NA REKORDNOM 7. ROČNÍKU TELEKOM NIGHT RUN SA ZABÁVALO VYŠE 4000 BEŽCOV

Nedeľný večer patril 13. septembra po roku v Bratislave znova bežcom. Na 10-kilometrovú trať 7. ročníka bratislavského nočného behu – Telekom Night Run sa vydalo 3612 bežcov z vyše 4200 prihlásených a spolu so 400 účastníkmi detského nočného behu Rexík prvý raz v krátkej histórii podujatia prevýšil počet účastníkov štyri tisícky.

Veľkú bežeckú „párty“ odštartovali v priamom vstupe moderátori hlavného spravodajstva televízie Joj (jedným z oficiálnych štartérov bol i svetový šampión v chôdzi na 50 km Matej Tóth) a posledné metre pred cieľom spestrili bežcom okrem stoviek povzbudzujúcich divákov aj pesničky skupiny IMT Smile s lídrom Ivanom Táslerom.

Siedmy ročník Telekom Night Run vyhral Juraj Vitko. Zaujímavú trať vedúcu aj tunelom pod bratislavským hradom či v historickom centre zvládol za 31:15 min. „Chcel som to v záverečnom kilometri stlačiť pod 31 minút, no žiaľ, nepodarilo sa,“ vravel v cieli 2-ročný atlét MKŠS Kysucké Nové Mesto. „Bežalo sa mi výborne, do 3. km sa so mnou držal Imro Pástor, no keď sa k nám začal približovať Boris Csiba, nastúpil som a odvtedy som ostal vpredu sám.“ Nočný beh v bratislavskej metropole vyhral Vitko už tretí raz – bol najlepší aj v prvých dvoch ročníkoch v rokoch 2009 a 2010.

Keďže Telekom Night Run 2015 bol zároveň slovenský šampionát v cestnom behu na 10 km, 29-ročný Juraj Vitko si vybojoval aj svoj druhý titul v tejto disciplíne, keď predtým zvíťazil v roku 2013. Za ním finišoval so stratou 26 sekúnd úradujúci majster Slovenska v maratóne Boris Csiba (BMSC Bratislava), tretí dobehol obhajca titulu v cestnej desiatke Imrich Pástor zo Slávie TU Košice. O kvalite tohtoročného štartového poľa Telekom Night Run-u svedčí aj to, že víťaz predošlých dvoch ročníkov Imrich Magyar (AK Veterán Bratislava) sa tentoraz nezmestil na stupne víťazov, skončil štvrtý.

Súťaž žien mala senzačnú víťazku. Druhý triumf nepribudol na konto nádejnej Lucii Janečkovej, ktorá bola najlepšia už v sedemnástich v roku 2012, nevyhrala ani v Česku žijúca Martinčanka Katarína Beľová. Prvý štart na Telekom Night Run premenila hneď aj vo víťazstvo Zuzana Durcová. Vekom ešte stále juniorka zvládla 10 km za solídnych 36:02 min a favoritku Janečkovú predstihla o 17 sekúnd.

„Od začiatku do konca som viedla, no až takmer do konca som Lucku Janečkovú cítila za sebou. Až na posledných 500 metroch som jej definitívne ušla. To, že vyhrám, som naozaj nečakala. Som strašne rada, veľmi sa teším,“ neskrývala 19-ročná Myjavčanka obrovskú radosť z prekvapujúceho triumfu.

Atmosféra populárneho nočného behu Telekom Night Run, ktorý má z roka na rok viac priaznivcov, ju uchvátila: „Super! Nie je nič lepšie pre bežca, keď ho takmer po celej trati diváci povzbudzujú.“

V tímovej súťaži bola najlepšia mužská zostava bežeckého portálu behame.sk (počítalo sa 5 najlepších časov). Tím lídra Reného Valenta sa jediný dostal pod 3 hodiny. Družstvo generálneho partnera podujatia Telekom skončilo tretie a čisto novinárska zostava tlačovej agentúry SITA bez akýchkoľvek „hosťujúcich“ bežcov skončila jedenásta.

