzne výškové objekty, akými sú mrakodrapy, rozhľadne, televízne vysielače a podobne. Celosvetovo tento šport zastrešuje Towerrunning Association (TWA), ktorej členom je i Slovenská asociácia v behu do schodov. A práve táto domáca asociácia, na čele ktorej stojí Tomáš Čelko, stále aj jeden z najlepších slovenských reprezentantov v tejto disciplíne, zaradila BEH NA VEŽU – SPRINT do Česko-Slovenského pohára Towerrunning 2017. Podujatí v pohári je len šesť, registrovaní účastníci asociácie v nich zbierajú počas celej sezóny body a tí najlepší zabojujú v októbrovom finále v Žiline. 

NA NOVEJ TRATI SA UŽ TRÉNUJE

Keďže si organizátori podrobnú mapu trate novej, dlhšej disciplíny TRAIL nenechali iba pre seba, každý z pretekárov sa môže na túto výzvu už niekoľko týždňov zodpovedne pripravovať. Animáciu trate disciplíny TRAIL z vtáčej perspektívy nájdete tu: 

Kto chce trénovať na SPRINT má to o čosi jednoduchšie, vyštartuje z parkoviska pri Kavečianskej ceste a po 1 km sa zastaví až na samom vrchole Vyhliadkovej veže.

SILNÁ ZOSTAVA

Zaradenie disciplíny SPRINT do Česko – Slovenského pohára Towerrunning 2017 a nová disciplína TRAIL lákajú na štart tých najlepších s veľkou motiváciou a ambíciami na obsadenie prvej priečky. Dvojnásobné víťazstvo príde obhájiť multitalentovaný športovec, cyklista i bežec Michal Lami, ktorý si tento rok trúfa aj na dlhý TRAIL, manželka, orientačná bežkyňa Katka Lamiová zabojuje v SPRINTe.

HISTÓRIA NA ŠTARTE I V CIELI

Trate Behu na vežu sú atraktívne nie len pre ich náročnosť a skutočne krásnu scenériu, no nesú v sebe i silný historický odkaz. Pár metrov od štartu disciplíny TRAIL v Čermeli stojí jedna z najstarších slovenských reštaurácií Baránok, ktorú dal v roku 1885 postaviť majiteľ košického pivovaru Konštantín Bauernebl. O čosi severnejšie sa zas nachádza stanica Košickej historickej detskej železnice, ktorá bola postavená v rokoch 1955 – 1956 ako prvá rekreačná železnica v republike. Historické dedičstvo pokračuje i pred cieľom, keď bežci míňajú pozostatky len nedávno objaveného košického hradu, ktorého výstavba sa datuje do začiatkov 14. storočia. Samotný finiš je na vrchole Vyhliadkovej veže, ktorej predchodkyňou bola už v roku 1909 postavená Rákocziho rozhľadňa a do súčasnej podoby bola prestavaná v roku 1987.

REGISTRÁCIA

Online registráciu na všetky disciplíny, podrobné propozície pretekov ako aj pravidlá zapojenia sa do Česko – Slovenského pohára Towerrunning 2017 hľadajte na . Tu nájdete i víťazov predošlých dvoch ročníkov, ku ktorým pribudne vďaka inovovanému programu mnoho ďalších mien v celom spektre atraktívnych disciplín BEHU NA VEŽU 2017.

Zdroj: Progress Promotion Košice, s r.o.
Foto: