Na jubilejný 75. Ročník TIPOS Národného behu Devín – Bratislava sa chystá vyše 4000 bežcov, slovenská elita si zmeria sily aj s Keňanmi

Devín - Bratislava | štart

Vlani v októbri sa po pandemickej pauze trvajúcej 3 roky, 5 mesiacov a 25 dní vrátil Národný beh Devín – Bratislava do klasickej podoby.

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch sa najstaršie slovenské atletické – a zároveň i športové – podujatie uskutoční už najbližšiu nedeľu 16. apríla 2023 o 10.00 h nielen v klasickom formáte, ale aj v tradičnom aprílovom termíne.

„Teší ma, že sa po vraciame k obľúbenému a tradičnému jarnému termínu. Národný beh Devín – Bratislava je súčasťou športového a aj kultúrneho dedičstva na Slovensku. Účastnícky limit sme z logistických dôvodov stanovili na 4000 bežcov, ale verím, že v budúcnosti bude podujatie naďalej vďaka spolupráci všetkých – mesto Bratislava, STaRZ, SOŠV, SAZ, Be Cool i TIPOS) ďalej udržateľne rásť, keďže vzhľadom na prijateľnú dĺžku trate 11,6 km môže byť parádnym zážitkom pre všetky vekové i výkonnostné skupiny. Opäť sme sa ubrali cestou tzv. štartových vĺn, aby bol štart pod devínskym bralom pohodlný pre všetkých,“ zdôraznil na tlačovej konferencii Ladislav Križan, riaditeľ 75. ročníka TIPOS Národného behu Devín Bratislava a aj Správy telovýchovných a rekreačných zariadená hlavného mesta SR (STaRZ).

Bez partnerov a sponzorov v súčasnosti už nie je možné podujatie rozsahu, aký má Národný beh Devín – Bratislava zorganizovať. Generálnym partnerom najstaršieho slovenského športového, atletického a bežeckého podujatia je národná lotériová spoločnosť TIPOS, a. s., najväčší podporovateľ športu na Slovensku.

„Šport prežíva ťažké obdobie, o to dôležitejšie je podporovať ho. V TIPOS-e si kladieme za cieľ, aby sa k nemu dostalo čo najviac ľudí – profesionálov aj bežných obyvateľov, ktorí športujú  pre radosť a svoje zdravie. Národný beh Devín – Bratislava patrí neodmysliteľne ku koloritu hlavného mesta, ľudia si ho obľúbili, o čom svedčí aj rastúci záujem bežcov. Vidíme v ňom veľký potenciál, ako spájať ľudí rôznych generácií a s rôznymi ambíciami,“ zdôraznil Kristián Baráti, výkonný riaditeľ sekcie marketingu TIPOS-u.

Po troch provizórnych rokoch v dôsledku koronavírusovej pandémie (2020 – preteky sa neuskutočnili, 2021 – súťažilo sa virtuálne, z Devína do Bratislavy symbolicky bežala len štvorica bežcov, 2022 – preteky sa uskutočnili na poslednú chvíľu v októbri) sa Národný beh Devín – Bratislava vracia akoby do „starých čias“, o čom svedčí i veľký záujem bežcov.

„Počty idú po ´covide´ znova hore, registrujeme dvojnásobný nárast v porovnaní s vlaňajškom,“ informoval manažér podujatia Jozef Pukalovič. „Prekvapil ma vysoký počet prihlásených cudzincov. Z celkového počtu 3891 na klasický i tzv. malý ´Devín´ ide o 204 bežcov.  Najväčší podiel majú Bratislavčania – 57 percent, takže môžeme povedať, TIPOS Národný beh Devín – Bratislava opäť rozhýbe celé hlavné mesto. Pokojne ho môžeme nazvať kultovou záležitosťou. Účasť absolútnej slovenskej špičky v dueli s Keňami dodá podujatiu cveng aj z diváckeho pohľadu. Novinkou 75. ročníka je návrat tzv. vodičov udávajúcich tempo na zvolený výsledný čas. Všetci veríme, že počasie nám po dvoch upršaných dňoch vyjde v nedeľu na jednotku.“

STaRZ prevzal organizátorský patronát nad „Devínom“ v roku 1992, takže vstupuje do štvrtej dekády neľahkého udržiavania tohto populárneho bežeckého podujatia pri živote. V posledných troch rokoch sú jeho partnermi pri organizácii aj dve významné športové organizácie – Slovenský olympijský a športov výbor (SOŠV) a Slovenský atletický zväz (SAZ).

„Pre nás nie sú dôležité iba vrcholné podujatia, ale aj masový šport, ktorý tvorí akési podhubie pre výkonnostný šport. Preto sme pristúpili k partnerstvu nielen vo vzťahu k Národnému behu Devín –Bratislava, ale aj k ďalším podujatiam, i bežeckým, napríklad i k Medzinárodnému maratónu mieru v Košiciach,“ pripomenul na tlačovej konferencii Jozef Liba, generálny sekretár SOŠV.