„Sme radi, že sa naplnilo do bodky náš slogan o bežeckej párty. Bežci vytvorili úžasnú atmosféru, zabávali sa, podporili ich aj stovky divákov okolo celej trate. Tešíme sa, že Telekom Night Run je z roka na rok populárnejší. Myslím si, že sa nám vydarila aj spolupráca s televíziou Joj. Práve spokojnosť bežcov a úsmev na ich tvári je to, pre čo sa každý rok púšťame do organizovania tohto podujatia,“ skonštatoval riaditeľ 7. ročníka Telekom Night Run Peter Pukalovič.

Bratislavský nočný beh prvý raz v živote absolvoval aj primátor Ivo Nesrovnal, symbolicky so štartovým číslom jeden na hrudi. Celkovo dobehol na 1605. mieste, vo svojej kategórii 50 až 59-ročných finišoval 57. za 57:40 min.

VÝSLEDKY 7. ROČNÍKA TELEKOM NIGHT RUN

(MAJSTROVSTVÁ SR V CESTNOM BEHU NA 10 km)

MUŽI (absolútne poradie): 1. Juraj Vitko (MKŠS Kys. N. Mesto) 31:15, 2. Boris Csiba (BMSC Bratislava) 31:41, 3. Imrich Pástor (Slávia TU Košice) 32:34, 4. Imrich Magyar (AK Veterán Bratislava) 33:00, 5. Marek Hladík (Slávia Trnava) 33:12, 6. Radovan tomeček (TJ Obal servis Košice) 33:46.

ŽENY (absolútne poradie): 1. Zuzana Durcová (TJ Spartak Myjava) 36:02, 2. Lucia Janečková (BMSC Bratislava) 36:19, 3. Katarína Beľová (AK ZTS Martin) 38:03, 4. (mimo M-SR) Julia Wolfová (Rak.) 39:49, 5. Nikola Štefundová (MKŠS Kys. N. Mesto) 40:02, 6. Renáta Klčová (Družba Piešťany) 40:11.

TÍMY: 1. behame.sk (Valent, Matúš, Bukovác, Moravčík, Kostka) 2:56:45 h, 2. Essential Data 3:31:21, 3. 3. Telekom Running Team 3:35:49.

BRATISLAVSKÝ NOČNÝ BEH VO FAKTOCH

2009 (5,5 km – 895 účastníkov)

MUŽI: 1. Juraj Vitko (MŠK Kysucké Nové Mesto) 17:54,1 min. ŽENY: 1. Dana Janečková (AC Nové Zámky) 19:55,6 min.
2010 (7,0 km – 2050 účastníkov)

MUŽI: 1. Juraj Vitko (MŠK Kysucké Nové Mesto) 21:36 min. ŽENY: 1. Dana Janečková (AC Nové Zámky/Asics Slovakia) 25:17 min.
2011 (9,0 km – 2526 účastníkov)

MUŽI: 1. Thomas Lokomwa (Keňa) 27:32 min. ŽENY: 1. Joyce Kiplimová (Keňa) 30:35 min.
2012 (9,0 km – 3159 účastníkov)

MUŽI: 1. Richard Varga (J&T Sport team Bratislava) 27:33 min. ŽENY: 1. Lucia Janečková (AC Nové Zámky) 32:28 min.

2013 (9,0 km – 3555 účastníkov)

MUŽI: 1. Imrich Magyar (Loko Trans Šurany/AC Nové Zámky) 28:48 min. ŽENY: 1. Petra Fašungová (SportDiag team Senec/VŠC Dukla B. Bystrica) 32:04 min.

2014 (10,0 km – 3831 účastníkov)

MUŽI: 1. Imrich Magyar (BMSC Bratislava) 32:39 min. ŽENY: 1. Petra Fašungová (VŠC Dukla B. Bystrica) 36:10 min.

2015 (10,0 km – 4034 účastníkov)

MUŽI: 1. Juraj Vitko (MKŠS Kysucké Nové Mesto) 31:15 min. ŽENY: 1. Zuzana Durcová (TJ Spartak Myjava) 36:02 min.

Poznámka: V rokoch 2014 a 2015 sú do celkového počtu započítaní aj účastníci detského nočného behu Rexík.