Memoriál Ladislava Kmeča druhým dielom Trnavskej bežeckej trilógie

Na Nový rok ožilo starobylé centrum slobodného kráľovského mesta Trnavy tradičnou oslavou džogingu. Hlavné preteky na šesť kilometrov boli v réžii dvojice Ondrej Kubo – Dagmar Vargová.

Tento tandem vyhral aj Zimný beh zdravia, ktorý dostal priestor 26. decembra v areáli Slávie.

Novoročná konfrontácia v bežecky aktívnom slovenskom Ríme vznikla pred tridsiatimi rokmi, 1. januára 1988. Tamojšiu oslavu džogingu založila trojica Milan Belko, Ladislav Kmeč a Jaro Lieskovský. Krosová premiéra pri kúpalisku v Kamennom Mlyne merala 8,5 km. Spomedzi 100 vytrvalcov ju s prevahou vyhral dlhoročný cyklista Karol Lipovský. Známy Trnavčan triumfoval na trati Novoročného behu zdravia ´88 v drese Iskry Vrbové.

Prenesme sa do prítomnosti. Na toto zimné obdobie v ideálnom bežeckom počasí privítala rok 2018 rekordná telovýchovná masa. Na štart sa najskôr postavilo žiactvo. Okruh o dĺžke 1,5 km  absolvovalo 44 dievčat a chlapcov. Hlavný pelotón vytvorilo 237 dospelých, ktorých čakala šesťkilometrová dištancia. Priam ideálnu trať po uliciach a idylických zákutiach historického centra Trnavy absolvoval so štartovým číslom na hrudi aj primátor mesta Peter Bročka. Ako nám prezradil, aktívne sa chystá i na záverečnú časť Trnavskej bežeckej trilógie, ktorá dostane priestor 6. januára o 11.00 h na Slávii. Pôjde o krosovú Trojkráľovú šestku.

Poradie v hlavných pretekoch Memoriálu Ladislava Kmeča 2018

Muži (6 km): 1. Ondrej Kubo (3NT Triathlon Bratislava, 18:31 min), 2. Matúš Kompas (Atletický oddiel Šaľa, 18:36), 3. Michal Puškár (AŠK Slávia Trnava, 19:50).

Ženy (6 km): 1. Dagmar Vargová (AK Bojničky, 22:56 min), .2. Renáta Šikulová (Karpatskí Vlci Pezinok, 23:04), 3. Dominika Kovaříková (Bernohy.sk, Trnava, 24:11).

Text: Jaroslav Lieskovský

1. snímka: Štart hlavných pretekov Memoriálu Ladislava Kmeča 2018 na Trojičnom námestí v Trnave.
  2. snímka: Víťaz Novoročného behu a po dvoch častiach líder Trnavskej bežeckej trilógie, triatlonista Ondrej Kubo v rozhovore pre MTT.
  3. snímka: Iba šestnásťročný Pezinčan Medard Féder, dorastenecký reprezentant SR v orientačnom behu, vyhral 31. decembra 2017 absolútnu kategóriu 46. ročníka Silvestrovského krosu v Dolných Orešanoch (6,5 km) a na Nový rok skončil medzi mužmi v Trnave štvrtý (6 km). Vľavo stojí jeho otec Medard, vpravo je súčasný tréner Štefan Demovič.