Deň, keď sa prvý raz bežalo z Devína do Bratislavy (24. 4. 1921) patrí medzi sedem oficiálnych pamätných dní slovenskej atletiky. „Každý slovenský bežec chce na tomto podujatí súťažiť aspoň raz v živote – pre jeho históriu i výbornú atmosféru,“ podotkol prezident SAZ Peter Korčok. „Medzi víťazmi ´Devína´ figurujú mnohí naši poprední vytrvalci. Nie je náhoda ani to, že rekordéri v počte víťazstiev sú Slováci – u mužov vyhral 6-krát Miroslav Vanko a 7-krát Alena Močáriová. Želáme si, aby táto tradícia slovenských úspechov pokračovala, no tentoraz v štartovom poli figurujú kvalitní kenskí bežci. Vážime si fakt, že organizátori zo STaRZ pripravili ocenenia aj pre najlepšieho Slováka a Slovenku. Myslím si, že pre našu elitu je to veľmi motivujúce Prajem všetkým účastníkom, aby si užili výnimočné emócie spojené s týmto behom.“

V nedeľu o 10.00 h sa z Devína do centra Bratislavy vydá naozaj takmer celá slovenská bežecká špička. Medzi prihlásenými nechýbajú obhajcovia Silvia Valová a Michal Staník, 6-násobná víťazka Katarína Pejpková (Berešová) či tretí najlepší slovenský polmaratónec v histórii Peter Ďurec. V štartovke však nechýbajú ani mená ako Martin Rusina, Matúš Hujsa, Marek Lenčéš, Michal Kováč či šéftréner behov SAZ, bývalý výborný osemstovkár Jozef Pelikán. Zo žien pobežia ešte výborná bežkyňa do vrchu Silvia Schwaiger, Žofia Naňová a Lucia Pelikánová, na ´Devíne´ už trikrát druhá.

Ambasádorkou tzv. malého Devína (trať spod mosta Lanfranconi meria cca 2,6 km) pre mládež do 15 rokov a rekreačných bežcov bude po olympijskom víťazovi Matejovi Tóthovi tentoraz bývalá výborná štvorstovkárka Iveta Putalová. Podobne ako Matej aj ona pripravila pre malých bežcov výzvu. Tóthova sa nazývala „Predbehni olympijského víťaza“, Putalovej sa volá „Predbehni rekordérku“. Iveta je totiž slovenská halová rekordérka na 400 m. A v čom táto jej výzva spočíva?

„Aj ja pobežím malý Devín, približne v tempe 5 minút na kilometer. Každý, kto ma predbehnem, si bude môcť povedať, že má skalp slovenskej rekordérky. Preto vyzývam všetkých, ktorí sa ešte neprihlásili a sú súťaživí, aby tak čo najskôr urobili,“ uviedla Iveta Putalová. Vlani bežal Matej Tóth  rovnakom, 5-minútovom  tempe, a predstihlo ho 72 bežcov.

Organizátori 75. Ročníka TIPOS Národného behu Devín – Bratislava ponúkajú ešte posledné voľné miesta v štartovej listine najstaršieho slovenského športového podujatia. Kto chce zažiť jedinečnú atmosféru má poslednú šancu zaregistrovať sa TU:

Štartové čísla bude možné prevziať si vo vestibule plavárne na bratislavských Pasienkoch na I. poschodí v piatok 14. a v sobotu 15. 4. od 12.00 do 19.00 h. Výdaj čísel pre mimobratislavských účastníkov bude ešte aj v nedeľu 16. 4. od 7.00 do 8.00 h na Námestí Ľ. Štúra (pri Propelleri).

„Vyzývame všetkých prihlásených, aby si prevzatie štartového čísla a balíčka nenechávali na poslednú chvíľu. Takisto ich žiadame, aby na prepravu do Devína využili naše autobusy, ktoré budú pristavené na troch miestach – v centre na Vajanského nábreží a na hlavnej železničnej stanici, pričom zastávku budú mať aj pri Riviére v Karlovej Vsi. Kyvadlová linka bude jazdiť aj medzi železničnou stanicou v Devínskej Novej Vsi a miestom štartu v Devíne so zastávkou pri Sandbergu,“ informoval Jozef Pukalovič.

Autobusy začnú zvážať účastníkov od 07.45 h, posledný autobus bude vypravený o 9.00 h. „Žiadame bežcov, aby využívali prvé voľné kapacity, ktoré im umožnia presun, a nečakali na posledný spoj o 9.00 h. Z logistických dôvodov je nesmierne dôležité, aby autobusy opustili Vajanského nábrežie prevažne od 08.00 do 08.30. Kto sa prepraví v spomenutých časoch, vyhne sa zbytočnému stresu pred štartom na Devíne a budete mať dostatočný čas na rozcvičenie sa i uloženie si osobných vecí do úschovne,“ prízvukoval Jozef Pukalovič.

Národný Beh Devín – Bratislava sa prvý raz uskutočnil už 24. apríla 1921. Na štart sa vtedy postavilo 37 vytrvalcov. Nebyť rôznych prerušení v dôsledku II. svetovej vojny a prísne strážených hraníc v 50. a 60. rokoch minulého storočia v ére komunizmu, v nedeľu 16. apríla by sa bežalo už 103. raz! Rekordnú účasť na Národnom behu Devín – Bratislava zaznamenali v roku 2017 v jubilejnom 70. ročníku: na štart sa postavilo 6696 bežcov, pričom až 6020 s úmyslom popasovať sa s klasickou dlhšou traťou – len piati z nich nedobehli do cieľa.